Sosiaaliturvalla eläminen riistoa?

loisimismi

Kommunistien mielestähän porvari riistää työntekijää, koska tienaa rahaa tämän tekemällä työllä. Mutta entä ne ihmiset, jotka nostavat vuodesta toiseen veronmaksajien rahaa sossusta ilman mitään aikomustakaan mennä töihin? Eivätkö hekin ole riistäjiä, koska elävät muiden tekemän työn turvin?

Aika usein kommarit vain laiskottelevat työttömänä eivätkä mene töihin, koska eivät halua tulla riistetyiksi. Ja sitten kommarit vaativat vielä 900 euron perusturvaa näille loisijoille. Onko kommunismi siis vain hienompi nimitys verovaroin kustannettavalle laiskottelulle? Silti kommarit ovat olevinaan tavallisen veroja maksavan työntekijän asialla, vaikka itse riistävät heitä.

7

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pitkäaikaistyötön

      Sosiaaliturvalla elävän on luontevaa äänestää Kokoomusta, sillä ne pitää huolen siitä, että verotettavaa liiketoimintaa on jatkossakin.

      Jos taas haluaa enemmän rahaa siitä, että on työskentelevinään tärkeän asian kimpussa, kannattaa äänestää esimerkiksi demareita, joiden ainoa lääke työllisyyden parantamiseen tuntuu olevan julkisen sektorin suojatyöpaikkojen lisääminen. Työllistyttyäsi tosin viet vähintään kolminkertaisen määrän verovaroja työttömään verrattuna ja saatat vielä aiheuttaa muutakin haittaa liiketaloudelle jo ihan työn puolesta.

      En ole itse vielä kokeillut SDP:n äänestämistä, mutta luulisin sen turruttavan omantuntoni niin, jotta voin sitten hankkiutua mukavaan suojatyöpaikkaan ja kokea samalla olevani oikea yhteiskunnan tukipylväs.

    • Angrynerdz

      "Toimeentulotukea maksettiin vuonna 2012 yhteensä 703,3 miljoonaa euroa[4], mikä vastasi noin 1,4 prosenttia valtion 50,4 miljardin euron suuruisesta budjetista[5].

      Kantaväestön toimeentulotuen rahoituksesta puolet tulee kunnalta ja puolet valtiolta. Pakolaisten kohdalla valtio korvaa kunnalle kaikki toimeentulotukikulut kolmen ja paluumuuttajien toimeen­tulotukikulut viiden ensimmäisen maassaolovuoden ajalta.[6]

      Noin 7 prosenttia Suomen väestöstä sai toimeentulotukea vuonna 2005.[7] Toimeentulotuen saajien määrä moninkertaistui 1990-luvun laman aikana ja pitkään toimeentulotuen varassa elävien määrä on ollut vuodesta 1994 lähtien yli kolminkertainen 1980-lukuun verrattuna[8]. Toimeentulotuesta on käytännössä muodostunut monen pitkäaikaistyöttömän perusturva, sillä työmarkkinatuen ja asumistuen yhteenlaskettu määrä jää usein niin pieneksi, ettei se kata elämisen kuluja. Tuen saajien määrää vuoden 1994 jälkeen on lisännyt ns. suppean perusosan poistuminen käytöstä."

      Onko 1,4% budjetista ( miinus ne kommarit joiden tarkotus ei ole loisia) kovinkaan merkityksellinen?

    • oiuperouipoi

      Kyllähän se on riistoa, ellei palkatonta tee vastineeksi. Mutta kyllä se on riistoa myös heiltä, jotka saavat rahaa riistosta. Noilla ja harvoilla sos.tukien nostajilla ovat samat motiivit.
      Statuksesta riippumatta voi olla samat Asenteet. 666:kin on enemmän 999, joka merkitsee seksiä, ahneutta, valtaa, karmiininpun,, ym. - Ja yhteenlasketun summan sittenn tietääkin.

      • oiuperouipoi

        -Ja huumeet ovat olellisia nro. 9:ssä, joten oli globaalia pankkia tai mafiaa niin Mafiaa se on eli riistoa.


    • hvn

      työttömistä suuri osa oikeistolaisia. tuskin kukaan työttömänä puoluepoliittisista syistä.

    • kansainvälinen

      Kysy Teuvo Bro, hän tietää vastauksen kaikkeen tähän.

    • luulisjokaaliinmenevän

      Saako jossain tehdä jotakin nyt heti ja elääkö sillä???
      Ai ei... no täytyy painua sossuun saatana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      90
      2897
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      208
      1141
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      80
      1076
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      186
      983
    5. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      70
      923
    6. Suomalaiset nuoret Eu:n köyhimpiä?

      Suomalaisen nuoren varallisuus keskimäärin 5000e. Eu:ssa keskimäärin 25 000e.
      Maailman menoa
      104
      872
    7. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      65
      842
    8. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      20
      696
    9. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      65
      675
    10. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      57
      578
    Aihe