Älä selitä...

spider

Mikä on maailman rasittavin ja Suomessa varmaan käytetyin selitys typerille teoille henkilöstä sekä vuoden ja vuorokauden ajasta riippumatta: "No kun mä olin niin kännissä, kai sä ymmärrät?"

Eli siis ihmiset tehkää pavelus, keksikää jotain uutta tai olkaa mokailematta...

3

1088

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vinkkejä

      Vaikka "No kun mä olin niin kännissä" onkin kovin useasti käytetty, on samalla myös hyvä, kaiken kattava ja ennen kaikkea USKOTTAVA selitys.

      Jokainen, niin vaimot kuin tyttöystävätkin ovat joskus kännipäissään mokailleet. He tietävät humalassa mokailun olevan olevan täysin mahdollista (jopa luonnollista) ja pystyvät antamaan sen helpommin anteeksi kuin monet muut selitykset.

      Jos töppäilette, olkaa fiksuja älkääkä jääkö kiinni.

      Mikäli kuitenkin jäätte kiinni arvioikaa parhaan kykynne mukaan mahdollisimman tarkasti kuinka olette jääneet kiinni ja voiko koko asian kiistää tyystin. Mikäli muijanne/äijänne perustaa syytöksensä vain kuulopuheisiin ilman konkreettista näyttöä, kaiken järjestelmällinen kiistäminen paskapuheena ja panetteluna on joissakin tapauksissa osoittautunut varsin toimivaksi. Mikäli valitsette tämän tien, pysykää sillä tiellä. Tarinaa ei pidä muuttaa sen jälkeen kun se on kiistetty.

      Mikäli muijallasi/äijälläsi on esittää konkreettisia todisteita syytöstensä tueksi (tyyliin valokuvia, videokuvaa, pikkuhousut taskussasi) pelatkaa AINA "mä olin niin kännissä" korttinne.

      Älkää IKINÄ, KOSKAAN, MILLOINKAAN jääkö kiinni rysän päältä, sillä silloin saa olla melko mestariselittäjä, joka sen tilanteen kääntää edukseen.

      • spider

        Toi selitys vaan alkaa pidemmän päälle vit****maan kun poikakaveri tai vastaava latelee sen muutaman kerran kuussa...

        Eli eikö ois aika vaihtaa jo nauhaa?

        Sen mä myönnän että kännissä sattuu ja tapahtuu, mut voi sitä mokailla selvinpäinkin...


      • Tane
        spider kirjoitti:

        Toi selitys vaan alkaa pidemmän päälle vit****maan kun poikakaveri tai vastaava latelee sen muutaman kerran kuussa...

        Eli eikö ois aika vaihtaa jo nauhaa?

        Sen mä myönnän että kännissä sattuu ja tapahtuu, mut voi sitä mokailla selvinpäinkin...

        Jos kuulet poikakaveriltasi tuon selityksen useamman kerran kuussa, eikö olisi aika vaihtaa poikakaveria? Kännissä mokailun ymmärrän kerran tai kahdesti. Sen jälkeen ihmisen täytyisi oppia kännäämisen rajat, eikä mokailla jatkuvasti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      327
      1568
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      31
      1289
    3. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      499
      1171
    4. 63
      985
    5. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      73
      962
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      52
      730
    7. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      109
      726
    8. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      75
      722
    9. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      468
      647
    10. Kauanko olet kaivannut kaivattuasi ja

      koska hänet löysit?
      Ikävä
      38
      632
    Aihe