Miksi on kaikkein paras olla helluntailainen - vai onko?
Pääseekö taivaaseen muutkin kuin helluntailaiset?
Miksi helluntailaisia on Suomessa niin vähän?
Pääseekö taivaaseen muutkin kuin helluntailaiset?
Miksi helluntailaisia on Suomessa niin vähän?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Suomessa on, Jumalalle kiitos, paljon muitakin aitoja kristittyjä kuin helluntaiporukkaan kuuluvia, ja Herra käyttää heitä voimallisesti. Eräs nimeltä mainiten on Pirkko Vesavaara ja osaa opettaa raittiisti jopa armolahjoista ja palvelee niiden kautta.
Kokonaisuutta ajatellen helluntailiikkeen opetus kaikista lähimpänä vielä tänä päivänä Raamatun opetusta. Taivaaseen päästään vain uskomalla Jeesuksen Kristuksen sovitustyöhön, ei siitä ole tae jäsenyys helluntaiseurakunnassa. On voinut liittyä ilman uudestisyntymistä tai luopua matkan varrella.
Totuus on että uskovaiset ovat olleet aina pieni vähemmistö kansojen keskuudessa. Pelastus on tarjolla kaikille, mutta vain harvoille se kelpaa.
Parasta on olla uskossa, oli nimi mikä tahansa!
Pääsee, jos uskoo Jeesukseen!
Suomi on pieni maa! Silti yleismaailmallinen helluntaiseurakunta on iso!