mikä uskonto?

Tunnen olevani hyvin uskonnollinen (siis Korkeimpaan Voimaan uskova henkilö). Mutta... en tiedä uskontoni nimeä, liekö sitä edes olemassa? Vakaumukseni on vapaamielisempi kuin perinteinen luterilaisuus mutta eivätkö vapaa-ajattelijat ole lähempänä ateismia? Katsomukseni ei salli tehdä vahinkoa toiselle, rakkaus on parisuhteessa tärkeää sukupuoliin katsomatta, aborttiin olen kai jäävi sanomaan mitään toivoen tulevani siunatuksi raskaudella.
4127
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Luo oma ja teet rahaa siinä sivussa.

Muista laukoa kokouksissa itsestäänselvyyksiä suht kovalla, mutta selkeällä äänellä. Iskeä lavalla ihmisiä kanvesiin(muut idiootit luulee, että henkiolento tekee sen älä heti iske, vaan rukoile ääneen tai jotain. Ja sillä toisella on oltava silmät kiinni) ja puhu siansaksaa(muut idiootit luulee, että henkiolento saa sinut puhumaan).

Äänestä

Nimettömät alkoholistit uskovat "Korkeampaan voimaan, mutta sinä uskot "Korkeimpaan Voimaan" Ei kai tämä tarkota...

>>...Mitä nämä yksinkertaiset ohjeet sitten ovat? Ne ovat: "Luota korkeampaan voimaan" ja "siivoa elämäsi" sekä "auta toisia". Näitä suuntaviivoja seuraamalla meidän on mahdollista kokea sielullinen muutos joka poistaa riippuvuutemme alkoholista.

Viime viikolla aloitimme matkamme tähän hengelliseen heräämiseen ottamalla 1. askeleen. Me myönsimme sisimmässämme itsellemme, että olimme voimattomia alkoholiin nähden ja että olimme alkoholisteja.
"Iso kirja " sanoo: "Tämä on ensimmäinen askel toipumiseen.” "Myöntämisenne on saavutus sillä useimmat alkoholistit kieltävät itseltään sekä epänormaalin alkoholinkäyttönsä, että sen seuraukset...>>

http://www.aa-varsinais-suomi.com/anonyymit21.htm

Äänestä
  • Alkoholistit ovat aina "kusettaneet" itseään kieltämällä alkoholiminsa, siitähän pääsee eroon kun "kusettaa" itseään "korkeimilla voimilla".
    Mutta onhan se terveellisempää itsensä pettämistä.
    Toisin varmaan kun myöntäisi sairautensa alkoholin suhteen ja huomaisi tyhmyytensä se käytössä ja yrittäisi viisastua sen suhteen ainakin?

    Äänestä

Eikö sinulla ole ollenkaan uskoa mihinkään?
Kyllä rakkaudellakin elää hyvin jos muistaa syödä säännöllisesti ja liikkua ulkona paljon.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


manteli -80 kirjoitti:

Tunnen olevani hyvin uskonnollinen (siis Korkeimpaan Voimaan uskova henkilö). Mutta... en tiedä uskontoni nimeä, liekö sitä edes olemassa? Vakaumukseni on vapaamielisempi kuin perinteinen luterilaisuus mutta eivätkö vapaa-ajattelijat ole lähempänä ateismia? Katsomukseni ei salli tehdä vahinkoa toiselle, rakkaus on parisuhteessa tärkeää sukupuoliin katsomatta, aborttiin olen kai jäävi sanomaan mitään toivoen tulevani siunatuksi raskaudella.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu