Juhani Suomi kirjoitti väitöskirjan Talvisodan tausta - Neuvostoliitto Suomen politiikassa 1937-39 I.
Suomi kirjoitti ensimmäisen osan, mutta ei toista osaa: Talvisodan tauats - Neuvostoliitto Suomen politiikassa 1939-40 II. Miksi ei?
Suomi kirjoitti ensimmäisen osan, mutta ei toista osaa: Talvisodan tauats - Neuvostoliitto Suomen politiikassa 1939-40 II. Miksi ei?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mistä keksit tuon ykkösen teoksen nimeen? Ei se ole osa I vaan väitöskirja. Oletko koskaan kuullut että kukaan olisi tehnyt kaksi väitöskirjaa samasta aiheesta? Ehkäpä Suomenkin mielestä Talvisota ja välirauha oli jo tuolloin loppuun kaluttuja aiheita?
Jos tutustut vaikkapa antikvariaatin nettisivustoon:
http://www.antikvaari.fi/naytatuote.asp?is=811632
Tuotteen nimi on: Juhani Suomi: Talvisodan tausta - Neuvostoliitto Suomen ulkopolitiikassa 1937-1939 I Holstista Erkkoon
Tallainen nimi antaa vaikutelman, että kirja saisi jatko-osan esim.: Talvisodan tausta - Neuvostoliitto Suomen ulkopolitiikassa 1939-1940 II Erkosta Tanneriin
Johtuisiko jatko-osan puutuminen siitä, että ensimmäinen osa ei saanut vastakaikua yleisön keskuudessa?
Voi olla ettei asian tarkastelu syyskuusta 1939 - maaliskuuhun 1940 olisi antanut mitään uutta, mutta nimi saa lukijan odottamaan asian jatkokäsittelyä osa II.
Ei se ole enää taustaa, koska talvisota alkoi 1939.
"- - ensimmäinen osa ei saanut vastakaikua yleisön keskuudessa - -". Heh, vai ei saanut "vastakaikua". Kirjaa ostettiin aikanaan valtavasti. Suuresta kysynnästä todistaa sekin, että vuosina 1989 ja 2014 teoksesta on otettu uusintapainokset.
Syynä siihen, ettei kakkososaa koskaan tullut, olivat lähdeongelmat. Mm. Eljas Erkon keskeisen tärkeä arkisto pysyi Juhani Suomelta suljettuna. Aikanaan sitten 200-luvulla Ohto Manninen ja Raimo Salokangas saivat arkiston käyttöönsä Erkon elämäkertaa varten. Tuloksena oli paksu mutta informaatioarvoltaan täysin mitätön opus, jossa olennaiset, Erkon toimintaa ulkoministerinä kompromettoivat tiedot MAHDOLLISESTI oli pimitetty yleisöltä.