Miksi mennä enää ruotsinristeilylle jossa kaikki maksaa mansikoita, eikä Ruotsissa ole mitään mitä ei Suomestakin löytyisi.
Pietariin pääsee Alegrojunalla Helsingistä 3.5 tunnissa eikä matka Barceloonaan tai Amsterdamiin tule paljon kalliimmaksi kuin tuo loputtoman tylsä ja väsynyt ruotsin risteilykään jossa puolikas kolapullo maksaa automaatissa 4€ !!! Erityisen kallis laiva on Vikingin uusin Gracie joka on karsea pettymys paitsi hinta kuin laatu tasoltaankin!
Pietariin pääsee Alegrojunalla Helsingistä 3.5 tunnissa eikä matka Barceloonaan tai Amsterdamiin tule paljon kalliimmaksi kuin tuo loputtoman tylsä ja väsynyt ruotsin risteilykään jossa puolikas kolapullo maksaa automaatissa 4€ !!! Erityisen kallis laiva on Vikingin uusin Gracie joka on karsea pettymys paitsi hinta kuin laatu tasoltaankin!
Vastaukset 26
Vanhimmat
Viimeinen Ruotsin reissu (ja laivalla) oli 1990 eli 25 vuotta sitten. Asia on kuten aloittaja esittää. Tallinnaa on tullut tämän jälkeen yli puolitoistasataa kertaa joista kymmenesosa päiväkeikkoja. Veljeskansa on suomalaiselle paljon myönteisempi kohde.
Negaatiiviset asenteet eivät ole ainakaan yhtä voimakkaita kuin idässä ja lännessä, Ahvenanmaalla suomen puhumista on verrattu Freudenthal-jumalan pilkkaan.
Nyt kun rupla on näin alhaalla on hyvä käydä tutustumassa Pietariin joka on valtava metropoli pienen junamatkan päässä. Kylmän ja pimeän talven keskelle tekee myös halpa etelänmatka enemmän kuin hyvää. Ruotsinristeily on menneen talven lumia, jäänne jostakin kylmältä 70 luvulta jolloin Suomen työväestö oli vieläkin ahtaamalla kuin tänä päivänä!
Tukholma on esimerkiksi harvinaisen tylsä ja suorastaan ruma pääkaupungiksi- Tosin Oslo on harmaudessaan ja likaisuudessaan vielä kauheampi ilmestys.
Fennot taas Nevski Proskpektille yrjöämään vanhojen hyvien aikoijen tapaan, koko yrjö tuo Putinistan.
Minulle Ruotsi on aina edustanut ylitettävää aluetta matkustaessani Eurooppaan, joka alkaa vasta Kööpenhaminasta. Ruotsi on minulle kuin Itämeri.
Ruotsilaivassa on kuitenkin se bonus, että siellä pääsee panemaan juopuneita fennoneitokaisia, jotka ovat kyllästyneet pikkupippeleihin.
http://www.iltalehti.fi/viihde/2012061415705337_vi.shtml
Ruotsalainen mies osaa nussia parhaimmat suomalaiset naiset uusiin ulottuvuuksiin.
http://www.iltalehti.fi/mallit/2014120118883786_mp.shtml
Pahuksen aloittaja! Etkö tiedä sitä vanhaa totuutta, että ihmismieli hyppää yli ei sanan. Nyt alko tehä niin perhanasti mieli ruotsinristeilylle.
Ruotsinristeily on pitkästyttävää shittiä josta ei saa rahoilleen mitään vastinetta.
Mitäs vaippafennot taas täällä keskenään paskoo. Pakko se on teidän vaan kotona pysyä.
Täysin ilmaiseksi nämä fennoneitokaiset kyllä antavat. Sanoisin, että rahoille saa enemmän kuin vastinetta!
Just just. Suomalainen nainen on kyllä itseään arvostava - olen huomannut että paljon enemmän kuin keskimääräisesti muut. Lisäksi älykäs - PISA-testi ei välttämättä kerro kaikkea, mutta suomalaiset naiset ovat maailman älykkäimpiä ainakin sen mukaan. Ja sen todellakin uskon.
Ei ihme, että näitä laivoja kutsutaan porauslautoiksi. Ja rekkakuskit poraavat, minkä kerkiävät!
Rannikon hurrihuorat ja ahvenlumput siellä antaa.
Ei helvetissä mennä nyt lähiaikoina ruotsinlaivoihin. Meinaan nääs kun svekkulit pakkomatematiikkansa avulla ovat laskeneet, että heidät laitetaan välittömästi keskitysleiriin kun pakkoruotsi häipyy, niin hehän hyökkäävät kuin sopulilauma ruotsinlaivoihin. Osa tietysti yrittää päästä soutamalla Södertäljeen ja kauimmin Närpiössä asuneet uimalla. Antakaamme heidän matkustaa Onnen Maahan ihan rauhassa.
Eipä tarvitse soutaa, uinnista puhumattakaan. Mukavasti lämpimässä hytissä anteliaan fennoneitokaisen hoidossa matkanteko on paljon mukavampaa.
Se horo sieltä Jomalasta oli kyllä ruotsinkielinen.
Pääsin naimaan yhtä suomenruotsalaista pullukkaa joka oli ja on edelleen Silja Euroopalla töissä. Viimeksi kun olin risteilyllä bongasin tuon saman neitsykäisen ja taas oli jotakin peliä jonkun asiakkaan kanssa. Sääliksi käy tuon suomenruotsalaisen horoper-seen miestä, kuka ikinä lieneekään.. . Mistäkö tiesin että nainen seurustelee? No sormuksen jäljistä nimettömässä tietenkin. Tuli mieleen että pettääkö suomenruotsalainen aina?
Laivassa työskentelevät miehetkin ovat usein suomenruotsalaisia ja hinttejä vielä. Ruotsinlaivat taitavat olla oikeita suomenruotsalaisten tukityöpaikkoja. Eikös Jari Sillanpääkin ollut laivalla töissä ennen Suomeen muuttoaan? Hänhän oli ruotsalaistunut niinkin paljon että hänestä oli tullut täysi homo!
Varustamotuilla pyöriviä suojatyöpaikkoja. Ahven on kuin rikkaan ukkelin tai mummelin nainnut onnenonkija.
Suomen puolustusministeri, niin edelleen suomenruotsalainen Elisabeth Rehn petti suomenruotsalaista miestään Ovea jolla on sama nimi kuin Ruotsin ranikkoilla sompaileella Venäjän erikoisjoukkojen miehelläkin Ove eläkeläisellä joka oli vain rannalla heittelemässä virveliä. Käykö kaikille Ove nimisille suomenruotsalaisille miehille aina yhtä nolosti vai voiko tämä olla sattumaa?
Jos suomenruotsalainen puolustusministeri voi pettää rakkaintaan niin voiko hän pettää myös kasvotonta Suomen kansaakin? Ellu taisi olla nato-lobattu ministeri joka ajoi Ruotsin etuja!
Myös Suomenruotsalainen Ove petti vaimoaan Elisabethia! Sitä tarina ei kerro pettikö Ove Elisabethia toisen naisen vai miehen kanssa. Oliko Ove samanlainen kaappihomo kuin Mannerheimkin?
Oli ku Ellun kanat.