Moi!
Minun heponi ei syö kunnolla mitään,ei edes kauroja ja pihalla se syö aika paljon heinää ja säilörehua..!
miten se saisi lihotettua....??
Tai on se nyt aika hyvässä kunnossa...
Kun ei olla ajettu nyt pariin kuukauteen kun on ollut noita jalko vaivoja ja tännän valmistui toi uusi hevoseten treenuu paikka....!!!Jee!!
Eikös yleensä lämpöset syö huonommin!
9
928
Vastaukset
- :o)
Itselläni oli myös poni, joka oli aluksi tosi nirso syömään. Monien kokeilujen jälkeen löysimme parhaimmaksi vaihtoehdoksi syöttää kauran lisäksi melassileikettä (turvotettavaa) ja ruokaöljyä 1-1.5 dl/pvä ( kivennäiset jne..). Maissiöljy olisi parasta, mutta rypsiöljy käy myös. Uskon, että juuri öljy sai ponin nopeasti kasvattamaan lisää massaa ja poni näyttikin lopulta erittäin hyvälle. Kilpailuissa tosin poni kieltäytyi suömästä mitään rehuja mutta onneksi heinä sentään kelpasi. Joten jos sinun heppasi syö myös heinää mielellään niin kannattaa varmistaa että heinä on mahdollisimman hyvälaatuista. Onnea lihotusyritykseen!
- Kisu
Oletko koittanut antaa jo "melassisiirappia" lämpimään veteen liuotettuna ja kauroihin sekoitettuna??? Meillä alkoi hevoset nuolemaan kuppinsa puhtaaksi kun tuota laitettiin! Tuota siirappia saa varmasti ainakin agrimarketeista ja muista rehuja myyvistä kaupoista, sellasissa 20 litran isois ämpäreissä.
- ravityttö
Moi!
Kyll meillä on kokeiltu sitä melassisiirappia,ja se toimi ainakin muilla hevosilla...
ja varsinkin kantavalla tammalla,oikein himoitsee sitä.
Mutta ei me olla muistettu antaa sitä nyt,siis sitä siirappia.....
kiitos kummiskin!! - murrr
ravityttö kirjoitti:
Moi!
Kyll meillä on kokeiltu sitä melassisiirappia,ja se toimi ainakin muilla hevosilla...
ja varsinkin kantavalla tammalla,oikein himoitsee sitä.
Mutta ei me olla muistettu antaa sitä nyt,siis sitä siirappia.....
kiitos kummiskin!!Meillä annetaan näin talvisin ratsastuksen jälkeen lämmintä vettä ,johon lisätty tuota melassi siirappia.(
- UnBôdreDiablô
No eihän tuo kaura mikään pakollinen olekaan. Meidänkään pojalle ei syötetä paljon kun kilahtaa heti päähän, litrakin päivässä pitää elossa ja kunhan saa vitamiinit proteiniit etc. niin elossa pysyy. Heinää vaan eteen, niin meillä tehtiin, heppa lihoi ihan mukavasti talven aikana kun sai koko ajan mussuttaa heinää eli ihan koko ajan oli heinät edessä. Mutta jospa ei hevosella ole ruokahaluja senkään takia kun sillä ei nähtävästi paljon ajeta?
Jos saisi liikuntaa kunnolla niin ruokahalu varmasti kasvaisi.- Ravityttö
Kyllä se kaura on elin tärkeä sellaiselle hevoselle jolla ajetaan kilpaa jne!!!
Nyt se saa kaksi kertaa päivässä kauraa ja kivennäiset.!!
Kyllä sillä on ajettu,mutta onneksi se ruoka halu on jo pika puoliin palannut,syö nyt heinää ja kauraa hyvin!!
Hyvää Uutta Vuotta 2005!!
- hasu
meillä poika syö päivässä 4dl racing prix, 10ml racing vimin, 1dl ruokaöljyä, 2rkl valkosipuli heinää kekimäärin 8kg/pvä mut ulkona syö vapaasti isosta paalista
- anni
Koska hevonen on viimeksi raspattu? Jos ei ole puoleen vuoteen ni kannattaa pyytää eläinlääkäri katsomaan. Jos hepalla tulee helposti piikkejä niin se vie yleensä myös ruokahalun kun tuntuu epämukavalta syödä. Oletko tarkkaillut miten heppa syö ruokansa, esim. tiputteleeko kauroja(mikä on merkki mahdollisista piikeistä)? omalle hevoselleni riittää raspaus kerran vuodessa jos saa tarpeeksi tekemistä hampaille, mutta jos saa säilöheinää kuivan sijasta tulee piikit nopeammin. Nyt kun heppani on saanut vain säilöheinää niin olen antanut tarhaan järsittäväksi kuusia ja pokkanoita väkirehujen kanssa.
- Ravityttö
anni kirjoitti:
Koska hevonen on viimeksi raspattu? Jos ei ole puoleen vuoteen ni kannattaa pyytää eläinlääkäri katsomaan. Jos hepalla tulee helposti piikkejä niin se vie yleensä myös ruokahalun kun tuntuu epämukavalta syödä. Oletko tarkkaillut miten heppa syö ruokansa, esim. tiputteleeko kauroja(mikä on merkki mahdollisista piikeistä)? omalle hevoselleni riittää raspaus kerran vuodessa jos saa tarpeeksi tekemistä hampaille, mutta jos saa säilöheinää kuivan sijasta tulee piikit nopeammin. Nyt kun heppani on saanut vain säilöheinää niin olen antanut tarhaan järsittäväksi kuusia ja pokkanoita väkirehujen kanssa.
Hei!
Joskus vuosi sitten käytettiin tuol hingun nimessä otattamassaa pois Noi Suden hampaat jonka takia se ei syönyt kunnolla.!
Kun muistaa soittaa eräälle kengittäjälle että tulee raspaamaan kaikilta hevosilta hampaat kun tahtoo ne hampaat aina vaihtu ja jne.
Hyvää Uutta Vuotta 2005!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1942725Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1512444Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061142- 1011028
- 64931
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait244837Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20830Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka290801Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies91796Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22728