Onko näin isoon kuntaan kuka suunnitellut ks. hallin ja varsinkin lastenaltaan?
Koko ajan sauna rikki ja kaapit rikki, ihmiset jonottaa omaa lokeroa...
Koko ajan sauna rikki ja kaapit rikki, ihmiset jonottaa omaa lokeroa...
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kuukkelia käyttävä löytää.
http://www.projektiuutiset.fi/fi/artikkelit/tuusulan-uimahalli
Ulkoallasta ei ole rakennettu, mutta siihen on varauduttu. Kaappien ongelmat on tiedossa, mutta seuraavan kerran niitä voidaan vaihtaa kesätauon aikana, jos rahaa löytyy. Halli pyörii muutoinkin äärirajoillaan, sillä käyttäjiä on enemmän kuin alunperin suunniteltiin. Tietysti on hyvä, että hallissa käyttöaste on 100% mutta se sitten näkyykin...
Lähivuosina hallissa tulee olemaan entistä täydempää, sillä kun Kerava menee remppaan, sieltä vyöryy väkeä Tuusulan halliin, vaikka osa varmasti suuntaankin Järvenpäähän ja Tikkurilaan.
Eipä tämänkaltaiset asiat ole suunnittelijasta kiinni!
Kunta joutuu etsimään Sen "kokonaistaloudellisesti" (haa!) edullisimman ratkaisun.
"‑ Saimme toimistoilta yhteensä kuusi ehdotusta. Voittajaehdotuksen valinta oli lopulta aika selvää, varsinkin kun jotkut olivat suunnitelleet huomattavasi tavoitehintaa kalliimman hallin, toteaa Tuusulan kunnan tilakeskuksen päällikkö Pentti Aalto."
Ja sitten vielä sorrutaan kustannuksien ohjausta, arvaat kai mitä se on suomeksi?
"Koko hallin suunnittelutyön ajan harjoitettiin aktiivista kustannusohjausta, joten kustannukset pysyivät hyvin päätetyssä raamissa."
Tuusulassa vaikuttaa olevan tarvetta kahdelle uimahallille. NYT teillä on rakennettu se HALPA! Rakentakaa/rakennuttakaa seuraavaksi se HYVÄ.
Yks´kös näitä on tehty!
OK, ehkä tämä paranee ja tulee maauimalakin kylkeen:)
Laajennuksia ja jatkuvia parannuksia tulossa?
Kukahan suunnitteli sen miesten vessan mihin osa menee alasti vaikka siitä on näköyhteys valvomoon jossa nuoria tyttöjä ja asiakkaitakin?
Onkohan se hydrohex viritys varmasti ammattilaisten turvatarkastama?
Kehitysideaksi edes yksi sauna jossa puhuminen olisi kielletty.
Toinen juttu se että jopa aikuiset puhuu puhelimeen pukuhuoneessa vaikka se on kielletty ja kukaan ei halua kuulla niitä juttuja (vrt sauna).
Höyrysauna ei toimi.