Jeesuksen ihonväri

J_Julistaja

Nyt kannattaisi kyllä todella pohtia, että olisiko järkevämpää, että kirkko sanoisi julki, että Jeesuksen pigementti oli ruskea tai peräti pikimusta. Ei sen takia, että näin olisi ollut, vaan siksi, että kristityt saisivat etulyöntiaseman Afrikassa islamia vastaan. Islamin ja kristinuskon välinen mittelö on paraikaa menossa Afrikassa ja jos lähetysaarnaajat eivät lisää höyryä, on koko Afrikka vaarassa suistua islamin ikeen alle. Muhammed kun oli arabinvärinen ja pellavapäinen Kristus ei herätä afrikkalaisväestössä suurta kunnioitusta.

Musta Kristus olisi erityisen käyttökelpoinen välinen myös esimerkiksi Suomessa, jotta somalit saataisiin viipymättä kääntymään kristinuskoon. Tämä on välttämätöntä, jotta maahanmuuttajat sopeutuisivat edes jollain tasolla maahamme.

13

720

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En oo kuullu että Jeesuksen ihonväriä olisi raamatussa mainittu.

    • Vidi

      Mikäli Jeesus oli olemassa (uskon, että oli, vaikka en hänen jumaluuteensa uskokaan), hän oli melko varmasti tumma väriltään. Tämä tuntuu olevan kristityille vaikea asia myöntää, mutta niin se todennäköisesti oli.

      Kaikista uskonnoista kristinusko on vuodattanut eniten verta. Siksi en todellakaan ole samaa mieltä siitä, että islam pitäisi hävittää ja korvata kristinuskolla. Kaikki uskonnot ovat tasavertaisia, mutta joillain kansoilla on tapa tulkita uskontoaan vanhingollisella tavalla. Ilmeisesti sinäkin teet niin, pitäessäsi itseäsi ja omaa uskoasi niin ylivertaisena. Mutta jos todella olet sitä mieltä, että kristittyjen tulisi järjestää toinen inkvisitio, se on toki oikeutesi. Valitettavaa vain että on ihmisiä joilla on niin ahdasmielinen maailmankatsomus.

      • Pete

        Kaikki uskonnot on yhtälailla pelkkää mielisairaiden hourailua ja väkivaltaista vallan havittelua.


      • odotas 500 v.

        Kristinusko on ehtinyt käyttää aseitaan 2 000 v. Islam vasta 1500. Kristityt ovat siis aika paljon edellä tässä tappamisvimmassa. Kyllä asiat pian tasottuvat, rauhoitu vaan. Ja odota.
        Kristinusko alkaa varmaan jo hiipua ja uudet uskonnot - tai uudistetut - tulevat tilalle. Saadaan uutta voimaa taisteluun.
        Uskonnot ovat aina ja kaikkialla olleet politiikan ja vallan välineinä.
        Usko ja uskonto ovat kaksi eri asiaa.


      • Totta-tähän-väliin-

        "Kaikista uskonnoista kristinusko on vuodattanut eniten verta."

        Mistä olet saanut päähäsi tuollaista?
        Mitä verta kristinuskon nimeen on vuodatettu? Intiaanien hävitys Amerikoista ei ollut tahallista vaan heistä 90% kuoli tauteihin joita löytöretkeilijät toivat tahattomasti.
        Suurin uskonnon nimissä tehty verenvuodatus on islamin levittäminen 600-1500. Esimerkiksi Intiassa muslimit tappoivat satoja miljoonia "vääräuskoisia" kun levittivät sinne islamia.
        Lisäksi kristinuskoon ei kuulu raamatun perusteella "miekkalähetys", sanoma on armollinen. Eri juttu sitten onko sanomaa vääristelty. Sen sijaan islmiin kuuluu uskon levittäminen väkivallan avulla. Vääräuskoisen tappamisesta sodassa pääsee suraan paratiisiin.


    • Crusader_

      Jeesus oli juutalainen. Eli siis aika vaaleaihoinen.

      • arska

        Ei takuulla kuitenkaan niin vaaleaihoinen kuin meillä päin kuvataan. Jos kolmekymmentä vuotta elelee Lähi-idän auringossa, paahtuu väkisinkin ruskeaksi.


    • mutta se ei käy sillä Jeesus ei ollut musta ja toimintaa ei voida perustaa valheen varaan.

      • suvaitseva

        ..kuitenkin afrotukkainen JUUTALAINEN jota totuutta sinä et voi kumota!


      •    

        Väitetäänhän että Jeesus syntyi Jouluna.

        Latinalaisessa Amerikassa on paljon Jeesuksia.


    • JeesusBoi69

      Jeesus pelastaa

    • Asian-ytimeen-

      Roomalaisen historian kirjoittajan mukaan Jeesuksella oli kastanjanruskeat hiukset ja harmaat silmät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      57
      3471
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      2826
    3. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      148
      2640
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      57
      2331
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      357
      2053
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      156
      1724
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      76
      1495
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1338
    9. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      38
      1293
    10. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      24
      1184
    Aihe