Kun mietin 2000-luvun alussa totaalikieltäytyjäksi ryhtymistä, niin yksi ratkaiseva tekijä lopullisen päätöksen muodostumiselle oli se, kun mediassa ryöpsähti käyntiin suuri sivari- ja totaalikeskustelu. Huomasin, että "aseistakieltäytyminen" on sana, joka laukaisee ällistyttäviä fasismin purkauksia isänmaallisissa kansalaisissa, ja sen, miten masentavan runsaslukuinen joukko he ovat. Savon Sanomien lukijoiden kommenteissa vaadittiin aseistakieltäytyjille muun muassa kastraatiota ja "hamepakkoa". Joukossa oli toki myös vakiokommentit "yhteisesti sovituista velvollisuuksista" ja muista yhteiskunnallisista fiktioista.
Päätin, että vaikka asepalvelukselle on myös järkeviä perusteluja, eli muita perusteluja kuin isänmaallisen lynkkausjoukon huudahduksia, niin totaalikieltäytymisellä on sittenkin jokin funktio tässä maailmassa. Sen tarkoitus on puolustaa sivistynyttä ajattelua ja vapautta sitä moukkamaisuutta ja fasismia vastaan, josta isänmaahurraajat ovat tyylipuhdas esimerkki. Oivalsin, että aseistakieltäytyjät eivät ole pakoilemassa jotain, vaan luomassa jotain tähän maailmaan. He puolustavat yksinkertaisella vastarinnan teollaan oikeutta toisinajatteluun ja muistuttavat ihmisille, ettei moraali ole niin yksinkertaista kuin alkeellinen velvollisuusretoriikka antaa olettaa.
Nämä vuosien takaiset mietinnät tulivat taas mieleen, kun luin erääseen Uuden Suomen blogiin tulleita kommentteja. Siellä toistellaan oppikirjamaisesti velvollisuusretoriikkaa, jonka mukaan valtio on antanut yksilölle jotain, joten se saa myös vaatia yksilöltä mitä haluaa, ja yksilön tehtävänä on kokea se kaikki velvollisuudekseen.
http://juhanikhr.puheenvuoro.uusisuomi.fi/183715-kieltaydyin-tanaan-asepalveluksesta
Olen toki samaa mieltä, että yksilöltä voi odottaa jotain yhteiskunnassa, jossa on tarkoitus elää yhdessä ja toimia yhteisten intressien eteen. Se ei kuitenkaan voi tarkoittaa sitä, mitä "koti, isänmaa ja uskonto" -väki olettaa, eli että valtio voi sälyttää kansalaisen harteille mitä tahansa velvollisuuksia ilman, että kukaan sanoo koskaan vastaan.
Isänmaan hurraajat kannattavat ajattelematonta sopeutumista ja kutsuvat sitä velvollisuudentunnoksi. Heidän ajatteluunsa ei käy, että eettisesti ajattelevalla ihmisellä voi olla myös muita velvollisuuksia kuin ne, joita tietty valtio, tiettynä historiallisena hetkenä on päättänyt vaatia. Yksisilmäinen velvollisuusajattelu on itse asiassa läheistä sukua kiihkouskonnollisuudelle, jossa oletetaan, että moraali perustuu uskonnollisten opinkappaleiden ja käsitystapojen kyseenalaistamattomaan noudattamiseen.
Miksi ryhdyin aseistakieltäytyjäksi?
9
267
Vastaukset 9
- armeijalainen
koita kirijottaa lyhyemmi seuraava kerra hinti. kukaa armeija mies jaxa noi pitkää textiä lukee!! oox pelkuri ??????
- plaa pam pam pox
eihän tuota jaksanut lukea mutta yleensä sivariuden oikea syy on turha armeijapelko
- rtgwrthwrthh
En ole sopinut kenenkään kanssa puolustavani asein yhtään mitään. Sotilasvala muutenkin vannotaan mielikuvitusolennolle (jumala) ja mielikuvituspaikalle (isänmaa)
Koska jumalaa tai Sauronia ei ole olemassa, en ole velvoitettu yhtään mihinkään.
