Työvoimapula, milloin alkaa ??

" Talousasiantuntija " Jyrki Katainen sanoi 2008, että suomi "tarvitsee lähivuosina 1.8 miljoonaa maahanmuuttajaa poistamaan työvoimapulaa ".

Siinä on teille "asiantuntija", no ei ihme että suomi on syvällä suossa....
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Niin kauan kuin suomessa on yksikin työtön niin silloin ei tarvitse tuoda yhtään työvoimaa ulkopuolelta! Perus matematiikkaa!
Suomeen on tuonkin vuoden jälkeen tullut aimo määrä maahanmuuttajia mutta työttömyys on vain kasvanut.
Ettei nyt olisi käynyt niin että osa näistäkin maahanmuuttajista lukeutuu tuohon yhä kasvavaan työttömien määrään.
Kataisen tarkoitus oli varmaan tuoda ulkomaalaisia tekemään töitä, ei nauttimaan maamme mahtavista sosiaalietuuksista.
Vai oliko tuo lausunto hämäystä jolla suomalaiset hyväksyisivät maahanmuuton mukisematta?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


1,8 miljoonaa kirjoitti:

" Talousasiantuntija " Jyrki Katainen sanoi 2008, että suomi "tarvitsee lähivuosina 1.8 miljoonaa maahanmuuttajaa poistamaan työvoimapulaa ".

Siinä on teille "asiantuntija", no ei ihme että suomi on syvällä suossa....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu