Täällä oli keskustelua loppiaisen vietosta, sekä Jeesuksen kohtaamisesta.
Tässä saarnassa käsitellään molempia mielestäni hyvin ja rakentavasti:
http://www.lhpk.fi/saarnat/?sermon_id=1559
Jotekin tuli mieleen laulu, jota käytin otsikossa:
https://www.youtube.com/watch?v=b_2S7N5BmE8
Niin alhaalla ei kukaan kulje.
5
91
Vastaukset
Kuuntelin saarnan. Se oli puhtaasti saarnattua Jumalan sanaa. Muuta tästä en osaa sanoa kuin kiitos olkoon Jumalalle, että Hänen sanaansa yhä viljellään rikkaasti ja että sen kautta saamme sieluillemme rohkaisua ja rakennusta.
Jumalan armo liikkuu alhaalla.ajan- merkit, on hienoa, että kirjoitat palstalle.
Olen usein halunnut tämän sanoa, mutta trollit ovat työllistäneet minua vähän liikaakin.
Haluan, että kaltaisesi kirjoittajat voivat kirjoittaa tänne, erehtymätöntä Jumalan sanaa.
Siunausta .....- 00000000
Minä myös olen nauttinut lukea tekstejäsi. Kiitos niistä.
Tuota saarnaa en ole vielä kuunnellut, mutta samalta sivustolta löytyy valtavasti muita hyviä saarnoja, joten en epäile, etteikö tuokin olisi sitä :).
Laulun kuuntelin, ja se on myös koskettava. Kiitos tässä vaiheessa myös nimimerkille "erkki.", että linkitit tuon tänne. Sinäkin olet kirjoittanut todella asiallisia juttuja täällä.
Itselläni on asiallisuudessa pysymisessä välillä haasteita, mutta yritän, yritän... shrink kirjoitti:
ajan- merkit, on hienoa, että kirjoitat palstalle.
Olen usein halunnut tämän sanoa, mutta trollit ovat työllistäneet minua vähän liikaakin.
Haluan, että kaltaisesi kirjoittajat voivat kirjoittaa tänne, erehtymätöntä Jumalan sanaa.
Siunausta .....Kiitos kiitoksista ja siunausta teille kaikille myös! Eikä vain teille vaan myös kaikille muillekin, erimielisille! Yritetään pitää keskustelu asiallisena ja rauhallisena ja olla eri mieltä muistaen että jokaisella on omantunnonvapaus päättää suhtautumisestaan näihin asioihin.
Kuuntelin tuon saarnan. Mieleeni nousi se kun täällä maailmassa ihmiset ovat monissa kärsimyksissä ja vaivoissa. On alaspainettuja, alistettuja, huonoissa olosuheissa eläviä. Ihmsiä joilla ei ole mitään sairaus tai sota on kaiken vienyt. Voiko enää alempana ihminen olla. ajattelin, että kuka määrittelee sen kuka on alhaalla ja kuka ylhäällä, lähempänä Jumalaa. Ollaanko me hyvinvoinnissa ja yltäkylläisyydessä olevat oikeastaan ylempänä kuin nämä kurjat ja kärsivät. Eikö asia voisi olla paremminkin päinvastoin.
Voiko olla ettei ulkonaiset olosuhteet määrittelekään sitä kuinka alhaalla, tai ylhäällä ihminen on. Ehkäpä sen vertaaminen käydäänkin siellä ihmisessä itsessä, mitä siellä sisällä on. Suurikin maallinen kärsimys voi olla suurin siunaus, ja ihminen voi olla lähempänä Jumalaa kuin tiedostaa ja aavistaakaan. Ja yltäkylläisyydessä oleva, ylpeydessään välinpitämätön onkin oikeastaan alhaisin.
https://www.youtube.com/watch?v=UzyVA4IXHcs
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon
Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-2000011881704146Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa
Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.1133591Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia
mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös2513049Taisi kolahtaa....
Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä71749Suomi edelleen maailman onnellisin maa
Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.1641386- 761285
Huomasitko? Tämä "viinin läträys" hämmästytti Yökylässä
Yökylässä-sarjassa Maria Veitola vieraili Christel ja Jori Roosbergin kotona. Tunnelma oli mukava ja puitteet hulppeat.321170Lopetan Keskipohjanmaan tilaamisen
Vasemmistolaisen ja kristinuskovastaisen pääkirjoituksen vuoksi. Suomen kouluissa on nykyisellään hyvä uskonnonopetus.64981- 68869
- 90863