Evoluutio

T 7

Useammassa ketjussa viimeaikoina mitä, nyt olen ehtinyt silmäillä, on trolleilla... anteeksi , kreationisteilla käsitys että evoluutio on jonkinlainen konkreettinen toimija . Siis ikäänkuin persoona joka luo ja muuttaa eliöstöä.

Evoluutio on vain ihmisen keksimä asia jolla hän kuvaa luonnossa tapahtuvia muutoksia. Aivan samoin kuin aika on ihmisen keksimä suure jolla mitataan vaikka nyt maapallon pyörähtämistä akselinsa ympäri. Vuorokausi on keksitty jakaa 24 osaan ja vuosi jaettu 12 kuukauteen jne.

Ihminen osaa aikaa käyttäen ennakoida talven tai yön saapumisen . Samoin kuin evoluutioteoriaa käyttäen osataan tutkia ja ennakoida eliölajistossa tapahtuvia tai tapahtuneita muutoksia tietyssä ekosysteemissä.

Evoluutioteoria on osoitettu toimivaksi välineeksi , samoin kuin aika. Kukaan ei tälläkään palstalla kehtaa väittää etteikö seuraava maapallon kierto Auringon ympäri kestäisi 365 :ttä päivää. Tarkkahan tuokaan aika ei ole mutta 99 % se on totta. Samoin on evoluutioteorian laita. Ei se ole viimeisen päälle tarkka mutta tarkentuu vuosi vuodelta tutkimustulosten siivittämänä.

Kreationismia tai uskontoa ylipäätään käyttäen emme voi tutkia mitään.

13

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Seuraavaksi Jaakob ejakuloi.

    • xxxxx Evoluutioteoria on osoitettu toimivaksi välineeksi , samoin kuin aika. Kukaan ei tälläkään palstalla kehtaa väittää etteikö seuraava maapallon kierto Auringon ympäri kestäisi 365 :ttä päivää xxxxx

      Tiedämme tämän kreationismin perusteella. Luomiskertomuksessa jo kerrotaan kuinka Jumala loi taivaankappaleet osoittamaan aikoja, päivä ja vuosia. (1.Moos.1:14)

      • hooiifkoo

        Höpö höpö. Ihminen keksi ruveta käyttämään Aurinkoa ja Kuuta ajanmittaamiseen kun se tuli tarpeelliseksi. Muitapa ei juuri ajan mittaamiseen tarvitakaan. Suuressa itsekeskeisyydessään sitten kuvitteli ne luoduksi itseään varten.


      • Ja ajan osoittimetkin Jumala meni ryssimään kun niiden kiertojen pituudet eivät ole missään kokonaislukusuhteissa keskenään.


      • söin hänet

      • dfjknk.349
        ilkimyksen.enovainaa kirjoitti:

        Ja ajan osoittimetkin Jumala meni ryssimään kun niiden kiertojen pituudet eivät ole missään kokonaislukusuhteissa keskenään.

        Vuoden pituus muuttuu joka vuosi koska kärmes meni ryssimään.


      • T 7

        Taivaankappaleetko on luotu ainoastaan osoittamaan aikoja , päiviä ja vuosia ? Mitään muutahan hyötyä niistä tietenkään ei ole.

        Aurinko tosin pitää meidät gravitaatiovaikutuksensa ansiosta tiukasti vierellään jottemme ajelehtisi pitkin linnunrataa. Ja heti toiseksi tulee mieleen että ilman Auringon energiaa ei maapallolla kasvaisi mitään. Noo noistahan emme voineet mitään tietää kreationismin perusteella.

        Ja mitäs aikaa osoittelee se tähti tuolla sadan miljoonan valovuoden päässä , josta Hubble teleskooppi näkee vain pienen pienen valoläiskän peilinsä alakulmassa. Tuskin maanviljelijä Mattimeikäläinen sen perusteella rupeaa toukotöitään suunnittelemaan.



    • tarkentaja

      Evoluutioteoria on tutkijoiden mukaan tarkentunut jo niin paljon että nykyään sen tiedetään olevan 100% satua josta myöhemmin on tehty hörhöjen uskonto.

      • JohnnyBlaze

        Tarkoitit varmaan että 100% totta. Hörhöjen uskontoa joka on 100% satua kutsutaan kreationismiksi.


      • epärehellisyyttä

        Miksi valehtelet? Eikö uskontosi kiellä sen?


      • rehellinen.
        epärehellisyyttä kirjoitti:

        Miksi valehtelet? Eikö uskontosi kiellä sen?

        Jo nikkisikin kertoo että sinussa on epärehellisyyttä.


    • >>Useammassa ketjussa viimeaikoina mitä, nyt olen ehtinyt silmäillä, on trolleilla... anteeksi , kreationisteilla käsitys että evoluutio on jonkinlainen konkreettinen toimija . Siis ikäänkuin persoona joka luo ja muuttaa eliöstöä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      94
      4151
    2. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      26
      2268
    3. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      200
      2126
    4. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      101
      1942
    5. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      391
      1732
    6. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      143
      1329
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      100
      1249
    8. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      32
      1045
    9. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      72
      956
    10. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      78
      815
    Aihe