Rahat eivät riitä ja leipäjonoon täytyy mennä! Miten toimin? Miltä tuntuu mennä jonoon ensimmäistä kertaa?
Uusköyhä
Huh huh
24339
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Rohkeesti vaan omat kassit mukaan. Mulla aina neljä pussia, ja kantajat mukaan, että jaksaa, ellei ole autoa.
Täytyy sitten vaan mennä ja ottaa reppu, että jaksaa kantaa. Ei ole autoa, ei todellakaan! Mihin aikaan täytyy olla paikalla ennen jakelun alkua?
Muistan joskus vuosia sitten kun minulla oli ihan samanlainen tilanne edessäni. Sain jostakin kautta selville missä meidän kaupungin leipäjono on ja koska sinne voi mennä. Ajoin vanhalla autollani hieman sivummalle jonosta ja tarkkailin pelästyneenä ja jännittyneenä jonon ihmisiä, olin näkeväni siinä vain juoppoja ja muita kaupungin alakastia joita olen katukuvassa joskus nähnyt, oli seassa toki tuikituntemattomiakin ihmisiä jotka näyttivät melko tavallisesti pukeutuneilta. Odotin ja odoti että milloin kello on niin paljon että jono alkaa vetämään ja että kehtaan mennä sen perälle jonottamaan. Sitten rohkaisin itseni ja marssin jonon hännille, tarkkailin porukkaa ja miten jonossa toimitaan yms yllätys oli kyllä kiva kun sain hyviä ruokia pussiini ja näin aloin käymään jonossa säännöllisesti. Sain nopeaa heistä monista kavereita ja meillä oli aina hauskoja juttuhetkiä siinä ruokajonossa jossa odottelimme. Nykyään en enää käy jonossa kun minulla on paniikkihäiriö :(
Täytyy sitten vaan mennä! Minkäs teet, kun tulee sairautta, eikä kunto enää kestä töitä tehdä nykyisellä vauhdilla. Rahaa ei tule mistään ja velat täytyy maksaa, kun asua pitää. Rahaa alkaa taas jossain vaiheessa tulla, mutta en tiedä koska ja huomattavasti vähemmän, kun töitä tehdessä. Jotenkin vaan täytyy elämänsä järjestää! Onhan meitä muitakin samassa köyhyysveneessä!
Mä teen niin että käyn kolme kertaa viikossa leipäjonossa, niin ei tarvi kerralla kantaa niin paljon. meen ma ke ja pe, tosin eri kaupungeissa, että kimppakyydillä tuttujen kanssa.
Autoon mahtuu meitä viisi ja eväät takapaksiin, joskus on peräkärri mukana, jos on auto täynnä ihmisiä, mut jos mennään kolmestaan on takapaksi ja kaksi istumapaikkaa vapaana ruokaa varten. Kimppakyyti ei maksa kun menee vuorotellen toistemme autolla tai mkasaa 3 e per matka kuskille. Taksilla ei kannata.
Tjaah, taidanpa mennä taxilla niin saa enemmän rohmuttua. :)))
Tarkista netistä paikkakuntasi ruoanjakopäivät sekä -ajat, nekin vaihtelee paikkakunnittain.
Ei ole mun "taidan mennä taksilla" juttu! Ihan kävellen menen, kun ei ole sitä fyrkkaa, kuten monella autolla kulkevalla kirjoituksista päätellen on. Köyhyyttä on niin monenlaista!
Nykysin taksit ottaa kimpassakin ennen vaan yksi asiakas kerrallaaan. ai joo sehän oli lääkräikerissuja varten
Meillä on tilaauto käytössä, kahdestaan mennään niin mahtuu enempi. Aiotaan vaihtaa pikkubussiin kesällä.
itse olen käynyt rahatilanteesta riippuen enemmän tai vähemmän säännöllisesti Kalliossa leipäjonossa viim. 3v. Ekalla kerralla menin takaisin kotiin nälkäisenä ku ei kehdannut mennä jonoon, tokalla kerralla minulla oli päällä lippis, aurinkolasit ja toppatakki ettei vaan kukaan tunnistaisi mua.
Hävetti aivan maan pirusti pari kuukautta, mutta nykyään en enää välitä, en edes välitä vaikka joku puolituttu huomaisi. Nälkä pakottaa toteamaan tosiasiat ...sossurahoilla ei Helsingissä pitkälle pötkitä.
