3 Kuka voi tehdä teille pahaa, jos te kiihkeästi pyritte tekemään hyvää?
14 Ja vaikka joutuisittekin kärsimään vanhurskauden tähden, te olette autuaita. "Älkää heitä pelätkö älkääkä hämmentykö", [Jes. 8:12,13]
15 vaan pyhittäkää Herra Kristus sydämessänne ja olkaa aina valmiit antamaan vastaus jokaiselle, joka kysyy, mihin teidän toivonne perustuu. [Ap. t. 4:8-10]
16 Mutta vastatkaa sävyisästi ja kunnioittavasti ja säilyttäkää omatuntonne puhtaana --
Mutta kun nuo hölmiäiset oli opetettu vastoin Raamattua suhtautumaan eriuskoisiin pilkaten, niin sitten he saivat sen mitä olivat kerjänneetkin.
Evomoraalittomuus se näin niitti taas surullista satoaan.
Mutta viisastuiko kukaan? Eipä tietenkään vaan yhä löytyy niitä, siis varsinkin lehdistössä, jotka hakevat itselleen nimeä ja kunniaa loukkaamalla törkeösti toisten uskontoa vaikkaa Raamattu kehottaa suhtautumaan kunnioittavawti eriuskoisiin.
Ja tämän palstan evokeistakaan kukaan ei huomaa että sananvapaus ei anna mitään lupaa alkaa pilkata julkisesti eriuskoisia.
Kristillinen etiikka olis pelastanut Pariisin tapetut.
16
73
Vastaukset
- Epäjumalienkieltäjä
Uskonnollinen fundamentalismi motivoi Pariisin murhat.
Kreationismi edustaa uskonnollista fundamentalismia ja siksi kreationistien puhe etiikasta on raatokärpästen surinaa.- jojoj
Kreationismi Wikipedia:
Kreationismi eli luomisusko on oppi, jonka mukaan kaikkeus ja sen elolliset olennot ovat syntyneet luomistapahtumassa.
Väitteesi (Kreationismi edustaa uskonnollista...) on pelkkä valhe. - tieteenharrastaja
jojoj kirjoitti:
Kreationismi Wikipedia:
Kreationismi eli luomisusko on oppi, jonka mukaan kaikkeus ja sen elolliset olennot ovat syntyneet luomistapahtumassa.
Väitteesi (Kreationismi edustaa uskonnollista...) on pelkkä valhe.Mitä "luomisusko" sitten mielestäsi on, ellei uskonnollista.
"Väitteesi (Kreationismi edustaa uskonnollista...) on pelkkä valhe."
Ta miksi lainasit Wikipediaa, jos pidät sen määritelmää valheena? - jojoj
tieteenharrastaja kirjoitti:
Mitä "luomisusko" sitten mielestäsi on, ellei uskonnollista.
"Väitteesi (Kreationismi edustaa uskonnollista...) on pelkkä valhe."
Ta miksi lainasit Wikipediaa, jos pidät sen määritelmää valheena?Tuliko sinulle lukihäiriö, no tuli.
Jumalan luomistyön tutkiminen ei ole uskonnollista.
Minun tekemiseni vaan menee sinun ymmärryksesi yli. - Epäjumalienkieltäjä
jojoj kirjoitti:
Kreationismi Wikipedia:
Kreationismi eli luomisusko on oppi, jonka mukaan kaikkeus ja sen elolliset olennot ovat syntyneet luomistapahtumassa.
Väitteesi (Kreationismi edustaa uskonnollista...) on pelkkä valhe."Väitteesi (Kreationismi edustaa uskonnollista...) on pelkkä valhe."
Totuus ja valhe on viimeinen asia, joista teille kannattaa puhua, mutta kreationistit perustavat väitteensä siihen, että Raamattu on sananmukaisesti totta ja teidän tulkintanne Raamatusta on absoluuttisen oikea. Te olette uskonnollisia fundamentalisteja. jojoj kirjoitti:
Tuliko sinulle lukihäiriö, no tuli.
Jumalan luomistyön tutkiminen ei ole uskonnollista.
Minun tekemiseni vaan menee sinun ymmärryksesi yli.>Minun tekemiseni vaan menee sinun ymmärryksesi yli.
Taitaa mennä maan sulan ytimen kautta ali. :D
- SMBalls
Jyrbältä taas kerran törkeä rääppäisy.
> - - vaikkaa Raamattu kehottaa suhtautumaan kunnioittavawti eriuskoisiin. <
Palstan kreationistit saisivat mielellään ottaa tämän kristillisen viisauden ojennusnuorakseen ainakin niissä tapauksissa joissa he väittävät evoluution / evoluutioteorian / evo-opin olevan uskonto ja sen hyväksyvien olevan uskovaisia.
Paavohaavikkomainen muikea hymy sopii tähän paljon paremmin kuin parfyymi lihapulliin... https://c1.staticflickr.com/3/2427/3655302346_b0cb0fbc14.jpg> - - vaikkaa Raamattu kehottaa suhtautumaan kunnioittavasti eriuskoisiin. <
Palstan kreationistit saisivat mielellään ottaa tämän kristillisen viisauden ojennusnuorakseen ainakin niissä tapauksissa joissa he väittävät evoluution / evoluutioteorian / evo-opin olevan uskonto ja sen hyväksyvien olevan uskovaisia.
Erittäin hyvä huomio, joka ikävä kyllä valuu näistä Jumalan lapsista maihin kuin vesi hanhesta.
- tieteenharrastaja
Jokainen huomaa kuitenkin erään toisen asian:
"Ja tämän palstan evokeistakaan kukaan ei huomaa että sananvapaus ei anna mitään lupaa alkaa pilkata julkisesti eriuskoisia."
Siteeraamasi raamatunkohta ei anna pilkatuille uskoville oikeutta käydä tappamaan pilkkajiaan. Se päinvastoin enuustaa heidän jotuvan kärsimään pilkkaa ja kehottaa vastaavaan siihen "sävyisästi ja kunnioittavasti"
"Evomoraalia" tai sen puutetta et tähän tapaukseen saa koplatuksi edes korkkuruuviksi kiertymällä. Tappajia ajoi uskonnollinen moraali.- jojoj
Tappajia ajoi ateismiin perustuva uskonnollinen moraali.
jojoj kirjoitti:
Tappajia ajoi ateismiin perustuva uskonnollinen moraali.
Syyttömiä sivullisia varten kertaan, että tällä kertaa nimimerkkiä "jojoj" käyttävä trollineiti luokittelee ateisteiksi kaikki nekin jotka uskovat Jumala-jumalaan "väärän" opin mukaan.
- >=3
Mitä on Evomoraalittomuus? Ja miten se liittyy aiheeseen?
"Mutta kun nuo hölmiäiset oli opetettu vastoin Raamattua suhtautumaan eriuskoisiin pilkaten, niin sitten he saivat sen mitä olivat kerjänneetkin. "
Luepas raamattusi paremmin, siellä käsketään tappaa eriuskoiset, ovat nämä sitten omia veljiä tai siskoja tms.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuolemanrangaistus
Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen493767Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus
Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,1833361Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 172352897Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta
joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina712479Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta
"Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S3171826Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut
Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.101509Vihervassarit
Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät271391Lopetan ikävöinnin
Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään31371Muovipusseista pitäisi saada panttimaksu takaisin
Ostan joka päivä yhden muovipussin, ja niistä palautuu keskimäärin takaisin kaupan pullomaatin yhteydessä olevaan roskik411221Ei ole liian myöhäistä..
Tule mun luo ja katso silmiin, niin saadaan taas se sanaton yhteys ja sano sitten vain anteeksi rakas ja suutele ja hala31122