Kertoo samat asiat nyt jälkiviisaana mitkä persut kertoivat jo etukäteen.
Sikäli huolestunut demareiden tasosta koska Tuomiojan on sen penaalin terävin kynä ja jos hän on noin ajastaan jäljessä niin onkohan demareilla kykyihinsä nähden liikaa vaikutusvaltaa.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015011018997487_uu.shtml
Sikäli huolestunut demareiden tasosta koska Tuomiojan on sen penaalin terävin kynä ja jos hän on noin ajastaan jäljessä niin onkohan demareilla kykyihinsä nähden liikaa vaikutusvaltaa.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015011018997487_uu.shtml
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kölin alta vedettävillä se tuo muisti on lyhyen sorttista tai sitten ei halua puoluepoliittista syistä muistaa. Matti Vanhasen II-hallituksen Kreikka tukipaketeista SDP:n politiikot ja Erkki Tuomioja olivat erittäin kriittisiä ja olisivat halunneet silloin Kreikan velkasaneeraukseen. Eihän tämä tullut kysymykseen, vaan Matti Vanhanen kävi vähän päästä sammuttamassa EU:n nurkista palopesäkkeitä? Kävi juomassa kupposen kahvia ja kuvauttamassa itseään EU:n herrojen kanssa huonokielitaitoisena käsiä huitovana puhelintolppana. Kaikki asiat siunattiin mitään kyseenalaistamatta ja miettimättä mitä tämä kaikki hulluttelu maksaa ja kuka sen maksaa. Sijoittajien vastuutkaan eivät tulleet kuulema kysymykseen se oli mahdoton ajatus Matti Vanhasen ja Mari Kiviniemen mielestä. Pyhhiä tuo Mari Kiviniemikin huuteli pääministerinä, kun Jutta Urpilainen niitä peräsi opposition penkiltä.
Kovia poikia ja tyttöjä nuo demarit ovat selittelemään sekä itselleen että muille, eli olivat oikeassa mutta siitä huolimatta päättivät toimia väärin ja asiasta syyttävät entisiä kepupoliitikkoja.