Sininen Prikaati

Ehkä tämä kysymys tänne sopii. Mistä löydän internetistä Sinisen Prikaatin sotapäiväkirjat? Erityisesti kesäkuu 1944 kiinnostaisi.
9679
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kokeile vaikka Kansallisarkistoa ja kohtaa Sotapäiväkirjat.

Äänestä

Pitäisi tuntea kaiken maailman lyhenteen, että voisi hakea. Minulla on tietona vain Sininen Prikaati.

Äänestä
  • Kyllä sen pitäisi helposti löytyä. Siitä on kaksi kirjaakin.

    Alkuun pääsee kirjoittamalla Googleen "Sotapäiväkirjat".

    Äänestä

  • Kerro minkä joukkoyksikön sotapäiväkirjat kiinnostaa sinisestä prikaatista?
    Voin auttaa asiassa alkuun. Olen 3.Pr sotahistoriaa tutkinut kohtalaisen paljon.

    Äänestä

  • historiaa tutkinut kirjoitti:

    Kerro minkä joukkoyksikön sotapäiväkirjat kiinnostaa sinisestä prikaatista?
    Voin auttaa asiassa alkuun. Olen 3.Pr sotahistoriaa tutkinut kohtalaisen paljon.

    Sotilaspassin merkinnät: II/JR 7 3PR, EK2/JR3, EK/2/3PR

    Äänestä

Vakka arkistotietokanta---> tarkennettu haku. nimihaku kenttään 3. prikaati, nimikkeen alusta täppä, kuvailutasot arkistonmuodostaja ja arkistoyksikkö täppä. Muut hakuehdot jätä alkuperäiseksi ja paina tee haku. Aukeavasta valikosta sotapäiväkirjat paina kunnes aukeaa valitsemasi haku eli 3. Prikaatin sotapäiväkirjat. Tee ohjeen mukaisesti niin ei mene pieleen.

Ole hyvä.

Äänestä

Mustamäki 3/3komppanian Golgata. Päiväkirjamerkintöjen mukaan komppanian vahvuus juhannuksen tietämissä 1 2 20 siis noin 3viikon sotimisen jälkeen , eli kuolleet kadonneet haavoittuneet. Hävikki hirveä!Isäni selvisi hengissä. Vielä tali Ihantalasta Portinhoikasta viimein sodan loppuun .

Äänestä

Mistä on saanut nimensä Sininen Prikaati?

Äänestä
  • JR 3:n ja 3. Prikaatinkomentajan toiminut silloinen everstiluutnantti Kai Savonjousi. Hän halusi rykmenteille käyttöön numeroiden lisäksi myös nimen. Joitakin muitakin epävirallisia nimiä oli käytössä kuten Kelta-Musta Rykmentti, Ilves-divisioona jne.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sininen Prikaati kirjoitti:

Ehkä tämä kysymys tänne sopii. Mistä löydän internetistä Sinisen Prikaatin sotapäiväkirjat? Erityisesti kesäkuu 1944 kiinnostaisi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu