Kreikka ei tule maksamaan velkojaan
kiitos tästäkin
43147
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 43
Vanhimmat
Ei sitten sentilläkään. Omaisuusjärjestelyt olen tehnyt. Eläkeverot menee muualle. Halvimman prosentin mukaan. Suomessa käyn vain pieremässä ja tapaamassa sukulaisia. Ja nauramassa kansan tyhmyydelle heidän äänestyskäyttäytymisessään.
Meillä on vakuudet ja tää on hyvä bisnes!
Kreikkalaiset ovat taas muistaneet miten Onassis loi mahtavan omaisuutensa. Taas on "kauppamerenkulku" voimissaan.
Kantakaa vastuuta
Ei sitä takaisinmaksua ole kukaan täysjärkinen odottanutkaan. Jos jossain maassa asiat hoidetaan niin päin persettä, että sinne joudutaan antamaan rahaa 500 miljoonaa, niin miten sama maa kohta kääntäisi budjettiunsa niin paljon ylijäämäiseksi, että voisi lyödä saman summan korot tiskiin? Edes Eurojackpotin odottaminen ei siinä auta. Sen maan pitäisi muuttua kokonaan toiseksi maaksi ja ne ihmiset pitäisi vaihtaa sinne.
Näin minäkin sen näen, kun katselin kristallipalloani. Taitaa jäädä Suomelta ja vähän muiltakin saajapuolen mailta ne Kreikan velat saamatta.
Muistakaa, että eihän tyhmä ole se,joka pyytää, vaan se joka maksaa. No, meiltä veronmaksajilta ei kysytty, että haluammeko luovuttaa verorahamme helleeneille. Sinne ne menivät Kreikan velkojen peitoksi eurooppalaisten fyrkat...ja pysynevät siellä.
Kristallipalloni kertoi, että Syriza -puolue tulee voittamaan eli saamaan suurimmat äänimäärät vaaleissa 25.1. Tämä kaikki vain ja ainoastaan sillä perusteella, että Syriza lupaa kreikkalaisiile taloudellisesti helpompaa elämää ja muun muassa suurempia eläkkeitä. Muistakaa, että poliitikot saavat valehdella niin paljon kuin ehtivät ja haluavat. Tosiasiassa mahdollisuuksai taloudellisiin helpotuksiin ei ole, mutta kuten sanoin poliitikot saavat puhua viittä hyvää ja kuutta kaunista. Tyhmät sitten uskovat....
Tulee tää tieto kovin sopivasti Persuille.
Tosin ei yllätä tuo tieto kovinkaan monta. Tuskin edes Urpilaista ja Kataista
Eipä varmaankaan tule maksamaan , joten saamiset tulisikin maksattaa kaikkien muiden puoluetuista , paitsi PERUSSUOMALAISTEN , jotka ovat vastustaneet tätä älyttömyyttä.
Tässä on yksi demokratian huonoja puolia.
Kreikan kansa ei tule äänestämään hallintoon sellaista puoluetta, joka mahdollistaisi velkojen maksun.
Sinne pitäisi vaihtaa koko kansa. Ei sillä oliivinviljelyllä ja majatalon pitämisellä tuollaisia rahoja makseta.
Suomi jakaa aina kaikki rahat ulkomaille ja itse kärvistellään paskat housuissa.
Jäitä hattuun siellä ketjussa.....muistakaamme Kreikan ex-valtiovarainministerin Evangelos Venizelosin sanat: Kreikka maksaa joka euron takaisin.
Eihän pötyä voi puhua,se olisi väärin.
Sosialistin sanaan ei voi luottaa.
kiva varmaan maalata piruja seinille ja pahinta mahdollista.
Ehkä maksaa, ehkä ei. Aika näyttää.
Tai ehkä Kreikka palastellaan pieniksi paloiksi ja Suomi saa omansa
Sittenhän sitä rahaa vasta kuluisikin, eikös nämä omat mamut jo riitä.
Meillähän on ne salaiset takuut?
Suomihan neuvotteli takuut lainalle?
