Kunnassa kokoontuu jos jonkinmoista ryhmää miettimässä miten velkainen Vimpeli voi jatkaa tuskaista menoa edelleen itsenäisenä. Se on virka ja luottamusmiesten päätavoite eikä poliittiset puolueetkaan muuta oo puuhanneet! Palvelut me haemme jo nyt suurimmaksi osaksi Alajärveä jonne ajaa 15 minuutissa! Riittää kunhan täällä olisi jokunen kauppa maidonostoon, alaste ja päiväkoti. Toki pesisjoukkuetta ei luovuteta:):) Oisko joku taho nyt joka lopettaisi tämän itsenäisen kuntavouhotuksen ja aloittaisi yhteensulautumisen alajärvisten kanssa?
Eikö nyt voida liittyä Alajärveen
Vimpelin veronmaksaja
12108
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Eli haluat että ylä-aste loppuu, tk ajetaan alas yms
Jos rahat ei nytkään riitä niin miten niitä ylläpidetään ilman rahaa. Aloittaja aivan oikeassa, että 15 minuutissa ennättää hyvin Alajärven keskustaan. Yläaste ja lukioikäiset viikarit selviää myös moisesta matkasta. Vai pedataanko tässä vain virkamiesten omia työpaikkoja, luottamismiespaikkoja, tilauksia kunnalta ja jonkinmoista lisäpistettä? Nyt vain neuvottelut käyntiin ja suojatyöpaikat kiinni...liikaa kunnantyöntekijöitä päättämässä asioista kun oma lehmä ojassa!
Jospa salkkumiehet auttaa, kun täällä ei muutoin osata päätöksiä tehdä! Ei tarviis sitten toisia syyttää vaan vois Helsinkiä osoittaa
Totista totta! Itsenäisyys ei saa olla mikään itseisarvo, hinta liian kova normikuntalaisille! Ja ne suojatyöpaikat alas ja vähän äkkiä!!
Onko se niin, että jopa päivittäisiin menoihin ei rahat riitä vaan ne on lainattava? Velkamäärä kasvaa hetki hetkeltä. Toivottavasti nyt ministerin salkkuniehet tekee oikean ratkaisun ja liittää meidät Alajärvelle!
Oletteko ihan tosissanne, että menisitte Alajärven kanssa komppaniaan? Siinä ei kunnian kukko laula. Siihen loppuu Vimpelin kehitys ja kaikki palvelut lähtee kuin kuppa Töölöstä. Sitten ei ole kellään enään Vimpelissä kivaa. Ettäkö jo ole nähneet miten ylimielistä porukkaa kaikki Alajärveläiset ovat.
Kertokaapa mitä hyvää ALAJÄRVI on tähän saakka antanut yhteistoiminta-alueella olossaan Vimpelin kanssa?
Edes yksi positiivinen JÄRKEVÄ asia.
Naps on sama kaveri joka haukkuu Alajärveä monella palstalla. Ainoa missä valot napsahtaneet pois on hänen oma pää!
Minä sanoin jo eilen, että kaupat, alaaste ja päiväkoti riittää. Muut asiat saan Alajärven keskustasta. Minulla ei ole mitään suuruudenhulluja kuvitelmia, että täällä pitäisi olla omat yläasteet, lukiot, lääkärit jne.. Enkä usko vimpelistä löytyvän yhtään sellaista kylähullua joka niin ajattelee tai odottaa.
Nyt kaikki kunnan työntekijät sivuun päätöksen teosta tai muut tahot jotka hyötyy kunnasta millään tavoin. Valtuusto koolle ja liitosneivottelut käyntiin Alajärven kanssa! Ministeri voi auttaa laittamaan lopun tälle nyhertämiselle...,
Te pojat ette mitään veroja maksa.
Alajärvi voisi vaihtaa tyytymättömän Lehtimäen Vimpeliin