Tässä ovat kansan terveyden ongelmat ja riskitekijät

healt-gym

Nämä kaikki ovat terveys riski kansan terveydelle. Kaikki nämä tappavat pikku hiljaa, tai nopeasti.

Korkean verenpaineen syyt ovat ylipaino, geenit "perimä", suola, runsas alkoholin käyttö, vähäinen liikunta ja tupakointi.

Kaikki mitkä nostavat levossa sykettä ja verenpainetta, rasittavat sydäntä, sen rytmiä ja munuaisia.

Lisäksi vähäinen liikunta on terveys riski koko elimistölle, ja sen anatomialle. Ihminen on luotu liikkumaan, ja suoriutumaan erilaisista haasteista.

TÄMÄ NYRKKI SÄÄNTÖ TOIMII >>KAIKKEA KOHTUUDELLA!

10

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvinvoiva

      Suurin tekija sairauksiin on epäterveet elämäntavat ja oleellinen osa on ravinto! Tota on että ihminen on fyysinen liikkuja siis voidakseen hyvin on liikkuttava. Sairauden yläpito tapahtuu sairauskeskuksien toimesta. Kela maksamat korvaukset lääkityksestä mahdollistavat lääkkeiden käytön. Oletan että 80% lääkeistä on turhia ja elämäntavan muutos voisi johtaa terveempään ja hyvinvoimaan elämään. Suomessa vallitsee lääketsemis uskonto ja saarnamiehillä on valkoiset takit / stetoskooppi. Laborantit vahvistavat uskomuksia kun on lääketehtaiden asettamat arvot. Kansanterveyden tuhoaja on Terveyden ja Hyvinvoinninlaitos, tämä on järkyttävää. Pitäisi kiireesti muuttaa kriteerit lääkitsemiseen. Painoindeksi on hyvä mittari moneen asiaan mm sokeritautien hoitoo, nivel ongelmiin. Suosittelen lukemaan kirjan Tuhon Sie..net sekä Parantavat Ras...t. Vähähiilihydraattinen ruokavalio on perusterveyteen johtava mahdollisuus, kannattaa kokeilla vaikka 1kk.

    • Hyvinvoiva

      Näin menee! Katso mitä syöt! Käytä kehoa!

    • Älykäs ja oppinut

      Jännä juttu, että terveistä elämäntavoista neuvoa antavat, osoittavat kirjoitustyylillään olevansa niitä vähemmän koulutettuja! Ehkä se on niin, että toisille on annettu aivot, joita osaavat käyttää, toisille vain aivot, jotka ovat käyttökelvottomat.

      Tätä palstaa lukiessa huomaa, että usein ne, jotka mainostavat olevansa timmejä ja hoikkia, eivät ymmärrä asioista mitään. Eivät osaa edes kirjoittaa, eivät ilmaista itseään selkeästi. No, heille taitaa riittää lihakset kropassa, vitamiinit purkissa ja proteiini lautasella.

      Hyvää Uutta Vuotta!

      • tietäjä.

        se että on ylipainoinen mätisäkki, ei ainakaan kerro mistään hyvästä älykkyydestä vaikka suoltaisi virheetöntä tekstiä. Älykäs ihminen ei tahallaan tärvele kehoaan ylipainolla. Tietäkää vi_tun läskit tämä.


      • tietäjä.
        tietäjä. kirjoitti:

        se että on ylipainoinen mätisäkki, ei ainakaan kerro mistään hyvästä älykkyydestä vaikka suoltaisi virheetöntä tekstiä. Älykäs ihminen ei tahallaan tärvele kehoaan ylipainolla. Tietäkää vi_tun läskit tämä.

        Olen itsekin vi_tun läski, joten tiedän mistä puhun.


    • kylmä totuus

      Olen yksi ylipainosta kärsineistä,mutta tilanteeni on kohentunut huomattavasti
      muutamassa kuukaudessa.
      Minun kompastuskivinäni olivat grillimakkarat ja valmispitsat.Onneksi minulla ei
      ole makeantarvetta.

      Havahduin ylipainooni muutama kuukausi sitten,kun huomasin,että juuri mitkään
      farkkuni eivät mahdu päälleni.
      Pienestä ylipainosta ei ollu kyse,vaan olin lihonut n.20 kiloa.

      Oli pakko muuttaa ruokavaliotani,jos mielin mahtua vaatteisiini.
      Olen selkeästi kaikkiruokainen,joten lihaa en voi jättää pois.
      Syön broileria ja rasvatonta possua edelleenkin.
      Makkarat ja pitsat olen jättänyt kokonaan pois.
      Kalaa pitäisi syödä enemmän,mutta yhdenkin ruodon löytyminen ruuasta,stoppaa
      syömiseni.Hullua,mutta totta.

      Usein laitan ruokaa broilerin maustamattomista fileesuikaleista ja wokkivihanneksista,lisään joukkoon parsakaalia ja suppilovahveroita tai kanttarelleja ja mausteet (grilli-- ja intialainenmauste).Hyvää on.
      Iltapalaksi marjoja tai hedelmiä ja näkkäriä.

      Kasvisten lisääminen ruokavalioon tuottaa tulosta ja valikoimat ovat valtaisat.
      Tämä oli minun reseptini!

      Pikadieetteihen tai lisäravinteisiin en usko alkuunkaan.Koen ne vain rahastuksena!
      Jos haluatte pudottaa painoanne,niin ensimmäiseksi muuttakaa ruokavaliotanne.
      Seuraavaksi liikkukaa hieman enemmin.Kotona tehdyt treenit eivät maksa mitään.
      Ohjeita on netti pullollaan!

      Näillä keinoilla olen laihtunut huomattavasti,eikä näläntunnettakaan ole.

    • Sorry, näin se meni

      Aloittajan kielelliset taidot on niin olemattomat, ettei pystynyt lukemaan loppuun.

      • tietäjä.

        kyllä sä siitä selvän sait, mutta itsekurittoman läskinä aloitus harmitti sen verran, että et muka "pystynyt lukemaan loppuun" Tiedä vi_tun läski tämä.


      • tietäjä.
        tietäjä. kirjoitti:

        kyllä sä siitä selvän sait, mutta itsekurittoman läskinä aloitus harmitti sen verran, että et muka "pystynyt lukemaan loppuun" Tiedä vi_tun läski tämä.

        Minä muuten jaksoin kaikessa tyhmyydessäni luke lauseesi loppuun ja vastata siihen. Olen ylpeä itsestäni.


    • delirium tremes

      Peräaukon kutina on kiusallinen vaiva josta kärsivät sadat tuhannet naiset ja miehet ympäri suomea. Se saattaa haitata suoriutumista työssä, johon liittyy vaikea työasento ja kiireinen työrytmi. Asiantuntijat ovat kehittäneet vaivaan tehokkaan lääkkeen.

      Liity tuhansien tyytyväisten suomalaisten joukkoon ja käy osoitteessa https://www.pragroup.fi/contact-us/

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2415
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1387
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      76
      1210
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1137
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      855
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      800
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      688
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      83
      672
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      25
      649
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      646
    Aihe