No, kun ei olla sitä jalkakäytävää puhdistettu lumesta. Jokaisen pitäisi itse huolehtia oman tontin jalkakäytävästä, puhdistamalla lemet. Valittaminen ei auta. Lumikola tai lumilapio käteen ja puhdistamaan lumet tonttinsa rajoilta, koskien myös jalkakäytävää. Kaupunki tekee parhaansa kuten auraajat lumien auraamisessa.
Olen nähnyt,että valittajat jotka valittavat lumen auraamisesta, niinb eivät auraa omaa pihaansa tai rappusiaan. Tuskin edes omistavat lumikolaa, lumilapiota tai katuharjaa.
Olen nähnyt,että valittajat jotka valittavat lumen auraamisesta, niinb eivät auraa omaa pihaansa tai rappusiaan. Tuskin edes omistavat lumikolaa, lumilapiota tai katuharjaa.
Vastaukset 76
Vanhimmat
Kyllä jalkakäytävät pitää hiekottaa talvisin?
Ja pääkatu on railoinen. Käväskääpä naapuri pitäjässä kattomassa. Ei oo osattu meillä ollaenkaan asiaa vai onko kalusto niin hepposta.
ELY se vastaa nykyään missä kunnossa se kylänraitti milloinkin on.
jokainen voi putsata lumet tonttinsa ulkopuolelta, vaikka kadulta. Lumikola ja lumilapiota siihen tarvitaan ja omaloitteisuutta. Uusavuttomia ovat ne, jotka eivät pysty lumitöitä tekemään omalla pihallaan. Nuoriso on laiskaa, vetelää porukkaa, eivät osaa tehdä lumitöitä. Ovat muutenkin luusereita.
Vai nuoret on laiskoja ja valittaa. Keski-ikäiset muka selkävaivaiset miehet ne eniten valittaa.Naapurin nuorimies käy välillä putsaamassa minunkin pihan jos en ole itse ehtinyt sitä puhdistaa mutta toinen naapuri n.50v. mies ei saa postilaatikoiden edustaa lapioitua kun on selkä niin kipeä mutta tupakka näkyy maistuvan ja kytätessä päivä kuluu.
Kyllä Pyhäsalmen kylän raitti on kun pottupellolla ajas . >En ymmärrä mistä moinen tienhoito on peräsin .(perseestä sehän on kotosin)
Ammattitaidon puutteesta ja heikosta kalustosta. Ei tuommoisilla pilipali vehkeillä teitä pidetä kunnossa!
Ihan sama laitatteko noihin puutarhatratoreihinne minkäläisen ala- tai yläterän tahansa niin pölyt se pyyhkii ei muuta!
Tiehöylä on ainut millä ne "vallesmanninkiharat" lähtee ei muulla!
Ja sanon tämän yli 30 vuoden kokemuksella tienhoidosta!
Katselin tuossa yksipäivä viikolla kolmea eri traktorimiestä, jos noita voi jollakin tavalla miehiksi kutsua. Eihän nämä poloiset yksikään osaa etes ajaa traktorilla.
Ei minkään laista silmää tehä lumihommia.
Yhtäkin pihaan puhisti lähes puolituntia jossa menee Maximillaan aikaa 5 minuuttia kun kunnolla tehään.
Onhan meillä yksi tiehöylä,mutta sitä ei saa käyttää kuin kriisitilanteissa eikä nyt ole sellainen,luntahan on satanut vain yht. 20cm kyllä ne kiharat siitä tasoittuu kun sataa uutta lunta.
Täällä puhuu jälleen sitä vanhempaa ikäryhmää edustava ihminen, joka miettii sitä kuinka nuoret on laiskoja ja saamattomia. Sitten kun ne yrittää parhaansa, ostaa kalliilla nykykalustonsa ja opettelevat hommaansa niin ei kelpaa. Mitä niiden nuorten pitäisi tehdä, ei saa vain olla ja kun tekee niin mikään ei kelpaa.
Pitäisikö se 30 vuoden kokemus ja oma ylpeys unohtaa kun ei enää itse kykene ja arvostaa sitä, että joku yrittää. Nykykalusto ei ole enää samaa kunnon tavaraa, kun silloin ennen vanhaa.
Parempi sulkea koko keskusta siihen saakka kun saadaan tiet kuntoon!
Kummallista jos ei kaupunginjohdosta puututa asiaan...!!!!!
V'tut sulla oo kun 30v kokemus juomisesta.
Ollintie on kyllä ala-avoisessa kunnossa.
Elekee hiekottaa jalkakäytäviä jotta mummot pääsee potkukelkalla asioimaan.
Aikoinaan kun kävin talvella Venäjänpuolella Petroskoissa oli kadut näin huonossa kunnossa, ehkä ei ihan näin ala-arvoisessa kuitenkaan!
Olisko ajateltu, että moottoriajoneuvoliikenne loppuisi kokonaan ja loputkin kaupat sulkis ovensa???
Kukahan lienee urakoitsija joka hoitaa tätä talvi kunnossa pitoa keskustan kaduilla?
Olisi hyvä tietää, jotta saataisiin informaatiota etiäppäin.
Ja pökiöt veisatkaamme virrestä mä joka päivä lumitöitä lupaan tehdä!!!
Ei nyt osoiteta syyttävää sormea urakoitsijaa kohtaan, joka lumityöt tekee koneellaan. Talvikelit ovat mitä ovat. Runsasta lumisadetta ja liukkautta. Kyllä urakoitsija aina parhaansa tekee, että tiet olisivat puhtaat lumesta ja hiekotettu tarpeen vaatiessa. Kun lunta tulee kerralla paljon tai vesisade liukatuttaa kulkuväylät, niin ei se urakoitsija ehdi yhdellä kertaa joka paikkaan.
Höpö Höpö!
Tosiasia kuitenkin on, että PILIPALIVEHKEET ja AMMATTITAIDON puute!
Muistelkaapa aikoja kun edesmennyt Tiemestari Sorsa hoiti tiet kuntoon!
Klo 7.00 aamulla piti kylä olla lumesta puhdas tiet kunnossa oli keli mikä tahansa!
Tämmöisille lapsukaisille nykyisin annettu vastuu tienhoidosta niin arvata saattaa, makaavat puolille päivin ja sitten äitee kutsuu aamupuurolle!
Lisäsiksi kun ei osta kantaa vastuut muusta kuin vyöstä ja henkselsistä jotka äiti päivällä laittaa housuihin ettei meirän pojan kikkelit palellu kun joutuu talvella ulos meneen!
Ei ole höpö, höpö! Kyllä nykyään aurauskalustosta voidaan puhua, että on pelit ja vehkeet ja ammattitaitoa. Tosiasia on, että kaikesta karsitaan, kuten teiden hoidosta. Yritetään säästää. Käytetään vähemmän aurauskalustoa. Mutta lunta vaan tulee ja sataa joka talvi. On talvia,jolloin lunta tulee normaalia enemmän. Mutta siihen ei varauduta, vaan säästetään auraamisesta.
Teiden hoitajat eivät makaa puolille päivään, vaan ovat auraamassa, silloin kun muut nukkuvat aamuyöstä ja kääntävät kylkeään. Jos ennenvanhaan piti kylä olla lumesta puhdas 7.00 aikaan, niin nyt ovat ajat toiset. Sanoisin ennenvanhaan oli taloyhtiöissä talonmies nimeltä Pikkarainen, joka heräsi aamu neljältä auraamaan pihan lumikolalla. Talonmies Pikkaraisia ei enää ole eikä näy. Talonmies Pikkaraisen tehtävät ovat vapaaehtoisia. Lumikola käteen ja auraamaan. Siinä saa liikuntaa.
Laitappa äitee Pojallesi ne housut jalkaan jo aamupäivällä siinä klo 5 paikkeilla ja syötä aamupuuro!
Opasta vielä, että jalkakäytävät ja keskitie ovat aivan eriasioita, että sinun kuuluu pitää kunnossa se keskitie, keskitien erotat muusta tienosasta sillä, että yleensä siinä liikkuu moottoriajoneuvot, mummot kulkee sitten siellä jalkakäytävillä.
Joo ajat ovat muuttuneet ja tiet muuttuneet todella huonompaan kuntoon talvihoidon kannalta kun hoito on annettu kaiken maailman uusavuttomille!
Olen siinä samaan mieltä, että nykyisin tulee luntakin vain murto-osa siitä mitä ennen tuli siitä huolimatta hoito ei toimi.
Varmaan samat pojat pantu hoitamaan hommia jotka tulevat maitojunalla armeijasta kotia äidin helmoihin itkemään, että oli siellä niin kovaa.... ja kiroilivatkin, että en minä semmoista kestää, tulee traumoja juu...
Tekninen lautakunta valvoo urakoitsijoita. Vai nukkuuko sittenkin?
Laatu on sillä tasolla millä vaatimuksetkin.
Kaikki on käymistilassa.
Sukset on hyvä hankinta.
Käymistilassa toivotaan asioihin parannusta. Sopiva määrä hiivaa ja sokeria, niin asioista tulee hyvä soppa.
ei teknisellä lautakunnalla tee yhtikäs mittää. Laukkanen puhuu puuta heinää ja kaverit katsovat monttu selällään..... Valetta, valetta ja palturia tulee niin, että hirvittää. Ja Taskinen peesaa ja oottelee frisbiigolfradan avaamista ja rakentamista. Joko on päättäjille asia markkinoitu. Jess!!
Höh, Laukkanen ja Tikkanen saman puuropadan pohjalta ylös kauhottu.
Toinen putsauttaa rannalla tietä ja pihaansa, toinen suutaan aukoo kuin opetettu papukaija.
Ei tapahdu kuntalaisen veronmaksajan hyväksi mitään.
Edelleen rahahanat auki vain oman poliittisen päämäärän saavuttamiseen,
joka sekin on mitäänsanomatonta.
Kävelytiet puuttuu edelleen kuntalaisilta. Nuo vähäisetkin tien auraamiset on yhtä tyhjän kanssa. Todettu tosiasia. Taito puuttuu!
Kyllä kunnan tekninen toimi vastaa näidenkin asioiden osalta, on turha
huutaa ELYN piikkiin.
Kunta on niin pieni ja olematon, että tämäkin toimi näyttää osaamattomuutensa.
Vaihtakaa ne Pikku Bemarinne Tiehöylään jotta saadaan kylä kuntoon!
Ostakaa vaikka porukan tiehöylä, kyllä sille käyttöä löytyy!
Minkätakia nämä "insinöörit" jotka täällä tietää kaiken tienhoidosta ei osta omia koneita ja jätä omaa tarjousta talvikunnossapidosta? Taitaa olla vähäsetkin varat ulosotossa että ei oo vara kun kommentoida täällä?
Eikö isin ostama raktori lähteny käyntiin? Saatanan pelle!
Kyllä Ollintie oli karua kuljettavaa. Voi taivas!!!
Onko se taskisantin poika saanu työtä koneella?
Emme ole niin tyhmiä kuin paikalliset Traktoripojat, että teemme niin alhaisen tarjoukset tienhoidosta, jolla ei saa katettua edes polttoainekuluja saatikka palkkaa ja koneen kuoletusta!
Vain törpöt ottaa tämmöisiä urakoita hoidettavakseen!
Jos olisi kannattava bisnes niin sen hoitaisi Destia ei kylän MOPOPOJAT!
Ei varmaan käynnistynyt kun isi osti halvalla sen käytetyn, niitähän
myytiin tuossa jossain kadunkulmalla. Kyltti seisoo siellä vieläkin.
Lappu jäi. Koneet kaupaksi, että sillä lailla sanoi Tarvajärvikin.
Kyllä nelostie Kärsämäen keskustassa oli paljon möykkelöisempi kuin Ollintie Pyhäsalmessa. Ja neslotie on kuitenkin päätieverkon trkeimpiä väyliä.
Tärkeimmät tieväylät, pyörätiet ja jalkakäytävät tulee ensin puhdistaa lumesta ja hiekottaa jos on tarvetta. Sitten tulevat sivutiet, missä liikennettä on vähemmän.
mopollako ne nykyään auraa?
Lähinnä killottaa
Kaikki on seurausta siitä kun hommia ulkoistetaan, pilkotaan, annetaan hoidettavaksi sille joka halvimman tarjouksen tekee...
Syy ei varmaankaan ole se, että tien hoito annetaan halvimman tarjouksen tekijälle. Esim. Ollintie, Emolahdentie ja Pyhäjärventie kirkolle kuuluvat entisen tielaitoksen hoidettavaksi. Myös muutamat muut Pyhäsalmen ympäristössä olevat tiet. Muut tiet kuuluvat kaupunkimme hoidettaviin. Tien "omistaja" päättää kuinka hyvin se talvella hoidetaan. Joten se siitä.
Syy on selvä,,järki ja olosuhteet eivät kohtaa,,joka muistaa tuon ajan kun yksi (1) veljesten Ford Conty hoiti asuinalueden teiden kunnossapidon,kun aamulla lähdit töihin kaikki oli aukaistu ja kunnossa. (muuten maailman vaikein/kömpelöin kone lumitöihin)josta ei kyllä voima loppunut.
Elikkä työ tehtiin silloin kun oli tarpeen,nyt odotellaan se 5-10cm joka ehtii tallaantua josta nuo "pahkurat"esim. Ollintiellä nyt on.
Sain sanottua,,,sain tuon pahkuran pos rinnastani !
Kommentia tulee, tuntuu ettei mukana pysy huh, huh. Ongelma on varmaan siinä, että kuka halvimmalla tienhoidon tekee, saa sen tehtäväkseen Työn laatu ei kuitenkaan ole paras mahdollinen.
Ajattelin asiaa siltäpohjalta, kunnissa tai kylissä, kun niitö traktoreita on, niin miksei voisi olla oma tiehoitokunta?
hmmm... meillähän ei juuri ole nytkään satanut lunta muutamia senttejä,tuosta nyt tapellaan.
Kalusto vaan ei ole sopivaa tarpeeseen,voi olla että tehdään tuoeimulle kuulu periaatteella kuten muutamat risteysalueet.
hmmm,ongelma voi olla siinäkin että valittajien autokanta on jo ikääntynyttä Synny Corolla Almera ja muut tonnin auton haltijat tai omistajat ovat 95% valittajia,taas 2014 vuoden Mersedes Betz autojen omistajille tie on loistokunnossa joka tietenkin on jo viime vuoden mallia.
'
Se sinunkin mese on ainakin 15 vuotta vanha
Jokaisella kaupungin lumenauraajalla on varmaan omat alueet mitkä pitävät puhtaana. Risteysalueet ovat usein auraamisen jälkeen ongelmaisia, kun lumivallit, tai sanoisinko lumitöyssyt ovat jalankulkijoiden, pyöräilijöiden esteenä. Onhan niitä lumitöyssyjä, vanhuksen tai liikuntarajoitteisen hankala ylittää.
Onhan se lumenauraaminen taitolaji, vaatii ammattitaitoa, että auran terä on sopivalla syvyydellä lumessa, jotta lumet lähtevät kadusta.
Hyvä tapa saada muhkurat pois olisi tiesuola. Mutta onneksi sitä ei käytetä täällä.
Ei ei,-20C pakkasella ei voi käyttää suolaa sen tietää vanha erkkikin.Höylä,höylä on parasta möhkyröille,Tapanilla se ois vaan ei sitä kehtaa pyytää ja joutasko tuo kiireiltään..
Voi mahotonta,olipa täällä asiantuntioita,tuntuu kuin olisin kurssin käynyt tienhoitoon.
Muhkurasta pueenollen mulla on nivusiin tullu semmonen muhkura voihan se olla vaaratonkin ,pittää tuossa käyä lääkärille sitä näyttään,saaneko tuota ennää aikaa vai pitääkö sitä mennää yksityiselle iislameen,ei se iso oo.
Voisko joku lääkäri vastata edelliseen,meillä on tässä meneillään lumenaurauksen ABC kirjasen ensimmäinen oppitunti "miten hoidat kaavatiet"
Se voii olla tukkeutunut talirauhanen. Iso finni. Käy näyttämässä isoa muhkuraa. Niin asia selviää.
Mikäs kaupungin kaavateissä vikana?
Tiesuola olisi ehdottomasti helpoin ja nopein ratkaisu tiemöykkyihin (ei kuitenkaan jalkovälissä oleviin möykkyihin). Täytyy kuitenkin odotella muutama päivä, että lämpötila ulkona laskee alle kuuden pakkasasteen. Ainakin tuolla etelä suomessa suola puree hyvin teiden epätasaisuuksiin. Eiköhän myös täällä.
Tiesuolan käytössä pitää olla tarkkana, on turhaa yrittää nyt kun pakkanen on -23C pahkurat on ja pysyy kuten sanoit.
Joku lääkäri sanoi kerran että pahkuroitten kanssa pitää osata elää ne kuuluu osana sun elämääs ne on tullut jäädäkseen.("harmittomia")
Etelän pahkurat ei kuulu meille,jos noin jyrkästi sanon.
.
Teitten nimiä mitkä on huonossa kunnossa kyläntie ainakin onko muuta
Ei oo kaupungin kaavatie.
Teollisuusalueen risteys on tosi huonossa kunnossa,raiteita möykkelikköä.
V*ttuako ajelet siellä teollisuusalueella, ootko joku varas?
Emolahdentie ja Eskoperäntien risteys on ainakin hoitamaton.
No ei sekään kuulu kaupungille!
