vuokra takautuvasti

mikkoS

Hei, pikainen kysymys.

Tuttavan maatilan ladonpuolikas ollut käytössäni nyt neljä vuotta. Ennen kuin tuli käyttööni, ilmoitti vuokrasumman suullisesti, mutta mitään sopimusta ei ikinä ole tehty, eikä vuokria kyselty tai kerrottu miten maksaisi. Muutamaan kertaan siitä kysyin aikanaan ja vastaus oli "katotaan siten joskus".

Nyt ilmoitti että pitäisi maksaa melkein viideltä vuodelta 300€/kk takautuvasti.

Meneekö tämä ihan näin?

4

1786

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lgkj

      Suullinen sopimus pätee. Sinä olisit toki voinut maksaa ne vuokrat hänelle ihan oma-aloitteisestikin?

      Tietenkään sinun ei tarvitse maksaa nyt enempää kuin mitä silloin sovitte ( mahdollinen indeksikorotus mahdolliset korot). Onko tuo 300 e sopimuksen mukainen summa?

      (300 e/kk on kyllä riistoa, jos kyseessä on tosiaan lato eikä lämmin halli rasvamontulla varustettuna tms. Olisiko kumminkin 300 e/vuosi?)

      • mikkoS1

        kyllä se kuukausihinta oli, kyseinen tila on muutettu puolilämpimäksi ja sitä on päälle parisataa neliötä.

        kyllähän sitä olisi voinut kuukausittain maksaa, kun olisi tiennyt tilinumeron. tai olisi asiasta edes jonkinlainen sopimus jossa kerrottaisiin nämä. turhauttavaa se on joka päivä kysellä "katotaan sitten joskus" vastauksiin.

        lähinnä kyselin että onko näissä mitään kohtuullistamisjuttua jos ei ole pyynnöistä huolimatta kyselty aiemmin. tässä nyt puhutaan kuitenkin pitkälti toistakymmentätuhatta olevasta kertapaukusta.


    • lgkj

      Kyllähän tuo hieman kuulostaa "käräjillä tavataan" -jutulta. Tietysti voit kysyä häneltä suoraan, onnistuisiko kohtuullistaminen tai maksujärjestely heti vai keskustellaanko seuraavaksi lakimiesten välityksellä.

      ... mutta totuus kuitenkin on, että sinun olisi pitänyt valmistautua maksamaan sopimuksenmukainen vuokra, joko heti tai vähän viiveellä. Kuten jo totesin, suullinen sopimus aiheesta on ihan yhtä pätevä kuin kirjallinenkin, varsinkin jos olette yhtä mieltä siitä mitä olette sopineet. Tilinumero on sitten lisätieto, joka liittyy sopimuksen toteuttamiseen, ja sen puutetta voisi ehkä pitää kohtuullistamisperusteena (= vuokranantajan laiminlyönti).

    • vuokranataja itse

      Ei tuo ihan asianmukaisesti nyt mennyt.Kertomuksesta kuulostaa että vuokranantajan saamattomuus on estänyt vuokralaisen velvoitteiden hoitamisen vaikka vuokralainen olisi siihen ollut valmis.
      Ja vuokranantajan olisi tullut huomauttaa vuokrasaatavasta kohtuullisessa ajassa ja näin EI OLE tapahtunut.Neljä vuotta on enemmän kuin yllämainittu ja vuokranantaja näin ollen menettänyt oikeuden osaan saatavastaan.Mikä on kohtuullinen osa se kannattaa käräjäoikeudessa katsoa mikäli ei sopimukseen päästä.T vuokranantaja itsekkin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      272
      1091
    2. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      49
      890
    3. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      233
      876
    4. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      98
      831
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      87
      744
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      69
      732
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      103
      636
    8. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      566
    9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      541
    10. Nyt kyllä nainen otetaan tosissaan

      ja tutustutaan kunnolla toisiimme. Ei silleen luulojen tai juorujen perusteella, vaan kuunnellen toisiamme kiirehtimättä
      Ikävä
      25
      429
    Aihe