Niin alhaalla ei kukaan kulje.

erkki.

5

105

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuuntelin saarnan. Se oli puhtaasti saarnattua Jumalan sanaa. Muuta tästä en osaa sanoa kuin kiitos olkoon Jumalalle, että Hänen sanaansa yhä viljellään rikkaasti ja että sen kautta saamme sieluillemme rohkaisua ja rakennusta.

      Jumalan armo liikkuu alhaalla.

      • ajan- merkit, on hienoa, että kirjoitat palstalle.

        Olen usein halunnut tämän sanoa, mutta trollit ovat työllistäneet minua vähän liikaakin.

        Haluan, että kaltaisesi kirjoittajat voivat kirjoittaa tänne, erehtymätöntä Jumalan sanaa.

        Siunausta .....


      • 00000000

        Minä myös olen nauttinut lukea tekstejäsi. Kiitos niistä.

        Tuota saarnaa en ole vielä kuunnellut, mutta samalta sivustolta löytyy valtavasti muita hyviä saarnoja, joten en epäile, etteikö tuokin olisi sitä :).

        Laulun kuuntelin, ja se on myös koskettava. Kiitos tässä vaiheessa myös nimimerkille "erkki.", että linkitit tuon tänne. Sinäkin olet kirjoittanut todella asiallisia juttuja täällä.

        Itselläni on asiallisuudessa pysymisessä välillä haasteita, mutta yritän, yritän...


      • shrink kirjoitti:

        ajan- merkit, on hienoa, että kirjoitat palstalle.

        Olen usein halunnut tämän sanoa, mutta trollit ovat työllistäneet minua vähän liikaakin.

        Haluan, että kaltaisesi kirjoittajat voivat kirjoittaa tänne, erehtymätöntä Jumalan sanaa.

        Siunausta .....

        Kiitos kiitoksista ja siunausta teille kaikille myös! Eikä vain teille vaan myös kaikille muillekin, erimielisille! Yritetään pitää keskustelu asiallisena ja rauhallisena ja olla eri mieltä muistaen että jokaisella on omantunnonvapaus päättää suhtautumisestaan näihin asioihin.


    • Kuuntelin tuon saarnan. Mieleeni nousi se kun täällä maailmassa ihmiset ovat monissa kärsimyksissä ja vaivoissa. On alaspainettuja, alistettuja, huonoissa olosuheissa eläviä. Ihmsiä joilla ei ole mitään sairaus tai sota on kaiken vienyt. Voiko enää alempana ihminen olla. ajattelin, että kuka määrittelee sen kuka on alhaalla ja kuka ylhäällä, lähempänä Jumalaa. Ollaanko me hyvinvoinnissa ja yltäkylläisyydessä olevat oikeastaan ylempänä kuin nämä kurjat ja kärsivät. Eikö asia voisi olla paremminkin päinvastoin.

      Voiko olla ettei ulkonaiset olosuhteet määrittelekään sitä kuinka alhaalla, tai ylhäällä ihminen on. Ehkäpä sen vertaaminen käydäänkin siellä ihmisessä itsessä, mitä siellä sisällä on. Suurikin maallinen kärsimys voi olla suurin siunaus, ja ihminen voi olla lähempänä Jumalaa kuin tiedostaa ja aavistaakaan. Ja yltäkylläisyydessä oleva, ylpeydessään välinpitämätön onkin oikeastaan alhaisin.

      https://www.youtube.com/watch?v=UzyVA4IXHcs

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      141
      2189
    2. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      236
      947
    3. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      152
      924
    4. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      78
      893
    5. 64
      881
    6. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      38
      856
    7. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      111
      840
    8. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      47
      767
    9. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      70
      715
    10. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      71
      581
    Aihe