Hotelli-kylpylä Kivitipun taloustilanne on jatkunut vaikeana. Yrityksen liikevaihto oli viime vuonna noin 3 miljoonaa euroa, kun se vuotta aiemmin oli 3,6 miljoonaa.
Toimitusjohtaja Henry Paasikivi tekee kuitenkin selväksi, ettei yritys ole selvitystilassa. Joulukuussa yrityksen toimintaa johtavalla Lomayhtymä ry:llä oli tiukka kokous.
– Totesin, että jos tekevät väärän päätöksen, irtisanon itseni saman tien.
http://www.ilkka.fi/uutiset/maakunta/kivitipun-paasikivi-uhkasi-erota-samantien-1.1750969
Toimitusjohtaja Henry Paasikivi tekee kuitenkin selväksi, ettei yritys ole selvitystilassa. Joulukuussa yrityksen toimintaa johtavalla Lomayhtymä ry:llä oli tiukka kokous.
– Totesin, että jos tekevät väärän päätöksen, irtisanon itseni saman tien.
http://www.ilkka.fi/uutiset/maakunta/kivitipun-paasikivi-uhkasi-erota-samantien-1.1750969
Vastaukset 25
Vanhimmat
Ja tämä herrako tietää mikä on oikea päätös? No paikkaahan se kunnan hätäapu lähes kaiken, minkä tämä johtaja on saanut liikevaihtoa laskettua! Toivotaan parasta, mutta pelätään pahinta.
Köyhä kunta ei voi antaa hätäapua.
Minulle kans kunnan hätäapua kun liikevaihto laski 127 t vuonna 2014 jos kerran
kunta maksaa liikevaihdon laskut
Antaa ukon erota ,siinä ei iso vahinko tuu. Kyllä tulijoita on.
Onko tämä Paasikivi jotenkin suututtanut porukoita, kun häntä monilla palstoilla kritisoidaan vai mikä on vikana.
olisi eronnut
r6y5
Oikea/väärä päätös?
Kunnan hätäapu ja ratkaisut kahden rahoittajan kanssa !
Vai oikein että Henry. Onko Hirvisaaren tavoin vaihtanut, vai ihanko junttivanhemmat antoivat tuon etunimen.
Kunnan "apu" eli rantasaunakiinteistön osto oli paras ratkaisu tässä tilanteessa. tämä johtaa asioiden selkiytymiseen ja tuloksen paranemiseen.
Rantasauna ei pelasta Kivitippua,koska paikalliset ihmiset eivät tule Kivitippuun.
Kivitipan liikevaihto tulee pienenemään alle 2,5 miljoonan tänä vuonna,koska tippuhan on suuren osan alkuvuodesta kiinni
No jos taas tulee kunnan hätäapu 0,5 milj/euroa kun liikevaihto laskee.Onko
valittu tie päin p......................
No varmasti parantaa tulosta! Kukapa yrittäjä ei olisi halukas myymään toimitilojaan, mikäli saa itse jäädä toimimaan entiseen tapaan eikä vuokaiakaan tarvitse maksaa! Asiat selkiytyisivät parhaiten jos tuollaiset vempulat lähtisivät ja tilalle oikeat liikemiehet!
On tosiaan tammikuun kiinni ja kyllä tämä isäntä tavallan toimia myös itse karkottaa asikkaita.
Eli ei muuta kuin Alajärvelle uimaan :-)
Kannattaisi oikeasti selvittää mihin Lomayhtymä on omaisuutensa hassannut ja miksi
Kivitipun myynti romahti näin äkkiä ja paljon.
Sikäli huvittava tuo uhkaus, kun vaihtoehtona oli selvitystila. Eikö silloin tilalle marssi rahoittajien pesänhoitajat.
Kyllä Kauhava lopulta maksaa kivitipunkin konkurssiavustukset....kuten kaikki muutkin typerät investoinnit ennen kunnan loppumista!
NÄIN ON! Me autamme teitä,kunhan vaan ensin antaudutte meidän syleilyyn-pysyvästi.Potkikaa Itäkylän änkyrät huitsin vimpulaan.
Minne muuten riittää tässä tervehdyttämisprosessissa tuo puolen miljoonan veronmaksajien tuki?
Maksetaan vuokraa rantasaunasta, ja tehdään välttämättömiä remontteja varmaan tiensä päässä olevaan allastekniikkaan ja saunoihin, jotta tuota kylpylä-sanaa voidaan edes käyttää. Mitenkä tuo vetovoima lisääntyy sitten tässä tiukentuneessa maailmassa?
Ollaanko kunnantalolla varmoja, että rantasaunasta ylipäänsä on aikomustakaan maksaa vuokraa ja mikä on vuokran suuruus ja tuotto?
Kunta ja kivitippu voi hakeutua saneeraukseen yhtäaikaa...säästöjä tulee:):):)
Talouskriisi on jo pidempi kuin 1990 luvulla
Kummassakin tapauksessa kansantalouden tuotanto eli bkt on romahtanut toisiinsa verrattavilla luvuilla.Velkaantuminen suhteessa bkt:n on kummallakin kertaa
kertaa ylittänyt 60 prosenttia
Kepulandiassa on.
Perkööhän ei ole Kauhavalta kun ei tiedä kunnasta mitään.
Puoli v. sitten kysyin mikä on erään Kauhavan paikan nimi paikkakunnan omalla murteella mutta vastausta ei tullut koskaan joten poika ei ole syntyperäisä Nahkalaisia.
Kerro totuus jos on munaa.
joo, perkö asuu nissin keskustassa.
http://www.image-share.com/upload/3061/216.jpg Kivitipun uusi mainos
Pelastus tuli tällä kertaa pakolaisista