Mitä hä?
http://www.taloussanomat.fi/jan-hurri/2013/05/29/epaily-vahvistuu-kreikka-vakuudet-yhta-tyhjan-kanssa/20137544/12
http://www.taloussanomat.fi/jan-hurri/2013/05/29/epaily-vahvistuu-kreikka-vakuudet-yhta-tyhjan-kanssa/20137544/12
Meitä on kustu silmään aika pahasti, ensimmäisestä apupaketistaan Kreikka osti Ranskalta 3 sotalaivaa, Saksalta 1200 panssaria ja jenkeiltä 400 Abrams tankkia.
http://demonocracy.info/infographics/eu/debt_greek/debt_greek.html
http://www.reuters.com/article/2010/03/23/us-eurozone-greece-warships-analysis-idUSTRE62M1Q520100323
Syriza on valeoppositio eikä tarjoa mitään ratkaisua juutalaispankkia luomaan kriisiin. Nää radikaalivassarit ei halua edes Kreikkaa ulos eurosta.
Kultainen aamunkoitto todellinen ratkaisu, vaikka kuinka koittavat sen jäseniä vangita ja vaientaa.
Me ollaan lampaita!
http://www.mitavittua.fi/2015/01/01/isanmaasi-suomi-onkin-yritys-sinun-kotimaasi-on-rekisteroity-yhdysvalloissakin-yritykseksi/
Onko siis joku kuvitellut että Kreikka maksaisi velkojaan? Kreikka on tehnyt historiansa aikana 5 kertaa konkurssin.
edes uutisen arvoinen tieto.ollut päivänselvää alusta saakka. jos ei ole millä maksaa,mitä tuottaa,miten se onnistuu. miinustaso maan asioita ei lapsellisilla keinottelu vipuhöpinäpuheilla korjata,se kestää min 50v.
eu on aivan samaa tasoa 80%,kuten velkarallit osoittaa,mikään ei ole muuttunut paremmaksi,eikä 10v ole mitään näkyvää loistetta,on vain jatkuvaa tummenevaa mustaa vaan. kaikki pas-kapuheet paremmasta ovat läpeensä mätää lehmänpas-kan lätinää,kuten aina eu.
Merkel on valmis jättämään Kreikan euroalueen ulkopuolelle, jos säästöt eivät jatku:
http://www.dn.se/ekonomi/merkel-uppges-redo-for-grexit/
Kreikka pitäisi potkaista ulos koko EU:sta, koska käyttäytyy vastuuttomasti!
Joo Grexit...kaikkein paras olisi se FIXIT ..yes, letś FIX IT:)
Koko EU pitäs potkasta pois tältä planeetalta, kun käyttäytyy noin vastuuttomasti
Urpilainen muistelee takuutuksiaan Helsingin residenssissään skumppaa siemaillen.
Niinpä! Urpilainen pistettävä maksumieheksi (tai siis -naiseksi)!
Suomen poliitikot ovat ruskettumassa Thaimaassa ansaitusti syksyn rankan raatamisen jälkeen. Suomessa kaikki hyvin. Homolaki saatiin läpi.
Grillaavat läskejään Phuketissa. Syskovitsikin jaksaa taas huudella eduskunnan televisoioitavalla kyselytunnilla reteesti mutta äänestyksissä painaa kiltisti nappia kokkareiden ryhmäkurin mukaan. Pertti Salolainen koluaa kuulemma 3 viikkoa Intiassa.
Niin se nähdään noin 60 vuoden päästä maksaako tai onko maksanut jos ei nyt saa pikku lykkäystä tollaset 50 vuotta. Kun lasketaan lainankorot on suomi rikas sitten joskus jos...Mitähän ostas sitten niillä takas saaduilla euroilla koska kai se kadunmiehen taskussa täytyy näkyä positiivisesti kun tämä lainaaminenkin näkyy näin ikäväst. Tässä vaan on pikku pulma tuo vekkuli aika kun pitäisi elää 160 vuotiaaksi että tämän vekkulin sopimuksen loppullisen tuloksen näkee. Aattelin ihan piruuttani elää sinne asti ja kohtahan se on virallinen eläkeikäkin niin menee siinä samalla.
