Populismi on saanut persujen ansiosta jalansijaa Suomessa. Tämä on helposti nähtävissä: Jytkyn jälkeen Suomessa ei ole enää mikään asia mennyt hyvin. Sopulilaumat ulvovat milloin mistäkin mm. pakkoruotsista. Populismi heikentää vakaan yhteiskuntamme perustaa.
Populismi kaataa Suomea
yhteiskunnan perusta
1451
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Teidän RKP:nne se on yhteiskunnan syöpä, joka yrittää heikentää suomalaisuutta kaikin tavoin. Tyrkyttämällä esim.ruotsia joka paikkaan.
Hups! Populismia on ollut aikojen alusta alkaen. Liiletko tosiaan että se on viime aikojen ja erityisesti Perussuomalaisten keksintöä.
Ei populismi tietenkään ole persujen keksintö mutta persut ovat sen Suomessa kehittäneet huippuunsa. Populismihan on nimenomaan Timo Soinin erikoisala, hän teki populismista gradunsa!
Epäilenkin että TS tekee jonkilaista yhteiskuntakokeilua ja käyttää Suomen kansaa eräänlaisena labrarottalaumana testaten kuinka paljon puppua, one-linereita ja tyhjää mölinää siihen uppoaa.
Suomea on rakennettu erinomaisella järkevällä tavalla ja Suomi on yhdessä Scandinavian maitten kanssa maailman kärkeä monipuolisilla mittareilla mitattuna http://library.fundforpeace.org/blog-20140710-countrytrends. Mutta nyt populismin saattelemana Suomi vajoaa peräkaartiin päin. Ruotsi on hyvää vauhtia tulossa mukaan populismin aallossa.
Svekojen Hitler on Freudenthal. Hitler otti mallia svekojen Freudenthalista ja Ruotsin Rasbiologiska instituutista.
Suomalaisten rasistisuudesta ruotsalaisia kohtaan ei ole vielä näyttöä mutta ruotsinkielisten rasistisuudesta suomalaisia kohtaan on ollut näyttöä jo satoja vuosia joka päivä.
Tyhjää mölinää taas huusianna = populismia!
Freudenthal rasistina on silkkaa anakronismia ja teidän netti fennojen vinksahtaneen mielikuvituksen luomus. Vaan siinähän mesoatte, nimittäen yhden omiensa, eli ruotsinkielisen taviksen ja uusmaalaisen maaseutuväestön, puolta pitäneen opiskelijapolitikon ikiomaksi belsebuubiksenne.
Siinähän kieriskelette itsesäälissänne!
Kyllä Freukka tiedetään oppi-isänsä Sohlmanin tavoin rasistiksi, muuallakin kuin Suomessa.
http://global.britannica.com/EBchecked/topic/219920/Axel-Olof-Freudenthal
PS
Ei ihan tavis kun hänen nimissään on mitaliakin jaettu.
Populismi herättää paljon sellaista porukkaa, joka muuten jättää äänestämästä. Puolueista on aika vaikea ottaa tolkkua, niin perussuomalaisistakin. Ehkä tämän palstan RKP on puolueista helpohko tapaus, kun äänestää sitä, tietää mitä saa. Perussuomalaiset eivät taas ole antaneet sitä mitä lupasivat ennen vaaleja. Jos vähän voi hyppiä, niin kristillisten äänestäjätkin tietävät, mitä saavat. Muista puolueista ei oikein saa tolkkua.
Soinin koerotat jyrsivät kaikkea nälkäänsä. Ei siinä ole järjen käytöllä mitään tekemistä.
Suomalaiset äänestäjät ovat olleet pitemmällä tähtäyksellä järkeviä ja tähän voi luottaa. Persujen kannatus menee alas kuin lehmän häntä. RKP sensijaan tulee nostamaan kannatustaan roimasti. Kyllä suomalainen on jo nähnyt, mihin sekasortoon maa ajautuu populismin kourissa.
Niin, tai mä luulen että yksinkertaisesti kun perussuomalaiset on keskittyneet sellaisiin asioihin, jotka ei tavallisen ihmisen elämää heilauta, kannatus laskee. Toki sekin on totta, että jos jää vain huutelemaan käpykaartiin, niin ei se pitempään jaksa äänestäjiä innostaa. EU-puheet eli aikansa, mitä sitten tapahtui, kun persut sai äänivyöryn? Ei mitään. Siinäpä se. Nyt perussuomalaisetkaan ei ymmärtääkseni enää edes ole ehdottamassa eroamista EU:sta eikä vissiin eurostakaan. No, liikkuva äänestäjä ei sammaloidu.
Voisiko ankdam ja muut vihdoin selittää ja tarkasti kuvailla minulle, mitä tarkoittaa "fenno" ja "nettifenno", jos kerran noilla ei viitata kaikkiin suomalaisiin? Käsittääkseni tämä aihe on jo politiikan suosituin aihe Suomen suurimmalla keskustelupalstalla. Tästä voisin päätellä, että nettifenno on nettiä käyttävä suomalainen. Voin sitten katsoa, kuulunko korkeakouluni käyneenä nuorena naisena ja kahden pienen lapsen äitinä kuulua tuohon tarkkaan määritelmään "fennosta". Pikkutyttönä en todellakaan vielä ajarellut syntyneeni "fenno-" tai "nettifennoperheeseen".
Fenno on nyt sitä populismia eihän siitä mihinkään pääse. Mutta tämän palstan populistit ovat jakaneet kansan niin, että svekot ovat pahoja ja fennot hyviä ja persut rumia. Riittääkö tämä määritelmä?