Evoluutio

T 7

Useammassa ketjussa viimeaikoina mitä, nyt olen ehtinyt silmäillä, on trolleilla... anteeksi , kreationisteilla käsitys että evoluutio on jonkinlainen konkreettinen toimija . Siis ikäänkuin persoona joka luo ja muuttaa eliöstöä.

Evoluutio on vain ihmisen keksimä asia jolla hän kuvaa luonnossa tapahtuvia muutoksia. Aivan samoin kuin aika on ihmisen keksimä suure jolla mitataan vaikka nyt maapallon pyörähtämistä akselinsa ympäri. Vuorokausi on keksitty jakaa 24 osaan ja vuosi jaettu 12 kuukauteen jne.

Ihminen osaa aikaa käyttäen ennakoida talven tai yön saapumisen . Samoin kuin evoluutioteoriaa käyttäen osataan tutkia ja ennakoida eliölajistossa tapahtuvia tai tapahtuneita muutoksia tietyssä ekosysteemissä.

Evoluutioteoria on osoitettu toimivaksi välineeksi , samoin kuin aika. Kukaan ei tälläkään palstalla kehtaa väittää etteikö seuraava maapallon kierto Auringon ympäri kestäisi 365 :ttä päivää. Tarkkahan tuokaan aika ei ole mutta 99 % se on totta. Samoin on evoluutioteorian laita. Ei se ole viimeisen päälle tarkka mutta tarkentuu vuosi vuodelta tutkimustulosten siivittämänä.

Kreationismia tai uskontoa ylipäätään käyttäen emme voi tutkia mitään.

13

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Seuraavaksi Jaakob ejakuloi.

    • xxxxx Evoluutioteoria on osoitettu toimivaksi välineeksi , samoin kuin aika. Kukaan ei tälläkään palstalla kehtaa väittää etteikö seuraava maapallon kierto Auringon ympäri kestäisi 365 :ttä päivää xxxxx

      Tiedämme tämän kreationismin perusteella. Luomiskertomuksessa jo kerrotaan kuinka Jumala loi taivaankappaleet osoittamaan aikoja, päivä ja vuosia. (1.Moos.1:14)

      • hooiifkoo

        Höpö höpö. Ihminen keksi ruveta käyttämään Aurinkoa ja Kuuta ajanmittaamiseen kun se tuli tarpeelliseksi. Muitapa ei juuri ajan mittaamiseen tarvitakaan. Suuressa itsekeskeisyydessään sitten kuvitteli ne luoduksi itseään varten.


      • Ja ajan osoittimetkin Jumala meni ryssimään kun niiden kiertojen pituudet eivät ole missään kokonaislukusuhteissa keskenään.


      • söin hänet

      • dfjknk.349
        ilkimyksen.enovainaa kirjoitti:

        Ja ajan osoittimetkin Jumala meni ryssimään kun niiden kiertojen pituudet eivät ole missään kokonaislukusuhteissa keskenään.

        Vuoden pituus muuttuu joka vuosi koska kärmes meni ryssimään.


      • T 7

        Taivaankappaleetko on luotu ainoastaan osoittamaan aikoja , päiviä ja vuosia ? Mitään muutahan hyötyä niistä tietenkään ei ole.

        Aurinko tosin pitää meidät gravitaatiovaikutuksensa ansiosta tiukasti vierellään jottemme ajelehtisi pitkin linnunrataa. Ja heti toiseksi tulee mieleen että ilman Auringon energiaa ei maapallolla kasvaisi mitään. Noo noistahan emme voineet mitään tietää kreationismin perusteella.

        Ja mitäs aikaa osoittelee se tähti tuolla sadan miljoonan valovuoden päässä , josta Hubble teleskooppi näkee vain pienen pienen valoläiskän peilinsä alakulmassa. Tuskin maanviljelijä Mattimeikäläinen sen perusteella rupeaa toukotöitään suunnittelemaan.



    • tarkentaja

      Evoluutioteoria on tutkijoiden mukaan tarkentunut jo niin paljon että nykyään sen tiedetään olevan 100% satua josta myöhemmin on tehty hörhöjen uskonto.

      • JohnnyBlaze

        Tarkoitit varmaan että 100% totta. Hörhöjen uskontoa joka on 100% satua kutsutaan kreationismiksi.


      • epärehellisyyttä

        Miksi valehtelet? Eikö uskontosi kiellä sen?


      • rehellinen.
        epärehellisyyttä kirjoitti:

        Miksi valehtelet? Eikö uskontosi kiellä sen?

        Jo nikkisikin kertoo että sinussa on epärehellisyyttä.


    • >>Useammassa ketjussa viimeaikoina mitä, nyt olen ehtinyt silmäillä, on trolleilla... anteeksi , kreationisteilla käsitys että evoluutio on jonkinlainen konkreettinen toimija . Siis ikäänkuin persoona joka luo ja muuttaa eliöstöä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      103
      8182
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      110
      5733
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      287
      5158
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      53
      5146
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      77
      3803
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      58
      3021
    7. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      66
      2737
    8. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2538
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2522
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      45
      2471
    Aihe