Ihminen ei ole yksiavioinen

Behemoth

Aina ihmiset jaksavat miettiä pettämisiä ja kaikenlaisia ihmissuhdekiemuroitaan aivan turhan monimutkaisesti. Kaikista alhaisimmat sotkevat vielä TV-sarjat ja niistä opitut käyttäytymismallit omiin suhteisiinsa tai kuvittelevat sinisilmäisesti ihmisten todellisuudessakin käyttäytyvän kuten elokuvissa.

Pari pientä faktaa pohdintoihinne: Miehen tarkoitus on jatkaa sukua. Homo Sapiens rodun tapoihin kuuluu taipumus varmistaa mahdollisimman suuri jälkeläisten määrä. Koska naaras ei voi kerrallaan kantaa normaalisti kuin yhden jälkeläisen tai hyvällä tuurilla enemmän on miehen tietenkin pariuduttava muidenkin naaraiden kanssa. Naisen taipumus taas on pariutua alfaurosten kanssa mieluummin kuin heikompigeenisten ressukkaurosten. Kaikki muu ihmissuhdesoopa on syntynyt tarpeesta selittää tätä luonnollista käytöstä. Lisäksi on luotu "viisaiden" toimesta erilaisia mekanismeja tasapuolisemman parinvalintamenettelyn luomiseksi.

5

1320

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Peli

      Aivan luonnollista käytöstä on myös vetäistä pönttöjä ihmisiä turpaan, kun alkavat lässyttää esim. jotain p****a. Biologiaa yhtä kaikki...

    • darter

      Behemoth pääkopassasi niin pimeää ja tyhjää että ei edes kannata vastata sulle, eläimiähän me oomme kaikki....

    • Female

      Kun kuitenkin "joudun" pettämään, eikä oma mies kelpaa.. Vaikka täytyy sanoa, ettei aina vieraassa vara parempi.

    • Asiaa

      Kerrankin joku menee kiertelemättä asian ytimeen, juuri näin se on! Kaikki keskustelupalstat ovat asiasta täynnä yliampuvaa ja tekopyhää lässytystä tyyliin "parisuhteessa on pahoja ongelmia jos pettää", "et rakasta puolisoasi jos petät" jne jne. Elämää kokemattomien kiihkoilijoiden juttuja, sanon mä. Tosiasia on, että miessukupuolen toimintaa hyvin voimakkaasti ohjaava tekijä on libido eli sukupuolivietti. Joillakin se on alhaisempi, joillakin korkeampi. Ne joilla on alhaisempi, eivät tunne niin voimakasta kiinnostusta "pettämiseen" kuin ne, joilla se vastaavasti on korkeampi. Ja tällä asialla ei ole mitään tekemistä vakiparisuhteen tilan kanssa, sen toimiminen kun on aivan eri tason asia. Sana "pettäminen" on kiihkofundamentalistien keksintöä. Parempi olisi puhua seksistä vakiparisuhteen ulkopuolella.

    • Minkki

      Tämä selittääkin hyvin sitä miten paljon nainen on kehittynyt kivikaudesta. Mies taas on jäänyt aikalailla sille tasolle mitä se oli kun apina-vaihe jäi taakse :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      75
      1964
    2. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      54
      1196
    3. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1157
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1117
    5. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1049
    6. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      183
      1000
    7. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      965
    8. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      952
    9. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      948
    10. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      92
      941
    Aihe