Ajattelitko olla elossa 60 vuoden päästä ja nauttimassa siitä kun Kreikka saa maksettua ensimmäisen eränsä takaisin Suomelle. Sitä velkaa kreikka sitten lyhentelee seuraavat 100 vuotta. Todennäköisesti koko velka annetaan anteeksi jo muutaman vuoden sisään tai painetaan villaisella niin että takaisinmaksun aikaa lykätään loputtomasti.
Euroopan pankit on rahansa saaneet ja nyt voidaan poistua kun pankkijärjestelmä on pelastettu. Velat siirretty veronmaksajille.
Oliko tämä sitten joku yllätys vai? Rahaa syydettiin Kreikkaa siinä toivossa että rikkaiden sijoitukset eivät häviäisi niin äkkiä. Köyhäthän eivät tästä kuramaiden tukemisesta hyötyneet mitenkään. Köyhien ja pienituloisten verotusta kiristetään eniten, joten maksumiehiksi eivät todellakaan joudu isotuloiset kokkariporhot.
Eihän kukaan fiksu uskonut että saadaan ne Kreikkaan pumpatut miljardit takaisin.
Urpilaisen ja Kataisen pitäisi maksaa nuo "perseeseen heitetyt" miljardit meille suomalaisille takaisin, mutta eihän sellaista ole kuin polittinen vastuu.
Poliittinen vastuu on kuin "tuulen huuhtoma perse" mikä meitä suomalaisia äänestäjiä vaivaa? Tyhmyys!
Pellet heiluu ja päättää tyhmyyksiä, tyhmyyksien perään. Kansa uskoo kauniita puheita ja vielä kehuu tämänkin hallituksen hyviä päätöksiä.
Puolue-uskovaiset ovat aivottomia lampaita. Yleensä tyhmyydestä sakotetaan ja nyt niitä sakkoja maksellaan, lisää tulossa!
Kyllähän nuo "kultahammas-laivanvarustaja-onassikset tietävät omissa valkoisissa valtameripaateissaan".... että annettua rahaa ei tarvitse maksaa never back....
Suomi, eikä kukaan mukaan tule ikinä saamaan mitään noilta luikureilta.
Rinnehän on Urpilaisen kanssa unelmoimassa jostakin takaisinmaksusta.
Viddu ku noita keltanokkia päästeään tekemään aivan liian suuria päätökisä. Kansalaiset maksaa aina, suomessa ainakin.
Mut just niin, mehän niitä sinne äänestetään. Kyllähän demareiden ja kokoomuksen politiikka on niin nähty.
Mä ainakin " loikkaan" vaaleissa ihan toisaalle. Jotain radikaalimpaa, edelliset hallitukset on törsänny rahoja muualle kuin suomalaisten hyväksi.
Vai pitäiskö hakea vaikka Kreikan kansalaisuutta ja sitten tulla vaikka talouspakolaiseksi Suomeen, eiköhän alkais fyrkka juosta tännekin päin.
Olin joskus turistireissulla Kreikan Symin saarella.
Jumankauta meikäpojat haukkoivat henkeä, kun kreikkisonassisten laivat valui siihen kylään....jossa ei ole, kun yksi katu, sekin rannassa.
En ole, never in my life nähnyt sellaisia kymmen, eli sadan metrin pituisia valtameripaatteja kuin heillä.
http://www.hs.fi/talous/a1376967973775
Kokoomus-kataisen hehkuttelemat "Fantastisten Lainakorkojen Tuoto" menneet takaisin "lisälainoiksi" väitettyinä takaisin Kreikalle. Juu. mutta "mehän oikein tienataan tällä", vai mitä? HEH_HEH!!!
Vähä-älyiset, lähes idiootin tasolla olevat demarit Antti Rinteen johdolla kuivittelevat asian hoituvan Jutan organisoimilla takuutuksilla.
Uittu, mitä pellejä!
Entäs ne täti tiukan hankkimat VAKUUDET
EI täti ollut niin tiukka…
Se oli vaan vähän sellanen sisäpiiri tsoukki
juu nou