Friends

Oli tosi surullista ku Frendit loppu, mutta parempaa päätösjaksoo ei olis voinu kuvitella! Onnex Subtv näyttää uusintoja, meinaan se on paras sarja mikä on koskaan kirjoitettu!
5720
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Niinpä olen samaa mieltä

Äänestä
  • siis aivan totta!! Frendit oli paras sarja ikinä. Oisin oottanu että meikä vollottaa silmät punasena mutta en oikeestaa ees itkeny paljo...outoo...mutta onnex ONNEX subilta tulee frendejä ni ei loppu tunnu nii kamalalta!

    Äänestä

Frendien viimeinen jakso päätti aikakauden tv:n historiassa; sarjahan oli todellinen menestys.
Haikeahan se oli, mutta muuten aivan tyypillistä frendit-sekoilua. Jotakin outoa siinä kyllä oli, ehkä vain se että kyseessä oli viimeinen jakso. Sitä kieltämättä katsoi ihan eri tavalla kuin muita jaksoja.
Ylihuomenna - eli tällä viikolla - tulee muuten tasan kaksi vuotta kun katsoin kaikkien aikojen ensimmäisen kerran frendit. Se oli jakso "Chandlerin kylpy" (http://www.frendit.org) Näin ne ympyrät sulkeutuu.
Jaksossa oli muuten "kun nyt lopetetaan, niin lopetetaan kunnolla!" -meininki minun mielestäni;
* Chandler ja Monica saivat kaksosensa
* Chandler ja Monica muuttivat asunnosta, jossa sentään pääosa sarjan tapahtumista olivat.
* Frendit muistelivat että jokainen heistä on asunut siellä ja kun he lähtivät, niin kamera kiersi tyhjää asuntoa.
* Ross ja Rachel saivat toisensa.
* Rossin "Ellei olla tauolla" -letkautus palautti sarjan alkutaipaleen tapahtumat mieleen
* Samaten Joeyn Ankka Jr. ja Tipu Jr.
* Joey ja Chandler joutuivat tuhoamaan - ah, niin rakkaan - pelipöytänsä. Hehän pelasivat sillä usein.
* Viimeinen keskustelu oli myös hupaisa, kun frendit olivat lähdössä kahville, niin Chandler kysyi "Minne?" Samassa kahvilassahan ne joka jaksossa olivat.
Päättivät sarjan kyllä juuri kuten se pitikin päättää. Mutta sitä mietin, että eiköhän olisi ollut paras sulkea ympyrät; Frendit olisivat menneet kahvilaan ja siellä jutelleet ja yht'äkkiä yllättäen kahvilaan saapuu nuori nainen hääpuvussaan - hän on juuri jättänyt sulhasensa alttarille... Eikö tämä olisi ollut hyvä lopetus?

Äänestä
  • Joo siis Frendit oli mustaki tosi hyvä sarja, mut yks asia jäi vaivaamaan; Missä oli Rachelin ja Rossin pikku Emma?? Sitä ei näytetty pitkään aikaan koko sarjas, luulis että käsikirjoittajat olis sen ny ottanu huomioon että ku vauva syntyy niin sitäki näytetään tasaisin väliajoin. Mutta ei edes vimpas jaksos näytetty, Racheliki vaan oli lähdös Pariisiin asti ilman muksuaan.. Onko mulla menny jotain tärkeetä ohi, vai mistä kiikastaa? Eikö muilla oo tullu tällanen asia mieleen?

    Äänestä

  • Frendit-fani kirjoitti:

    Joo siis Frendit oli mustaki tosi hyvä sarja, mut yks asia jäi vaivaamaan; Missä oli Rachelin ja Rossin pikku Emma?? Sitä ei näytetty pitkään aikaan koko sarjas, luulis että käsikirjoittajat olis sen ny ottanu huomioon että ku vauva syntyy niin sitäki näytetään tasaisin väliajoin. Mutta ei edes vimpas jaksos näytetty, Racheliki vaan oli lähdös Pariisiin asti ilman muksuaan.. Onko mulla menny jotain tärkeetä ohi, vai mistä kiikastaa? Eikö muilla oo tullu tällanen asia mieleen?

    Tuolla jossain muualla tästä keskusteltiin. Rachelhän oli vienyt Emmansa mummolle hoitoon että sitten kun hän on saanut Pariisissa asiat hoidettua niin Emma tulisi sitten perässä.
    Mutta eihän Pheopen miestäkään oo näytetty paljoa. Vähän ootin että Mike olisi ollut viimesessä jaksossa kultaa halailemassa mutta sitten Joey olisi jäänyt yksin, mutta miusta oli ihan fiksua että Mike ei ollut, olihan tää Frendien ihan viimenen jakso eikä siihe ois kannattanu tyrkkii ketää "ulkopuolisia" parempi että se lopetettiin sillä porukalla millä se alotettiinki.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


The End kirjoitti:

Oli tosi surullista ku Frendit loppu, mutta parempaa päätösjaksoo ei olis voinu kuvitella! Onnex Subtv näyttää uusintoja, meinaan se on paras sarja mikä on koskaan kirjoitettu!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu