Olen todella aktiivinen Adlibris-nettikirjakaupan käyttäjä halpojen hintojen, todella laajan valikoiman ja parin vuoden ajan kestäneen todella luotettavan toiminnan ansiosta. Nyt olen kuitenkin viimeisen vuoden ajan huomannut, että kaupan englanninkielisten kirjojen hinnat ovat kallistuneet todella reilusti. Tein viikko sitten tilauksen muutamasta pokkarista hintaan 7,40 euroa kappaleelta, mutta tänään kun katsoin niin hinnat ovatkin nousseet jopa 7,60. Vuoden sisällä nuo hinnat ovat nousseet 6,70 ---> 7,60 pokkareissa ja kovakantisissa jopa usealla eurolla.
Alkaa pikku hiljaa kummaksuttaa tuo. Kauppa on ollut kaltaiselleni himolukijalle pelastus kun saa niin halvalla ostettua todella laajasta valikoimasta kirjoja, mutta jos nyt tosissaan alkavat hinnat kiivetä vieläkin korkeammalle niin en enää ehkä viitsi ostella... Todella suuri pettymys kyllä olisi, mikäli hinnat vain nousisivat eikä enää kaltaisellani opiskelijalla ole varaa sieltä ostella.
Adlibriksen hintojen nousu
nkgntonh
1
365
Vastaukset
- Anonyymi
Mjuuh, ainakin englanninkielisten kirjoihin on tullut keskimäärin 5-6 euroa lisää tämän vuoden (2019) aikana. Eli eipä houkuttele enää tilaamaan.
Mutta mistä moinen muutos? Verot hiertää? Tappiota lähetysfirmojen runtelemista, kadottaneista paketeista? Mitä tulee omiin tilauksiin, niin Schenkeri on osannut kadottaa ainakin kolme ISOA lähetystä tänä vuonna, heh.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1107322
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t374285törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/373772Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu4001990- 321477
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi701466- 351458
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen1791132Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv121118Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:111030