Onko Pyhä Henki syrjässä?

Yksi on suurin

Väittävät Jumalan olevan kolmiyhteinen. Mutta mitenkäs tämä kolmiyhteisyys jakautuu näiden kolmen osatekijän kesken? Onko kaikilla sama osuus n. 33%, vai onko joku näistä kolmesta muita suurempi?

Osuudet voisivat olla esim. Jumala itse 50%, Jeesus 30% ja Pyhä Henki 20%. Helluntailaisilla taitaa Jeesuksen osuus lähennellä 90%:a, ainakin jos seuraa heidän puheitaan ja laulujaan. Hajonta on varmasti suuri eri uskontokuntien välillä ja sisälläkin.

Ehkä tähän on olemassa jokin "virallinenkin" totuus, mutta ainakaan itse en ole sellaista huomannut.

6

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei_

      Jumalaa ei ole jaettu. Jumala on monoteistinen.
      Jumala ei ole kolmiosainen vaan kolmiyhteinen.
      Emme voi Raamatun historiassa osoittaa aikaa etteikö Isää, Poikaa ja Pyhää Henkeä olisi olemassa; 1 Moos 1:1, Kol 1:12-17, Apt 17:29, Kol 2:9-10.

      Lue kirjoitukseni kolminaisuudesta; Onko kolminaisuusopille Raamatulliset perusteet; ?
      http://jarinhotelli.blogspot.com/search/label/1.1


      Siunauksia
      Jari

    • Jumalan sekä kolmiyhteisyyden että ykseyden kannattajat löytävät kannalleen tukea Raamatun irtojakeista.

      Jumala ja Pyhä Henki ainakin ovat yhtä, sen todistaa tämä paikka:

      "Luuk. 1:35 Enkeli vastasi ja sanoi hänelle (Marialle): "PYHÄ HENKI tulee sinun päällesi, ja Korkeimman voima varjoaa sinut; sentähden myös se pyhä, mikä syntyy, pitää kutsuttaman JUMALAN POJAKSI."
      Tämän mukaan Jeesus on samanaikaisesti Pyhän Hengen ja Jumalan Poika. Pyhä Henki ja Jumala ainakin siis ovat yhtä.

      Toisessa paikassa Jeesus sanoo: Joh. 10:30 Minä ja Isä olemme yhtä.

      Näiden Raamatunkohtien perusteella minua pelottaisi sanoa kenellekään että ne kolme ovat erillisiä.

      Ne kolme jakamatonta "tahoa" ovat yksi ja sama Jumala. Yksikään niistä ei ilmene yksin, vaan missä näistä on yksi, siellä ovat kaikki kolme. Esimerkiksi, jos joku paranee, läsnä ovat Isä, Poika ja Pyhä Henki, kaikki yhtenä Jumalana.

    • Pyhä henki on aina toiminnassa,kirkastaa vain jeesuksen ominaisuutta jakaa Jeesuksen omille hänen vanhurskauttaan ja armo lahjojaan.

      • Bror-Erik

        Entäpä juutalaiset,siinä porukassa jääpi Jeesus ihan ilman kannatusta tiiron osalle.Het
        kun eivät tunne koko miestä :)


    • Hei!


      Jumala ei ole jaettu kolmeen osaan, vaan kolmiyhteinen monoteistinen Jumala.

      Emme voi osoittaa aikaa etteikö Isä, Poika ja Pyhä Henki olisi olleet olemassa;
      1 Moos 1:1-2, Kol 1:12-23.

      Jumaluus on ilmestynyt ja ilmoitettu ihmiselle Isänä, Poikana ja Pyhänä Henkenä.
      Kol 2:9-10, Apt 17:29.

      Ns. kolminaisuuden kysymys oli minulle kristinuskon vaikein kysymys. Mietin sitä vuosikaudet.
      Kukaan ei osannut opettaa sitä eikä kirjallisuuttakaan löytynyt. Piti opettaa asia itse;
      Täällä; >>> http://jarinhotelli.blogspot.com/search/label/1.1

      Löydät noista!


      Siunauksia
      Jari Laurila
      keskustelija

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      37
      7272
    2. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      53
      3642
    3. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      46
      3524
    4. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      61
      3254
    5. 48
      2911
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      34
      2779
    7. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      48
      2601
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      27
      2455
    9. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      181
      1755
    10. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      47
      1521
    Aihe