Huono äiti = syrjäytyminen

syrjäytynyt87

Ite oon pitkään ajatellu, että omat ongelmat johtuu osittain siitä että oma äiti suoraan sanottuna sekoili ja käyttäyty välinpitämättömästi sillo kun olin pieni. Nyt asiasta on ihan tutkittuakin tietoa.

"Lapsen kolme ensimmäistä vuotta ratkaisevat: Hoivaa ja rakasta niin paljon, kuin pystyt.

- Tutkimus osoittaa, että hoivan laadulla lapsen elämän alussa on kestävä ja jatkuva rooli siinä, miten hänen sosiaalinen ja akateeminen kehityksensä tulee sujumaan vielä aikuisena, tutkija Lee Raby kertoo."

http://www.voice.fi/koti/lapsen-kolme-ensimmaista-vuotta-ratkaisevat-hoivaa-ja-rakasta-niin-paljon-kuin-pystyt/29/69947

6

627

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuhottu ihmisyys

      Tämä on se tabu, josta pitäisi nousta iso meteli.

      Suurimmalla osalla tuntemistani syrjäytyneistä, on ollut lapsensa syystä tai toisesta laiminlyönyt äiti.

      Omani oli väkivaltainen alkoholisti. Hakkasi lapsensa vaihtuvien miestensä kanssa ja hakkasi myös useimmat miehensä. Hän huomioi lapsensa erityisesti myös haukkumalla ja hokemalla ettei näistä tule koskaan mitään. Omasta mielestään maailman paras äiti. Valitettavasti myös muiden mielestä oli esimerkillinen ihminen.

      Myös isäni oli alkoholisti, mutta en koe hänen pilanneen elämääni lainkaan, vaan ratkaisevaa oli äitini väkivaltainen alkoholismi. Isättömyys on vaikuttanut minuun paljon, mutta ei niinkään isäni. Isäni pilasi puolestaan muiden elämiä, joten hänestä ei olisi isäksi ollut. Äidillä oli kuitenkin vakavampi suhde erääseen mieheen, jota pidin isänäni koska hän kohteli minua kuin omaa poikaansa. Äidille sellainen ei sopinut, että kukaan kohtelisi hänen lapsiaan hyvin, joten erotessaan tästä miehestä hän sabotoi miehen yritykset jatkaa meille jonkinlaisena isänä.

      Niinhän siinä sitten kävi kuinka äitini halusi. Syrjäydyin ja olen aina pitänyt itseäni arvottomana. En kykene mihinkään mitä normaalia elämää elävän ihmisen on kyettävä tekemään. En tule koskaan elämään. Olen olemassa, kunnes kuolen.

    • Tuhottu ihmisyys

      Jo väkivaltatilastojen perusteella naiset ovat suurin uhka perheelle ja lapsille. Naiset syyllistyvät miehiä huomattavasti useammin parisuhdeväkivaltaan ja lapsiinsa kohdistettuun väkivaltaan. Naiset myös tappavat lapsiaan huomattavasti useammin kuin miehet.

      Ei ole siis ihme, jos myös syrjäytyminen johtuisi useimmiten äidistä.

      Syrjäytymiseen johtavan laiminlyömisen tai kaltoinkohtelun ei tarvitse olla niin rajua kuin minun tapauksessani. Lapsi on hyvin altis vahingoittumaan varsinkin äidin tekemistä laiminlyönneistä ja kaltoinkohtelusta. Ne vahingot eivät korjaannu koskaan.

      Itsellenikin on monesti naurettu, että aikuinen ihminen syyttää äitiään omasta luuseriudestaan, mutta kerran hajotettua ei koskaan saa ehjäksi.

    • ei pyyhettä kehään

      Merkittävää on elämän ensimmäiset vuodet, mutta ei tarvitse jäädä menneisyyden vangiksi. Sinäkin voit eheytyä ja saada ihan hyvän elämän. Älä ajattele itseäsi kohtalon murjomaksi, jolle ei voi tehdä enää mitään. Monelle koetukset ovat myöhemmin jopa voimavara. Ainakin osaa ymmärtää elämää ja lähimmäisiä syvällisemmin ja olla armollinen.

      • Anonyymi

        Vaikka sitä on lapsuudensa viettänyt köyhyydessä ja kurjuudessa, niin ihminen
        voi pinnistellä ihan hyvään elämään . Siihen tosin saattaa mennä muutamia vuosia
        kauemmin kuin samanikäisillä kavereilla, mutta lopputulos on kuitenkin hyvä.
        Elämä kasvattaa sinnikkyyteen ja se on avuksi myöhempien aikojen taisteluissa
        kohti parempaa tulevaisuutta ja taloudellista pärjäämistä.


    • Anonyymi

      Itse ymmärsin että peräti molemmat vanhemmat olivat samalla tavalla primitiivisiä joten osasin jo suhtautua mutta kaikki ei ymmärtäneet ja kipuilivat

    • Anonyymi

      OLihan sitä aikanaan naapurustossa muutamia vähintäänkin kyseenalaisia
      vanhempia, mistä oli seurauksena, että lapsista tuli pelkkiä hulttioita.
      Kansa- ja kansalaiskoulun jälkeen kukaan noista ei mennyt minkäänlaiseen
      jatko-opintoon, joten heistä tuli hutiluksia tai peräkammarin poikia.
      Elämänkaari ei ollut kellään heistä kovin pitkä, joten ovat olleet jo
      vuosikymmeniä haudan povessa.
      Ne jotka olivat reippaasti työelämässä nauttivat nyt vielä vanhanakin
      kohtuullista eläkettä, millä tavallinen kansalainen tulee toki toimeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      82
      1399
    2. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      68
      1197
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      205
      1192
    4. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      214
      1184
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1039
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      103
      993
    7. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      913
    8. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      129
      894
    9. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      123
      788
    10. Tiesin, että olet jotenkin paha ihminen

      Vaikka muuta osaat esittää.
      Ikävä
      77
      765
    Aihe