Työmatkakulut oma-auto?

Anne.

Muutan 50 km päähän maalle ja töissä on käytävä omalla autolla kun muuta kulkuyhteyttä ei ole.
Miten se nyt loppupelissä menee jos kilsoja tulee päivässä se 100 ja korvaus on sen 0,25/kilometri.
Eli jos saan laskettua loppusummaksi n 5700/475 kk niin voinko ajatella suoraan että tuloni nousevat tuon 475e kuussa pelkästään noilla vähennyksillä?

Eli putoaako veroprosentti niin paljon että saan käteen tuon 475 enemmän?

Kiitos jos joku kehtais vastata tyhmälle!!

7

338

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokemuksella1

      Verotus on arpapeliä. Se vähennys minkä yksi saa ei välttämättä ole oikeutettu toiselle. Yhden Loirin verot annetaan anteeksi vaikka kysymys on itseaiheutetusta tilanteesta. Muille veroja ei anneta anteeksi, paitsi jos olet silmää tekevä henkilö, ministeri, tai Erkki Liikanen on kaverisi, tai sinulla on iso yhtiö jonka veroja kierrät Luxemburgin kautta.

      Matkavähennysten saaminen ja minkä takasan mukaan riippuu veroilmituksen tekijästä, -käsittelijästä, kun ja maan asennosta, perhesuhteista, työajasta, työpaikasta, julkisten kulkuneuvojen saatavuudesta, oikeudesta viikonloppumatkouihin. Matkavähennyksissä et voi laskea varman päälle yhtään mitän. Voit toivoa parasta, perustella ja vaatia vägennystä, mutta ratkaisu asiassa on arpapeliä. Joskus vähennystaisteluun voi kulua vuosia, hyvällä tuurilla tärppää heti ensimmäisenä vuonna.

      • VAI VASTATA

        Tyhmälle, just joo. Ei sitten tullut mieleen kurkata verohallinnon nettisivuille, tai katsoa veroilmoituksen täyttöohjetta. Mistäköhän olet muuten keksinyt tuon 5700/475 lukeman, se kun ei liity työmatkavähennyksiisi millään tavalla.


    • Anne.

      No tiedän että kylällä asuvat saavat työmatkakulut vähennettyä koska kaupunkiin ei pääse millään muulla kulkuneuvolla.
      Sen puolesta en ressaa,vaan tuon aloittamani "puolesta"?

    • hmmm...

      tuo 475 euroa/kk ei tule sinulle. Et vaan maksa siitä veroa. Eli jos marg. veroprosenttisi on 35% niin saat veronpalautuksia 166 euroa/kk. Nettohyöty on yleens5-10% tai maks. 20% todellisista työmatkakuista. Ei Valtio maksaa sinun työnkäyntiäsi vaan sinä itse. Hieman helpotusta valtio toki myöntää verotuksen suhteen.

    • Vähennys

      Matkakustannukset vähennetään bruttotuloista ja vero maksetaan jäljellejäävästä tulosta.

    • lökölköl

      Taitaa olla joku kattokin, jonka maksimissaan voi saada työmatkakuluista vähennystä. Kannattaa tutustua verottajan ohjeisiin.

    • ÖÖÖÖÖÖÖÖ

      http://www.vero.fi/fi-FI/Henkiloasiakkaat/Matkakulut
      "Matkakulujen omavastuu on 750 euroa vuonna 2015

      Matkakulujen omavastuu on 600 euroa vuonna 2014. Vähennyksen enimmäismäärä 7 000 euroa. Täyden vähennyksen saat siis silloin, jos matkakuluja on yhteensä 7 750 euroa vuonna 2015 (7600 euroa vuonna 2014). Ilmoita matkakulut aina kokonaan: älä vähennä omavastuuosuutta itse.

      Työttömillä matkakulujen omavastuu on pienempi. Jokainen täysi työttömyyskorvauskuukausi (= 21,5 korvauspäivää) pienentää omavastuuosuutta 70 euroa (55 euroa vuonna 2014). Omavastuu on kuitenkin vähintään 140 euroa (110 euroa vuonna 2014). Verohallinto laskee myös työttömän omavastuuosuuden, joten älä vähennä sitä itse, kun ilmoitat matkakuluja."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      49
      1536
    2. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      76
      1355
    3. Kaupan työtekijä

      Kyllä on pahaa katsottavaa kun myyjällä on purtu kaula, hyvin epäsoveliasta
      Kuhmo
      21
      1035
    4. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      87
      1026
    5. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      87
      955
    6. Ai miehillä ei ole varaa maksaa

      Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee
      Ikävä
      187
      896
    7. Olet mielessäni

      viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s
      Ikävä
      20
      841
    8. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      99
      825
    9. Olen paremman näköinen kuin sinä

      Jos aletaan sille tielle mies.
      Ikävä
      82
      811
    10. 70
      759
    Aihe