Epilepsia ja kuukautiset

prepre

Hei,
Aikanaan joku kertoi täällä epileptisestä kohtauksestaan ja oli saanut siihen jotain lääkitystä (keltarauhas? -pistoksia?) -koska kohtaukset olisivat jotenkin olleet yhteydessä kuukautisiin / kuukautiskiertoon.

Valitettavasti en osaa selkokielisesti tätä sanoa, mutta onko teillä jotain huomiota, että "lievätkin" epileptiset kohtaukset esiintyisivät esim. ennen kuukautisia?

6

2262

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kannattaja

      Sairastuin epilepsiaan 2006, syytä ei tiedetä (tutkittiin ja hutkittiin joka päiten :). Kohtaukset saatiin kuriin aika nopeasti. Ensin oli lääkkeenä Keppra, mutta se ei sopinut täysin. JOnkun aikaa myös Rivatril .
      Loppujen lopuksi käytössä Lamictal ja Lyrica (noiden aikana purin Rivatrilin pois lääkityksestä). Eli Lyrica ja Lamictal riittää nyt hyvin.
      Ehdin saada kolme kohtausta. Lääkärin kanssa tein todella töitä, kuin palapeliä kun noita lääkkeitä vaihdeltiin. Mutta tein kuten hän sanoi täysin ja lopputulos on ollut hyvä.
      Elän täysin normaalia elämää nykyään.

      Mutta oikein asiaan eli siihen mitä sinä kysyt. Minä söin alkuaikoina keltarauhashormonia. Niitä on eri merkkisiä. Kuukautisten alku vaikutti oloihin. Kohtauksia en kuitenkaan saanut. Pidin kuukautiset pois keltarauhaslääkkeiden avulla. Suosittelen tuota. Keltarauhashormoni madaltaa myös kohtauksien saamista. Kysy gynekologilta niitä. Niissä on tietty omat vaikutuksensa mielialaan. Voi tulla kärttyisyyttä. Minulla oli ensin Orgametril ja se teki kärttyisyyttä. Nyt en muista mikä merkki oli se mikä minulle sitten sopi paremmin. Lopetin niiden syömisen tuossa pari vuotta sitten. Kokeilin ilman ja huomasin, että kurjia olotiloja ennen kuukautisia enää tullutkaan.
      Aina kannattaa kokeilla

    • Minulla oli vaihe, jolloin tuli kohtaus kerran kuukaudessa, juuri tuohon aikaan.

    • Zaran

      Haluaisin tietää, onko kenelläkään epilepsiaa sairastavalla vastaavasti ongelmia kuukautiskierrossa?

      Itselläni on diagnosoitu anovulaatio, eli aivoni eivät anna elimistölle käskyä tuottaa kuukautisia stimuloivaa hormonia ja sitä kautta munasoluni ei lähde liikkelle. Olen sairastanut vaikeahoitoista epilepsiaa 12 vuotta, poissaolokohtauksia säännöllisesti - viime vuonna yht. 15 (vähentyneet epilepsialeikkauksen ansiosta 80% huonommista ajoista).

      Olenko ainoa, jolla tilanne tällainen - vai onko yleistä meidän epileptikkonaisten keskuudessa? Olen 28-vuotias.

    • 11+4

      Siis pääsääntösesti estrogeeni altistaa kohtauksille ja progesteroni (keltarauhanen) estää kohtauksia.

      Käytin keltarauhasehkäisyä vuosia ja kohtausoireita tuli sillon tällöin. Jätin ehkäisyn pois ja siirryin luonnolliseen tilaan niin johan alkoi kohtausoireita tuleen ovulaatiopäivänä ja n. vuorokautta ennen kuukautisten alkua. Merkkasin päivät kalenteriin ja selkeä yhteys.

      Eli keltarauhashormonit ehkäisee kohtauksia! Pitää hormonit tasaisena eivätkä heittele, joten estrogeeni ei pääse valloilleen.
      Raskaaksi tulin heti, joten epilepsia ei onneksi itsellä aihauta lapsettomuutta.

      Anovulaatio voi olla kenellä vain, oli joku perussairaus tai ei. En ole koskaan kuullut että epilepsia aiheuttaisi lapsettomuutta.

    • Anonyymi

      En edes muista millon viimeks ois epilepsia oiretta ollut, kun muutenkin rauhallista sorttia minulla (ennakkotuntemuksia, tajunnan hämärtymistä aina ollut, ei tajuttomuutta). Nyt muutaman päivän aikana tauti aktivoitunut, kun tullut kolme kertaa ennakkotuntemusta, ei onneks varsinaista kohtausta. Yleensä vain yks on tullut.

      Hädissäänhän tässä tullu oltua. Kunnes nyt huomasin kuukautisten alkavan. Onkohan lie hormonit ollut syynä vai pelkkää sattumaa. Nyt kädet ristissä et oireet oli tässä eikä enää tulis.

      • Anonyymi

        Nuoruudessani minulla oli ennakkoon pelkoa kuukautisten alkamisesta esim. kesken koulupäivän, niin stressi laukaisi kohtauksen. Kun otin terveyssiteet runsaampaan käyttöön (3-5 päivää ennen laskettua alkamista), ennakkopelko poistui ja kohtaukset vähenivät radikaalisti, kunnes KYS:n ja Vaajasalon ansiosta ne loppuivat kokonaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7076
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      62
      5182
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3457
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe