Venäjän valloitukset siunauksina

Venäjän valloitukset siunauksina

Kun Suomesta tuli Venäjänmaan suuriruhtinaskunta v. 1809, voidaan tapahtunutta muutosta tarkastella monesta eri näkökulmasta.

Monisatavuotisen yhteyden katkeaminen Ruotsiin tuntui aluksi tragedialta, mutta myöhempi kehitys sallii perustellusti myös sellaisen näkemyksen, että Venäjän vallan alle joutuminen olikin Suomelle onnenpotku.

Suomi, suomalaisuus ja suomen kieli pääsivät nimittäin aivan uuteen kukoistukseen, koska aluksi Venäjän tsaarit olivat suopeita Suomea kohtaan ja halusivat vahvistaa nimenomaan suomenkielistä sivistystä eri tavoin, jotta Suomen edelleen jatkunut henkinen riippuvuus Ruotsista ja ruotsinkielestä vähenisi.

Tämän seurauksena Suomessa virisi 1880-luvulla voimakas kansallismielinen herätys, joka johti lopulta v. 1917 Suomen itsenäistymiseen viimeisten tsaarien routavuosista huolimatta.

Voidaan ajatella, että jos Ruotsi ei olisi hävinnyt vuosina 1808-1809 käytyä Suomen sotaa ja niin muodoin jos Suomi olisi pysynyt osana Ruotsia, niin Suomen itsenäistyminen olisi viivästynyt vuosilla tai ei olisi ehkä koskaan toteutunut, vaan me olisimme osa Ruotsia edelleenkin.

Voidaan siis sanoa, että Suomea v. 1809 kohdannut kirous kääntyikin ajan ja historian vaiheissa siunaukseksi ja voimavaraksi johonkin aivan uuteen, Suomen valtion syntymiseen.

Minulla on sellainen näkemys, että tämä historia tulee toistumaan uudestaan. Venäjä tulee lähivuosina miehittämään seuraavan kansainvälisen suurkriisin edellä ja sen aikana osan Suomesta oman turvallisuutensa takia. Koska Suomi tulee tällaiseen Venäjän ehdottamaan järjestelyyn suostumaan, Suomen ja Venäjän yhteisymmärrys nousee aivan uudelle tasolle.

Näinä vaikeina aikoina Suomen tuleva hallitus näkee parhaaksi erota EU:sta, johon pyrkimykseen Suomi saa vahvaa taustatukea Venäjältä. Kun Suomi on eronnut EU:sta, Venäjä antaa Suomelle palkkiona viime sodissa menetetyt alueet. Tähän suopeuteen vaikuttaa myös Venäjän kiitollisuus siitä, että Suomi suostui rauhanomaiseen ratkaisuun niin, että Venäjän armeijan joukot saivat kauttakulkuoikeuden Itä-Suomen läpi Lappiin ilman verisiä taisteluja.

Kun Kolmas maailmansota päättyy, venäläiset sotilaat poistuvat Suomesta. Historian vaiheiden, Jumalan säätämyksen, mutta myös Venäjän tuella Suomi saa takaisin täyden itsenäisyytensä sekä myös Petsamon, Salla-Kuusamon, Karjalan ja neljä Suomenlahden saarta.

Niin kuin Venäjän valta Suomessa auttoi Suomea eroon Ruotsista, niin Venäjän valta Suomessa tulee auttamaan Suomea eroon Euroopan unionista.

13

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ´o`

      ´o`

    • ---

      Putin, tuo fundisten uusi Messias.

      • Tarvitset apua ---

        ---
        Lepää jo välillä.
        Tuollainen riehunta palstalla ei ole tervettä.


      • ---
        Tarvitset apua --- kirjoitti:

        ---
        Lepää jo välillä.
        Tuollainen riehunta palstalla ei ole tervettä.

        Joko teit sen rikosilmoituksen?


    • -jarmo-

      VAROITUS!

      Älkää uskoko menestykseen lopunaikana tai venäläiseen hyvyyteen. Vanha sanonta on "r***ä on r***ä vai voissa paistais" eli älkää menkö tukholmasyndroomaan mukaan kuvittelemaan että miehittäjä olisi ystävä.

      Ainoa menestys minkä Raamattu lupaa on hetkellinen uskonherätys. Kaikki muu on pedon hallussa. Jumala on koittanut Suomen kansaa jo kerran siunata vauraudella ja miten kävi?
      Peto siis tulee voittamaan uskovat ja sille pohjalle maallista menestystä on turha haikailla.

      Olkaa varovaisia näiden menestyspuheiden kanssa. Ei siksi että ne eksyttäisivät pois uskosta, vaan siksi että saatte katua katteetonta luottamustanne.

      • yksi näkemys

        Jarmolle.
        Tapahtumat eivät välttämättä mene kerralla loppuun asti.
        Ensin illuminaattien luoma rahamaailma romahtaa (kotkan siivet repäistään irti). Usa menettää lentokykynsä ja Venäjä ja Kiina käyttää tilaisuuden hyväksi ja aloittaa suursodan. Itäinen pallonpuoliska joutuu valloituksien kohteeksi, mutta USA nousee uudelleen rahamaailman kaatumisesta ja voittaa (karhu ja pantteri voitetaan).

        Alkaa jälleenrakennus ja maailma nousee entistä suurempaan kukoistukseen, mutta samalla myös viimeinen peto yhteinen maailmanvalta vahvistuu vahvistumistaan ja ottaa täyden vallan. Tämä päättyy Kristuksen tulemiseen.

        Joillekkin erikseen mainituille ajanjaksoille tai tapahtumille on annettu tarkkoja aikoja, mutta en usko että niitä voidaan laskea yhteen ja ajatella että kaikki olisi seitsemässä vuodessa ohi.


    • 1001

      Kevätä kohden Joukoseni !

      Funttiksen 30 vuotinen venäjä hyökkää on peruttu, Venää lisää jokukkoja ,- no lisäähän se kun Suomi on luonut sotilaallisen tyhjyyden ja sinne houkuttelee Natoo ja USAn sotilaita harjoittelemaan .

      Mitä itse tekisit jos naapurimaa harjoituttaa Natoo ja Usaa , sekä lähtee isisjahtiiin Saksan kanssa ?

      • -jarmo-

        Melkoisen ovat ristiriitaiset sun argumenttis :D
        Sanooko sanonta "rautaa rajalle" mitään?
        Tai ei savua ilman tulta? ...ei sade tule pilvettomastä taivaasta.


    • Tulta mjunille

      Kirjoitatko Jouko Putinin palkkaamana näitä juttujasi? Ettäkö Venäjä antaisi Suomelle vapaaehtoisesti voittamansa alueet. Ei ikinä. Ei niin kauan kuin kivi ei kellu veden pinnalla ja korppi ei ole valkoinen...

      • ---

        Älkääpä nyt Pihoa arvostelko. Palstan copypastepoliisi tekee teistä rikosilmoituksen.


    • Ole hyvä

      Kolme viivaa.

      Hae apua itsellesi. Käytöksesti ei ole tervettä.

      • ---

        Joko teit rikosilmoituksen?


    • ---

      Juha Sipilä tänään: Suomi kuuluu länteen. Sipilä ei nyt ole tainnut lukea Joukon mielipidettä asiasta... Vai olisiko vain niin ettei välitä siitä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      84
      5157
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      25
      3480
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      38
      2828
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      9
      1972
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      58
      1820
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1586
    7. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      263
      1476
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1382
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1356
    10. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      73
      1078
    Aihe