Täällä oli keskustelua loppiaisen vietosta, sekä Jeesuksen kohtaamisesta.
Tässä saarnassa käsitellään molempia mielestäni hyvin ja rakentavasti:
http://www.lhpk.fi/saarnat/?sermon_id=1559
Jotekin tuli mieleen laulu, jota käytin otsikossa:
https://www.youtube.com/watch?v=b_2S7N5BmE8
Niin alhaalla ei kukaan kulje.
5
104
Vastaukset
Kuuntelin saarnan. Se oli puhtaasti saarnattua Jumalan sanaa. Muuta tästä en osaa sanoa kuin kiitos olkoon Jumalalle, että Hänen sanaansa yhä viljellään rikkaasti ja että sen kautta saamme sieluillemme rohkaisua ja rakennusta.
Jumalan armo liikkuu alhaalla.ajan- merkit, on hienoa, että kirjoitat palstalle.
Olen usein halunnut tämän sanoa, mutta trollit ovat työllistäneet minua vähän liikaakin.
Haluan, että kaltaisesi kirjoittajat voivat kirjoittaa tänne, erehtymätöntä Jumalan sanaa.
Siunausta .....- 00000000
Minä myös olen nauttinut lukea tekstejäsi. Kiitos niistä.
Tuota saarnaa en ole vielä kuunnellut, mutta samalta sivustolta löytyy valtavasti muita hyviä saarnoja, joten en epäile, etteikö tuokin olisi sitä :).
Laulun kuuntelin, ja se on myös koskettava. Kiitos tässä vaiheessa myös nimimerkille "erkki.", että linkitit tuon tänne. Sinäkin olet kirjoittanut todella asiallisia juttuja täällä.
Itselläni on asiallisuudessa pysymisessä välillä haasteita, mutta yritän, yritän... shrink kirjoitti:
ajan- merkit, on hienoa, että kirjoitat palstalle.
Olen usein halunnut tämän sanoa, mutta trollit ovat työllistäneet minua vähän liikaakin.
Haluan, että kaltaisesi kirjoittajat voivat kirjoittaa tänne, erehtymätöntä Jumalan sanaa.
Siunausta .....Kiitos kiitoksista ja siunausta teille kaikille myös! Eikä vain teille vaan myös kaikille muillekin, erimielisille! Yritetään pitää keskustelu asiallisena ja rauhallisena ja olla eri mieltä muistaen että jokaisella on omantunnonvapaus päättää suhtautumisestaan näihin asioihin.
Kuuntelin tuon saarnan. Mieleeni nousi se kun täällä maailmassa ihmiset ovat monissa kärsimyksissä ja vaivoissa. On alaspainettuja, alistettuja, huonoissa olosuheissa eläviä. Ihmsiä joilla ei ole mitään sairaus tai sota on kaiken vienyt. Voiko enää alempana ihminen olla. ajattelin, että kuka määrittelee sen kuka on alhaalla ja kuka ylhäällä, lähempänä Jumalaa. Ollaanko me hyvinvoinnissa ja yltäkylläisyydessä olevat oikeastaan ylempänä kuin nämä kurjat ja kärsivät. Eikö asia voisi olla paremminkin päinvastoin.
Voiko olla ettei ulkonaiset olosuhteet määrittelekään sitä kuinka alhaalla, tai ylhäällä ihminen on. Ehkäpä sen vertaaminen käydäänkin siellä ihmisessä itsessä, mitä siellä sisällä on. Suurikin maallinen kärsimys voi olla suurin siunaus, ja ihminen voi olla lähempänä Jumalaa kuin tiedostaa ja aavistaakaan. Ja yltäkylläisyydessä oleva, ylpeydessään välinpitämätön onkin oikeastaan alhaisin.
https://www.youtube.com/watch?v=UzyVA4IXHcs
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä692010- 1291396
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1321363- 1431082
- 103932
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten348868Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82754Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap55694Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist50673Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j67664