Kirkkoon kuulumattomat iloitsevat evl.kirkosta eroavista. Miksi?

tapakristitty

?

8

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dgfd

      Miksi uskovaiset iloitsevat kirkkoon liittyvistä?
      Totta kai kukin tahtoo oman ajattelutapansa ja maailmankuvansa leviävän.

      • tapakristitty

        Voisi kuvitella että motiivi on selvä kun iloitsee omaan ryhmäänsä liittymisestä mutta uskovan luulisi olevan vapaa vahingonilosta ja keskittyvän vain omien vahvuuksiensa, tai mitä ne nyt ovatkaan, esiintuomiseen.


    • Julkipakana

      Moni kuuluu ev.lut. kirkkoon automaattijäsenyyden kautta eli heiltä ei ole itseltään koskaan kysytty haluavatko he kuulua ylipäätään mihinkään uskonnolliseen yhteisöön. Kun sitten lapsikasteen kautta vauvana kirkkoon liitetty alkaa ajattelemaan itsenäisesti mm. kirkon teologisia oppeja, hän saattaa tulla siihen lopputulokseen että on älyllisesti rehellisestä erota kirkosta.

      Eiväthän lapset kuuluu ammattiliittoihin tai puolueisiin vanhempiensa jäsenyyden tai kantoja kautta, vaikka toki kotitaustalla on oma vaikutuksensa. On parempi että kirkkoon kuuluvat ne ihmiset, jotka voivat ottaa pappien opit tosissaan. Tosin Suomen ev.lut. kirkko haluaa markkinoida itseään "kansankirkkona" ja pitää jäsenmääränsä mahdollisimman suurena sekä verotulojen että vaikutusvaltansa kannalta.

      Ne ihmiset, jotka kannattavat sekulaaria valtiota, haluavat sitä vastoin että yhteiskunnassa voi toimia täysivaltaisesti ilman tarvetta kuulua mihinkään uskonnolliseen yhteisöön.

      • tapakristitty

        No minä olen esimerkki ihmisestä joka kuuluu oikeastaan vain tavan vuoksi kirkkoon. En usko yliluonnolliseen enkä ymmärrä näistä sakramenteista ja kolminaisuuksista hönkäsen pöläystä. Kaikki läheiseni kuitenkin kuuluvat kirkkoon ja tunnen monia kirkon työntekijöitä jotka saavat toimeentulonsa kirkon palkkalistoilla, kuka keittiön työntekijänä , kuka nuoriso-ohjaajana ja kuka pappina. Joskus jopa naapurin kanssa jutellessani tunnen olevani jopa hänen työnantajansa rahoittaja koska hän on kirkon työntekijä. Eikä tee yhtään mieli erota tuon muutaman satasen takia jotka kirkon veroa maksan. Kukaan minua ei ole houkutellut pysymään kirkossa enempi kuin siitä eroamaankaan. Ainakin olen ollut kuuro tuollaista puhuville.


    • ttkkl

      Ortodoksikirkosta eivät eroa!

      • Nooh, ortodoksisesta kirkkokunnasta erosi eroakirkosta.fi:n kautta 870 vuonna 2014. Jokunen on varmaan eronnut muita kanavia käyttäen.


    • Nejskatt

      "Kirkollisveron " voiis lakkauttaa epäoikeuden mukaisena "uskonnon tasaarvon " vastaisena, kun monet muutkaan "uskonnolliset yhdyskunnat" eivät ole oikeutettuja veroja perimään, eikä se ole edes Raamatun mukaista kristillisyyttä, mikäli "kirkko" sitä kertoo edustavansa?

      Verotuksen voisi siirtää kehittämällä kuntien ylläpitämän hautaus palvelun. Siinä kunnan asukkaat maksaisivat tasavertaisesti esim. "terveyden hoito " maksua jollakin veroprosentilla tms. josta osa olisi hautaus kuluja, kunnan ylläpitämän hautaus hoitoon . Kunnalle kehittyisi myös työpaikkoja em. tavalla, kouluttamalla henkilöitä em. tehtäviin.

    • Nejskatt

      http://evl.fi/EVLfi.nsf/Documents/85BBFB4816F713BEC2256FEA003A7232?OpenDocument&lang=FI

      "..Suomen evankelis-luterilaisella kirkolla ja ortodoksisella kirkolla on verotusoikeus. Kirkollisverojen lisäksi seurakunnat saavat myös osuuden yhteisöverosta.

      Yhteisöveron kautta saadut varat käytetään

      hautaustoimen
      kirkonkirjojenpidon
      kirkkojen korjausten ja
      muiden kirkolle annettujen yhteiskunnallisten palvelutehtävien kustannuksiin..."

      Ei siis käytetä jäsenten rahoja kristinuskon sanoman levittämiseen ? Rakennusten korjausta yms.?

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      136
      1260
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      34
      801
    3. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      587
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      570
    5. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      25
      531
    6. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      25
      528
    7. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      29
      516
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      23
      476
    9. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      14
      471
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      14
      462
    Aihe