Meille pienosakkaille on kauan selitelty optioiden vaikutusta avainhenkilöiden pysyvyyden kannalta.
Alahuhta osoitti, kuinka paljon optiot vaikuttavat lojaalisuuteen yhtiötä kohtaan.
Eikä hän ole ainoa.
Nyt on paras sitouttaa pian kaikki optiopita saaneet pakollisella osakesäästämisella. Kaikkien optioita saaneiden on omistettava yhtiön osakkeita suhteessa myönnettyjen (ei välttämättä vielä lunastettujen) optioiden määrään. Eiköhän sillä sitouteta ja tulostakin alkaa syntyä.
Voisiko joku talousoppinut ottaa kantaa tähän ajatukseen ja laatia seuraavaa yhtiökokousta varten esityksen asiasta.
Enää Nokialla ei ole varaa menettään yllättäen yhtään optiomiljonääriä. Osa heistä on jo perustanut yrityksiä, joissa he käyttävät alkupääomana sekä optiotulojaan että tietämystään.
Alahuhdan lähtö
4
636
Vastaukset
- selitetään
Käytännössä optiot eivät ole sitouttaneet ketään mihinkään firmaan. Suomessa toteutetut optiojärjestelyt ovat yleensä olleet käteviä kikkoja, joilla on kerätty rahaa pomoille firman edun nimissä.
Totta puhuen, jos olet jo saanut optioita muutamia miljoonia euroja ja saat lisäksi muhkeaa kuukausipalkkaa, ei lisärahalla ole sinulle juuri mitään merkitystä. Verokarhu on tyytyväisin optioista hyötyjä.- aivan...
Näinhän asia in. Verokarhu onneksi saa osuutensa. Tällä tavalla tuetaan toimintakelpoista yhteiskuntaa. Tuskin kukaan johtaja on niin korvaamaton kuin he antavat meidän olettaa.
Olen sitä mieltä, että johtajille pitäisi asettaa selkeä tulosvastuu ja vähentää heidän palkastaan ja optioistaan osakekurssin romahdus.
Ei kukaan ole korvaamaton, ei edes Nokian johto. - Faktoja
aivan... kirjoitti:
Näinhän asia in. Verokarhu onneksi saa osuutensa. Tällä tavalla tuetaan toimintakelpoista yhteiskuntaa. Tuskin kukaan johtaja on niin korvaamaton kuin he antavat meidän olettaa.
Olen sitä mieltä, että johtajille pitäisi asettaa selkeä tulosvastuu ja vähentää heidän palkastaan ja optioistaan osakekurssin romahdus.
Ei kukaan ole korvaamaton, ei edes Nokian johto.Kyllä se on niin, että Nokian tuloksen tekevät tuhannet ilman oman edun tavoittelua tuotekehitystä tekevät nuoret insinöörit, joista alle prosentti pääsee joskus nauttimaan optioista. Johtajilla ei menestykseen ole osuutta. Tietysti heillä on mahdollisuus mokata kehitys.
Seuraava kysymys kuuluukin mistä näitä insinöörejä tulee. Siihen onkin vastaus ettei niitä enää tulekaan, kun yhteiskunta on muuttumassa röyhkeäksi minä-minä-kaikki-mulle-yhteiskunnaksi. - oskari5
Faktoja kirjoitti:
Kyllä se on niin, että Nokian tuloksen tekevät tuhannet ilman oman edun tavoittelua tuotekehitystä tekevät nuoret insinöörit, joista alle prosentti pääsee joskus nauttimaan optioista. Johtajilla ei menestykseen ole osuutta. Tietysti heillä on mahdollisuus mokata kehitys.
Seuraava kysymys kuuluukin mistä näitä insinöörejä tulee. Siihen onkin vastaus ettei niitä enää tulekaan, kun yhteiskunta on muuttumassa röyhkeäksi minä-minä-kaikki-mulle-yhteiskunnaksi.Olet harvinaisen oikeassa. Alaa erittäin läheltä seurannanneena voin sanoa pyytettömien työmuurahaisten kadonneen nuoremmista ikäluokista. Valitettavasti samalla on kadonnut monista suomalaisista nuorista insinööreistä ammattitaito ja sitkeys joilla kansainvälisessä kilpailussa pärjätään. Ammattitaito kun ei synny kuin ankaralla työnteolla. Ei hyvältä näytä tulevaisuus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1397648KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4237091Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei693623Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521383256Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092784Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään442318- 1261926
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231793Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv261566Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821457