No kelle se helevetti kuuluu???! Hoitamatta kaikki tiet, kuuluu kelle kuuluu!! Ottasivat oppia naapurikylistä!!!
No sitä en kyl tiiä kenelle se helvetti kuuluu! Mutta huomaa et "asiantuntiat kommentoi. Ku ei ees tiedetä ketä haukutaan ja kenen hoitamia teitä. Sit ku ei tiedetä nii kaikki on perseestä.
Emolahdentie on kuin ikiuni. Kaivoksen rahat loppusuoralla.
Tie kuin pullonpohja, ilman kevyenliikenteenväylää.
Häpeäpilkku edelleen koko kunnalle, meistä käyttäjistä puhumattakaan.
Ei kansa kierrä ABC:n kautta kylälle kun tulo on etelästä päin.
Tämäkin kuuluu kunnan hoitaa. Turha on toitottaa, että ELY vastaa.
Miksi meillä valitaan virkaan, kuten Tekniseen toimeen ihmisiä joiden vastuulle kuuluu kuntalaisten esille ottamat asiat.
Ei tavallisen kuntalaisen ääni kuulu jossain valtuustossa.
Sieltä vastataan vain törkeästi, ettei kuulu meille /viittaan edelliseen tekn.toimi.
Kyllä kuuluu! Toimenhaltijan velvollisuus kuntalaisia kohtaan on toimia siten, että
se edistää kuntalaisen tarpeita ja edistää hyvinvointia.
Me maksamme veroja. Mihin ne rahat on laitettu? Kuntalaisen hyvinvoinnissa ne eivät näy.
Juuri noin ei kuulumeille,oli kenen oli mutta heikossa kunnossa se on.
http://www.pyhajarvi.fi/alltypes.asp?d_type=5&menu_id=17313
Sieltä oikeasta alareunasta löytyy:
Talvikunnossapito; tiet, kadut ja kevyenliikenteen väylät
Kartat:
Näin on. Kunnossapitovastuut merkitty havainnollisesti eri väreillä. Vastuullisia ovat siis ELY-keskus ja kaupunki. Jos on valittamista niin valittakaa vastuullisille.
Minulla ainakin on leukapielet jäässä. Ei siis hymyilytä yhtään.
tulkaapa rajan toiselta puolelta pyhäsalmeen. kylläpäs on ero, kun teitä ei hoideta. pyhäsalmes on aina se routa.
No kun saatiin urakoitsija niin halvalla!
Meillä pitää olla se 5-10cm tallattua lunta ennekuin mitään tapahtuu,säästösyistä se tehdään.
Sitä sitten yritetään päiväkausia "raapia" kaikenmaailman koneilla,eihän se enää lähde mihinkään,säästö menee siihen minkä olisi voinut auraamalla saada.
Ei mitään turhaa rutinaa,tuo Vähäkankaalla sattunut nokkakolari oli aika paha juttu.Onneksi oli hiljainen vauhti ettei käynyt tuon pahemmin.On ne Ylivieskan tietkin huonossa kunnossa,ei siinä tarvitse Haapaveden teitä hakkua.
Tarkoitan tuolla kolarilla 2.päivä tammikuuta sattunutta nokkakolaria jossa oli haapavetinen toisena osapuolena.
Nopeus pitää suhteuttaa tien kuntoon.
Wt oot väärällä palstalla. Hus pois!
Tänään raavittiin katuja vaikka ei ollut satanut lunta,miksi?
Uusivuosi uudet määrärahat, vai polanteitten poistoa? Mieti sitä vaikka SÄÄSTÖliekillä.
Voi kun niihin monttuihin oli niin jo tottunut.
Eräs mainitsi kommentissaan, että katuja raavittiin, vaikka ei ollut satanut lunta. Kyllä tiekarhua tarvitaan, poistamaan jäät asvalttia myöten. Hyvähän se on, että tiet ja kadut ovat tasaiset. Sitä varten tiekarhut on, että niitä käytetään. Tiekarhuja tarvitaan poistamaan sohjoa pois, varsinkin risteysalueilta.
Kuten eräässä kommentissaan myös joku mainitsi, että nopeus pitää suhteuttaa tien kuntoon. Sopii hyvin niin autoilijoille, pyörilijöille, miksei myös kavelijöille, joilla ei ole nastoja kenkien pohjissa.
Minusta nyt ainakin on kadut kunnossa. Turhaa höpötystä tuo valittaminen hyvässä kunnossa olevasta tiestöstä.