Meillä on viiden henkilön luuseriporukka, sen olemme itselle antaneet ;) ja meillä on yhdellä k-auto jossa on nää kylmälaitteistot, yhdessä me kierretään säännöllisesti vakipaikat ja kukaan meistä ei ole töissä tällähetkellä ja eikä ole mitään näköpiirissäkään. Kulut maksetaan aina viiteen osaan ja heti ennen lähtöä ja jos joku ei lähde kierrokselle niin kulut nousevat aina :( Olemme sopineet että aina on käteisellä maksettava, eli mitään luottoa tms ei ole käytössä ja kun kaikki on maksanut käymme välittömästi auton rahoilla tankkaamassa, näin ei toimiessa kellään ei ole valittamista että kuski ottaa muuhun rahaa :) tää on nasta porukka ja olen iloinen että köyhyys on tuonut meidät yhteen :) Joskus ihan nauretaan että homma alkaa kusta jos joku joutuu töihin :)
Siis mitä? Nyt meni ohi.
Siis toi luuseriporukka kiertää niitä jakopaikkoja hakien ruokaa, hyvä idea tuo kylmäkone.
Onko auto valkoinen ja keskellä punainen raita, siis iso sprintteri? Oon nähnyt teidät aika monesti ja osa teistä tuskin pääsee omilla koivillaan kävelemään jakopaikalle :)))
Oikeasti kuljette paikasta toiseen ja rohmuatte itsellenne kaiken saatavissa olevan safkan? Ei helvetti mitä touhua, hankkikaa töitä!
Se ottaa jonkinverran kupoliin, koska ainahan mieluummin tekisi töitä.
Mutta toisaalta kyseessä on oikeudenmukainen järjestelmä, jossa ravinto ja nälkäinen kohtaavat jälkimmäistä hyödyttävällä tavalla.
Monelle ruokajono on ainoa vaihtoehto, jos on esim. syrjäyttämisen kohteena vaikkapa tulottomuuden muodossa. Ja omaisuutta, jolla tulla toimeen ei ole.
Siksi n-kurkiainen tukee ruokajonoa samoinkuin kansankeittiöjärjestelmää ja kansalaistyötä.
Lopulta ihminen oppii pitämään siitä sosiaalisesta ympäristöstä, jossa elintarvikkeet riittävät ja voivat virvoittaa nälästä kärsivän kulkijan.
Pianhan aloittaja tietää miltä tuntuu mennä ruokajonoon....Sinne vaan kun on elämänsä tuohon jonoon hommannut!
Varaa tuntuu "köyhillä" olevan ajaa oikein taksilla ilmaista ruokaa hakemaan, taksikyytioin on varaa, muuta ei ruokaan.....) Sellaista on "köyhän" elämä nyky-Suomessa näköjään...
Kuule se on hallituksen vika, nostaa laskuja ja maksuja ja tuloja pienentää vaan. ei iyhme ettei selvii, itelleen pollitikot kerää rahaa.
Heh heh ...------! Huomenna menen! En ole elämääni hommannut, vaan työtapaturmassa vammautunut ja duunista tullut liian kiivastahtista nykyiseen kuntooni nähden. En enää yllä vaadittuun nopeustavoitteeseen! Uuteen duuniin pääsy kohta eläkeikäisellä ei enää niin vaan onnistu! Jne., jne....!
Eikä varaa taksikyydillä todellakaan ajella!
Hyvää Uutta Vuotta meille kaikille kuitenkin!
kyl jönöttää sää jös väin hälyää
Jollei saa palkkatöitä voisiko ajatella vapaaehtoistyötä. Yhteiskunta elättää, olisi eleganttia antaa jotakin takaisinpäinkin.
Vapaaehtoistyö katsotaan usein työsuhteeksi ja siitä rankaistaan tekijää viemällä työttömyyspäivärahat jne.
Toisekseen miksi sitä työtä pitää tehdä työttömyyspäivärahalla? Jos työtä kerran on, niin miksi siitä ei voi maksaa rehellistä palkkaa?
Ja mitä se "vapaaehtoistyö" mahtaisi pitää sisällään, kun kunto ei "oikeisiin" töihin riitä? Vähän "vapaaehtoistahan" se on ollut tähänkin asti snadilla liksalla! "Vapaaehtoistyötä" voivat tehdä ne, ketkä vielä kuvittelevat "tekevänsä hyvää". Itse en ainakaan tällä hetkellä jaksa!
PS. Ruuanjakokin oli tänään kiinni!