mistä voi olla kyse? APUA!

epätoivoinen

Hei,

Nyt on pitkän ajan (n. vuoden verran varmaan) valunut alapäästä "nestettä", joskus enemmän, joskus vähemmän. Tulee kuitenkin alushousut märäksi. Haisee vähän. Muuten väritöntä, mutta kun jää alushousuihin siitä tulee vähän valkoisen väristä. Saa kuitenkin rapsutettua irti alushousuista.

Papanäyte otettu kuukausi sitten - ei mitään normaalista poikkeavaa.(Normaali solukuva, ei merkkejä tulehduksesta)
Hiivatulehdus katsottu kaksikin kertaa puolen vuoden sisään - kummallakaan kerralla ei ole ollut.
Klamydia tutkittu 2kk sitten - ei klamydiaa.
Bakteerivaginoosi tutkittiin siis papanäytteen avulla eikä ollut sitäkään.

Vaiva häiritsee minua todella paljon. Onko kellään ollut samoja oireita? APUA!

Olen 17-vuotias tyttö.

6

161

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minullakin sama vaiva..en tiiä mikä se on :/

    • ovu1

      Ovulaatio todennäköisesti.
      Yleinsä 2-3 viikon kuluttua kuukautisista alkaa ovulointivuoto, jonka määrä vaihtelee yksilöllisesti. Vuotoa voi olla niin paljon, että värjää pikkuhousut valkoisiksi.
      Täysin vaaraton, eikä aiheuta toimenpiteitä. Jos ovuloinnin aikana alavatsakipuja, niin niihin voi ottaa särkylääkettä.

      • epätoivoinen

        En usko että kyse on ovulaatiosta. Jatkuu siis koko kierron, koko ajan. (paitsi vuodon aikaan.)


      • ovu1
        epätoivoinen kirjoitti:

        En usko että kyse on ovulaatiosta. Jatkuu siis koko kierron, koko ajan. (paitsi vuodon aikaan.)

        Millä tavoin se sitten häiritsee? Joudutko käyttämään koko ajan pikkuhousuissa jotakin suojaa vai haittaako se esimerkiksi seksielämää? Jos se ei johdu ovuloinnista, eikä ole tulehdus, niin voisiko se olla ihan luonnollinen määrä, mitä yleinsäkin tulee "nestettä" alapäästä? Käytätkö kireitä, hankaavia housuja? Onko sinulla virtsankarkailua?


      • epätoivoinen
        ovu1 kirjoitti:

        Millä tavoin se sitten häiritsee? Joudutko käyttämään koko ajan pikkuhousuissa jotakin suojaa vai haittaako se esimerkiksi seksielämää? Jos se ei johdu ovuloinnista, eikä ole tulehdus, niin voisiko se olla ihan luonnollinen määrä, mitä yleinsäkin tulee "nestettä" alapäästä? Käytätkö kireitä, hankaavia housuja? Onko sinulla virtsankarkailua?

        Aikalailla joutuu käyttämään jotain suojaa pikkuhousuissa koko ajan. Seksielämässä en ole kokenut sitä haitaksi, tosin mietin voiko se tarttua, vaikka en itsekkään tiedä mikä se on. Käytän yleensä pillifarkkuja. Luonnollinen määrä se ei ole, olen aivan varma. Ilman suojaa pikkuhousut tulevat aivan märiksi. Minulla ei ole virtsankarkailua.


    • ovu1

      "Aikalailla" koko ajan pikkuhousunsuojan käyttäminen ei kuulosta oikein normaalilta minusta. Kannattaisi ehkä uudestaan mennä lääkäriin ja testeihin???

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      129
      2178
    2. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      26
      1738
    3. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      12
      1339
    4. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      70
      1211
    5. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      12
      1177
    6. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      88
      992
    7. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      83
      876
    8. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      17
      867
    9. Kuin sonnilauma

      Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon
      Kuhmo
      16
      761
    10. Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa

      Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks
      Lieksa
      107
      701
    Aihe