Lahdesta hyviä uutisia

suunta on selvä

"Kirkosta erosi Lahdessa vuonna 2014 reilut 1700 ihmistä ja kirkkoon liittyi 325 ihmistä. Luvut tarkentuvat alkuvuonna, mutta isoja muutoksia ennakkotietoihin ei tule.

Jäsenmäärän kutistuminen kiihtyi, sillä kirkosta eronneita oli noin 180 ihmistä edellisvuotta enemmän. Vastaavasti liittyneitä ja kastettuja oli hiukan aiempaa vähemmän."

http://yle.fi/uutiset/sukupuolineutraalin_avioliittolain_kasittely_toi_piikin_lahden_seurakuntien_erotilastoon/7716427

Lahdessa:
- Kirkosta eronneita enemmän
- Kirkkoon liittyneitä vähemmän
- Kastettuja vähemmän

Nyt odotetaan mielenkiinnolla onko liittyminen vähentynyt myös koko maassa.

7

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eroja pukkaa

      Jos tiedot on otettu maistraatista/VRK:sta, niin sitten ovat varmaan oikein, jos taas kirkon rekisteristä, niin sitten voi heittoa olla ja se on kirkon tappioksi.

    • a.matsoni

      Siis ainakin Lahdessa liittyneitä alle 20% eronneiden määrästä. Jossain toisessa ketjussa joku enteili liityneiden/eronneiden suhdeluvun menevän jo alle 1/5 koko maassa.

      • klrt

        Lahden luvut on ennakkolukuja. Erot tulee vielä kasvamaan ja liittymiset vähentymään, joten suhde tulee vielä paranemaan.


    • hah ja pah

      http://evl.fi/ meni nurin. Taisivat julkaista jäsenraportin eikä palvelin kestänyt niin rumia lukuja.

    • muutama sata puuttuu

      Mahtaako olla mukana vuoden viimeisen päivän erot? Tuskin. Tähän pitäisi palata kun virallinen eromäärä vahvistuu.

      • moko!

        Varjelkoon kertakaikkiaan, kirkkoon on liittynyt ennätysmäärä
        ennakkotiodon mukaan 15500 henkilöä.
        Mistä on mahtanut tulla kirkolle kyseinen ennakkotieto?
        Osaako joku vastata,kiitos!


      • moko! kirjoitti:

        Varjelkoon kertakaikkiaan, kirkkoon on liittynyt ennätysmäärä
        ennakkotiodon mukaan 15500 henkilöä.
        Mistä on mahtanut tulla kirkolle kyseinen ennakkotieto?
        Osaako joku vastata,kiitos!

        Kirkon tiedotteessa sanottiin luvun olevan kirkon omasta jäsenrekisteristä. Näin oli nyt ensimmäistä kertaa. Edellisinä vuosina tieto oli tullut väestörekisterikeskuksesta.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      115
      11448
    2. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      141
      4332
    3. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      117
      4082
    4. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      451
      4024
    5. 61
      3606
    6. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      54
      2828
    7. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      19
      2541
    8. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      57
      2039
    9. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      44
      1675
    10. Kauhea ikävä iski

      Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko
      Ikävä
      19
      1612
    Aihe