Ihminen ei ole yksiavioinen

Behemoth

Aina ihmiset jaksavat miettiä pettämisiä ja kaikenlaisia ihmissuhdekiemuroitaan aivan turhan monimutkaisesti. Kaikista alhaisimmat sotkevat vielä TV-sarjat ja niistä opitut käyttäytymismallit omiin suhteisiinsa tai kuvittelevat sinisilmäisesti ihmisten todellisuudessakin käyttäytyvän kuten elokuvissa.

Pari pientä faktaa pohdintoihinne: Miehen tarkoitus on jatkaa sukua. Homo Sapiens rodun tapoihin kuuluu taipumus varmistaa mahdollisimman suuri jälkeläisten määrä. Koska naaras ei voi kerrallaan kantaa normaalisti kuin yhden jälkeläisen tai hyvällä tuurilla enemmän on miehen tietenkin pariuduttava muidenkin naaraiden kanssa. Naisen taipumus taas on pariutua alfaurosten kanssa mieluummin kuin heikompigeenisten ressukkaurosten. Kaikki muu ihmissuhdesoopa on syntynyt tarpeesta selittää tätä luonnollista käytöstä. Lisäksi on luotu "viisaiden" toimesta erilaisia mekanismeja tasapuolisemman parinvalintamenettelyn luomiseksi.

5

1289

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Peli

      Aivan luonnollista käytöstä on myös vetäistä pönttöjä ihmisiä turpaan, kun alkavat lässyttää esim. jotain p****a. Biologiaa yhtä kaikki...

    • darter

      Behemoth pääkopassasi niin pimeää ja tyhjää että ei edes kannata vastata sulle, eläimiähän me oomme kaikki....

    • Female

      Kun kuitenkin "joudun" pettämään, eikä oma mies kelpaa.. Vaikka täytyy sanoa, ettei aina vieraassa vara parempi.

    • Asiaa

      Kerrankin joku menee kiertelemättä asian ytimeen, juuri näin se on! Kaikki keskustelupalstat ovat asiasta täynnä yliampuvaa ja tekopyhää lässytystä tyyliin "parisuhteessa on pahoja ongelmia jos pettää", "et rakasta puolisoasi jos petät" jne jne. Elämää kokemattomien kiihkoilijoiden juttuja, sanon mä. Tosiasia on, että miessukupuolen toimintaa hyvin voimakkaasti ohjaava tekijä on libido eli sukupuolivietti. Joillakin se on alhaisempi, joillakin korkeampi. Ne joilla on alhaisempi, eivät tunne niin voimakasta kiinnostusta "pettämiseen" kuin ne, joilla se vastaavasti on korkeampi. Ja tällä asialla ei ole mitään tekemistä vakiparisuhteen tilan kanssa, sen toimiminen kun on aivan eri tason asia. Sana "pettäminen" on kiihkofundamentalistien keksintöä. Parempi olisi puhua seksistä vakiparisuhteen ulkopuolella.

    • Minkki

      Tämä selittääkin hyvin sitä miten paljon nainen on kehittynyt kivikaudesta. Mies taas on jäänyt aikalailla sille tasolle mitä se oli kun apina-vaihe jäi taakse :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työttömyys on kasvussa - Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa

      Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa. Työttömyys on kuitenkin kasvussa. Mitä itse aja
      Maailman menoa
      469
      3633
    2. Ruumis kanavassa

      Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan
      Suomussalmi
      24
      2188
    3. Mikä piirre on kasvoissa tärkein?

      Mikä piirre on kasvoissa tärkein kun valitset seuraa itsellesi?
      Ikävä
      140
      2009
    4. Pieni nainen, paras nainen

      Näin se nyt vaan on. Mieheltä
      Ikävä
      108
      1617
    5. Suurimman myrskyilyn jälkeen

      vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul
      Ikävä
      49
      1492
    6. Tojotamies törttöili taas auton eteen

      Ja taas joku Tojotapappa vähät välitti liikennesäännöistä ja kääntyi viitostietä ajaneen auton eteen tänään, tällä kerta
      Suomussalmi
      36
      1274
    7. Mikä häpeä Haapaveden kaupungille

      Avin huomautuksen mukaa hoitoyksikkö on ollut monin osin lainvastainen. Huomautettavaa on monista asioista. Miten Haa
      Haapavesi
      66
      1246
    8. En sano tätä pahalla

      Mutta olihan meillä aika reippaasti ikäeroa ja aivan erilaiset elämäntilanteetkin. En vaan jotenkin tajunnut sitä aiemm
      Ikävä
      84
      1235
    9. Ei mitään menetettävää

      Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo
      Ikävä
      163
      1176
    10. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      14
      1050
    Aihe