Imanin kokemukset kuvaavat monen saudiarabialaisen naisen elämää. Iman oli seurannut tv-ohjelmiamme Al Hayat -kanavalta ja otti yhteyttä puhelinpäivystykseen:
- Synnyin Saudi-Arabiassa fanaattiseen muslimiperheeseen. Isäni on sheikki. Kun olin 4-vuotias, isäni pakotti minut opettelemaan Koraanin ulkoa. Pidin naapurissa asuvasta kristitystä siirtolaisperheestä kovasti, mutta isäni pieksi minut joka kerta, kun olin vähänkin tekemissä naapurien kanssa. Kahdeksanvuotiaasta lähtien minun oli käytettävä huntua. Sen käyttö aiheutti minulle pahan ihottuman. Lääkärin ohjeista huolimatta vanhempani käskivät jatkaa hunnun pitämistä ja ihottumani vain paheni pahenemistaan.
19-vuotiaana minut pakotettiin menemään naimisiin 30 vuotta vanhemman miehen kanssa. Hänkin löi ja pahoinpiteli minua jatkuvasti ja syytti, että olen psyykkisesti sairas. Rukoilin Jumalaa pelastamaan minut ja kuin ihmeen kautta onnistuin pakenemaan ulkomaille pienen poikani kanssa.”
Keskusteltuaan jälkihoitotyöntekijän kanssa Iman halusi ottaa Jeesuksen vastaan Pelastajanaan.
http://avainmedia.fi/ajankohtaista/uutiset/2014/12/4162/saudiarabialainen_iman_tuli_uskoon
Saudiarabialainen Iman tuli uskoon
4
199
Vastaukset
- harmistunut
Taas mainostetaan mahdollisimman surkeassa tilassa olleen ihmisen pelastumista. Suorastaan harmittaa tuon rohkean nuoren naisen puolesta, kun hän ei edelleen saanut mahdollisuutta päästä irti uskonnoista, siirtyi vain puolelta toiselle.
Pyyteetön uskovainen tukisi ahdingossa olevia ihmisiä ilman uskonnon tuputtamista, kertoisi että voi kokeilla elää myös ihan ilman mitään uskontoja, että oma uskonto kyllä löytyy jos niin on tarkoitettu. Ehkä tässä tapauksessa nainen itse valitsikin toisen uskonnon. Mutta niin usein käy, että kristinuskon mainostetaan olevan ainoa pelastus ja tie hyvään elämään. Eikä lähetystyömaiden ihmisille suoda samaa luksusta mitä lähetystyöntekijöillä itsellään on kotimaassaan, eli vapautta itse päättää omasta uskonelämästään.- Hyvä juttu
Imanista ei tullut vapaa-ajattelijaa, tai muuta ateistia...
mutta hän löysi elämäänsä Jeesuksen, olosuhteissa jossa se on lähes mahdotonta. - mietisitä
"Taas mainostetaan mahdollisimman surkeassa tilassa olleen ihmisen pelastumista. "
Jeesus pelastaa kadonneita, hänkö ei mielestäsi tarvinut apua ?
"Suorastaan harmittaa tuon rohkean nuoren naisen puolesta, kun hän ei edelleen saanut mahdollisuutta päästä irti uskonnoista, siirtyi vain puolelta toiselle. "
Missä hän kertoo siirtyneensä uskonnosta toiseeen ? Hän sanoi tuleensa USKOON elävään Jumalaan, ei nimikristillisyyteen johon sinä ehkä olet tutustunut.
.."kertoisi että voi kokeilla elää myös ihan ilman mitään uskontoja, että oma uskonto kyllä löytyy jos niin on tarkoitettu"
Noin sa tana haluaisi ihmisten kertovan, eli sumuttaa ihmisen olemaan LÖYTÄMÄTTÄ todellista vapautta minkä elävä USKO JUMALAAN ANTAA.
- sieluja pelastuu
Ja näitä ihmeellisiä uskoontuloja on tällä hetkellä maailmalla paljon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1911350
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138903- 85852
- 51758
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?51750Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t253637Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä312601Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55589Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,7585- 53584