Valtio olemme me. Jos valtion lait ovat yksilölle liian graaveja, meidän tehtävämme kansalaisen tehtävänä on edesauttaa lakien muutosta äänestämällä tai kansalaistottelemattomuudella. - Gaffa
Itelle syyksi riittää/riitti vasta vuonna 1992 loppunut YYA sopimukset Venäjän kanssa. Arjessa tuollaisilla sopimuksillla varmastikin ajateltiin että niillä pyyhitään ahteria, tosipaikan tullen paskalla oltais oltu Venäläisten kanssa samalla riulla jos tilanne olisi ollut tarpeeksi pakottava. Viimeaikaiset uutisoinnit on herättänyt tän vanhan valkoset vs. punaset ajattelun henkiin monilla palstoilla. Missä tänään mennään? Kumarretaanko itään vai länteen, entäs armeija ja päättäjät jos nyt tilanne kiristyisi konfliktiksi asti? Mulla ei ainakaan oo vastausta koska armeija ja varsinkin päättäjät tuntuu olevan harmaan kannalla. Tästä käytetään hienosti sanaa liittoutumaton. Käytännössä se tarkoittaa että sovelletaan tarpeen ja päättäjien sen hetkisten harkinnan ja poliittisen suuntautumisen mukaan. Tämä ikivanha käytäntö näköjään jatkuu vaikka kauan luulin sen olevan historiaa ja välillä jopa kaduin valintaani. Sen kummemmin en ota kantaa tulisiko suomen liittyä Natoon mutta jos näin tapahtuisi niin väri ja pelin säännöt olisivat selvät ja voisin jopa 40 vanhana batuna liittyä riveihin jos siihen annettaisiin mahdollisuus. Toiselle tuo Nato taas olisi riitävä syy valita sivaripalvelus, ja se heille suotakoon jos se päivä koettaa.
Nykyisenkaltainen ns. rauhan takaaminen muka edellyttää jonkinlaista yleistä asevelvollisuutta enemmistön mielestä. Nämä valkoiset isänmaanurhot vain omalla avoimella vihamielisyydellä ja nyrkkien heiluttelulla, kunnon äärioikeistolaisradikalismilla aiheuttivat konflikteja NL:n ja Suomen välille. NATO olisi viimeinen kuolinisku suomalaisuudelle ja sen kulttuurin perinnölle, kun kenraalin kiljaisusta joukko tappajia rynnii vieraisiin maihin tappamaan, raiskaamaan ja mellakoimaan.
Jokainen vähänkin täyspäinen kieltäytyy kaikista turhista leikkikouluista ja sodista, koska niistä ei ole mitään hyötyä kenellekään. Suomen tulisi antautua viime kädessä mutta sitä ennen yrittää diplomatialla ja rauhanomaisuudella ratkaista poliittisia konflikteja, ei tappamalla tai tuhoamalla. Mutta pahoin pelkään että jos sota syttyy, niin yksi viidesosa väestöstä ryhmitetään itä, koillis ja pohjoisrajalle ja tapatetaan aivan turhan itsenäisyyden vuoksi. Ehkä vasta sitten kun Suomi on tuhottu raunioiksi, niin suomalaiset oppivat että mikä on itsenäisyyden oikea hinta, onko se sen arvoista joskus kansakunnan on mentävä läpi kiirastulen nähdäkseen totuuden valon.- houhaho
Ootko jo vankilassa
- Olet_Paskaa
Vitun paskahousu
- määttä
Kunnioitan humanistisia pyrkimyksiäsi. Voit toteuttaa niitä niin kauan kuin maassamme on edes
jonkinlainen demokratia, sananvapaus ja tomintakykyinen armeija.
Naapurin isäntä pyrkii historiaan ihailemansa Isä Aurinkoisen vertaisena miehenä. Ei hän koskaan tule täyttämään näitä mittoja, ei ainakaan teoillaan mitä tulee murhattujen kanssaihmisten määrään. Ellei sitten keksi käyttää ydinaseita. Millään muulla tämä ei tule onnistumaan. Joku pysäyttää hänet ennen sitä.
Luonnehtisin häntä lähinnä huonon itsetunnon omaavaksi pikku hitleriksi.
Tästähän meidän ihmisluonteessamme on kyse . Jos näet jollakin olevan jotakin parempaa,
otat sen pois, jos pystyt, Ellet, pyrit tuhoamaan hänet.
Tämän huomasin jo alakouluaikoinani, kun puolustin fyysisesti heikompia luokkatovereitani,
välillä muunkinluokkalaisia.
Valitettavasti armeijaa tarvitaan tällaisissa tilanteissa, kun on kysymys valtaa pitävien
aikuisten leikeistä.
Ei auta heittää lumipallolla, kun vastassa on rautaa.- Eiväkivaltaa
Armeijat kuuluvat juuri niille valtaa pitäville aikuisille, jotka leikkii. Oli kyse sitten minkä tahansa maan armeijasta. Ei ole pienempi pahe suomalaiselle antaa käsky hyökätä kuin venäläisellekään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va3521407Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan78967Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.79888Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä61823Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt46706- 120703
Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka38692- 49658
- 50606
Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.95552- 45547
Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K9546- 27543
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48525- 32521
En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o33508Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain84495- 80460
- 39450
Onko kahvila Retro samalla pub???
Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm8447