sananvapus

Eikö vapaus ole vastuuta ,,niin jo on lapsesta saakka opetettu,,,

Siksi ihmetyttää ,että toisten vakaumusta voi pilkata ,ja härnätä
Siinä voi mennä henki ja vielä viattomien ihmisten ,,

Aivan järjen köyhyyttä ,,,ja vielä tuollaisten ihmisten jotka jo muutenkin käy kuumana ,,,,
1166
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Taiteilijan tehtävä ihmiskunnan puolesta on piirtää yhä kantaaottavimpia piirroksia. Vähitellen islamkin muuttuu maltillisemmaksi.
Onhan samoin käynyt kristinuskonkin ja lopulta molemmat uskonnot häviävät.

Äänestä
  • Taitelijat on ateisteja ja monella tavalla rikkinäisiä ja sekopäisiä ihmisiä, joiden esitykset uppoaa rikkinäiseen ja sekopäiseen kansaan. Sitten rikkinäisyyttä ja sekopäisyyttä aletaan pitää normaalina asiana, jolloin telkkarista tulee pelkkää riehuntaa ja kiroilua. Kaduilla ja kodeissa riehutaan ja kiroillaan. Tähän on tultu Suomessa, kun hengelliset asiat on hylätty.

    Äänestä

Siinä voi mennä henki ja vielä viattomien ihmisten ,,

Jos juuri sitä tavoitellaan, ikiaikainen totuus hajota ja hallitse

Ainakin sitä tiettyä lehteä myydään vissiin enemmän kuin ehtivät painaa

Äänestä

Ideat eivät ole ihmisiä, ne eivät ansaitse minkäänlaista kunnioitusta. Sinulla on oikeus uskoa mitä tahansa, ja minulla on oikeus pitää sitä naurettavana. Sananvapauteen ei kuulu sen rajoittaminen.

"Vapautesi heiluttaa nyrkkiäsi loppuu siihen, mistä nenäni alkaa."

Äänestä
  • "Vapautesi heiluttaa nyrkkiäsi loppuu siihen, mistä nenäni alkaa."

    Onko tosiaan niin että ihminen alkaa siitä mistä hänen kehonsa alkaa. Miten siis on tultu siihen johtopäätökseen että kunniaa voidaan loukata. Mikä loukkaantuu jos kunnia loukataan.
    Jokin tässä tosiaan naurattaa

    Äänestä

Venäjälläkin on sananvapaus. Ja puheliaimmat vankilassa. Putinilla on vnkityrmän avaimet ja vartijat tottelevat diktaattoria, joka haluaa kutsuttavan itseään presidentiksi.

Putin laskee äänet ja tulos on selvä. Ulkomailla voisi Venäjän vaalit järjestää rehellisesti, joss ei olisi ostettuja vaalivirkailijoita laittmassa Putin lappuja valiuurniin.

Äänestä

Tähän vastaus kaikille ,,,
Todella kannatan sananvapautta ja vapaata lehdistöa .

Siitä ei ole kyse ,,vaan miten ,,,,
Uhoaminen ei johda mihinkään sen ainakin tiedän ,

Mutta mikä olisi se mikä toisi ymmärrystä ,,sitä kait aletaan etsimään ,,
Myös omalta osalta ,,,voin sitä edistää
Iloista päivää kaikesta huolimatta

Äänestä

Minun mielestäni valhetta ja typeryyttä voi pilkata. Totuuteen pilkka taas ei pure. Korkeinta totuus on taas ihmispilkan ulottumattomissa. Jumalkäsityksemme muuttuu ajan ja evoluution myötä.

Äänestä
  • Minusta kaikki pilkkaaminen on tarpeetonta.

    Äänestä

" Erityisesti tietäkää, että lopun aikoina tulee pilkkaajia, jotka ovat omien himojensa vietävinä. "

2. Piet. 3:3

Pilkkaaminen on yksi saa tanalle ominainen tapa ilmaistas pahantahtoisuuttaan. saa tanan lapset käyttäytyvät kuten heidän herransa, ja helevetti on heidän osansa, jotka eivät Jeesuksen pelastusta ymmärrä otta osakseen.

Pelastukseen ei pääse millään muulla ilveeellä kuin pyhyydellä, Jeesuksen pyhittäessä oman lampaansa, sen ihmien, joka suullaan tunnustaa Jeesuksen Heraksi ja sydämessään uskoo Häneen. Pelastukseen ei p''se olemalla hyvä, auttavainen, mutta ne ovat tekoja, joita uskovan tulee tehdä. Niistä kiitoksen ja jopa palkankin ymmärtääkseni ( en ole superasiantuntuja mutta sen verran kauan ollut iskossa että näin olen päätellyt ) Herralta.

Muistakseni nää n. 20 erillistä profetiaa vielä toteutumatta ja Jeesus palaa ja jäljellä olevien profetioiden ennakoidaan tapahtuvan nopeassa tahdissa mm. Damaskoksen tuho tulee oleman selvä asia, mutta ilmeisesti sekään ei riitä joillekin todisteeksi kuten ei aiemmatkaan historiassa tapahtuneet Raamatun profetioiden toteutumiset. Maanjäristys tai ydinpommihan Damaskoksen voi tuhota silleen kuin Raamattu ilmoittaa, tai miksei pitkään jatkunut maasotakin. 20 % Damaskoksesta on kaputt.

Pilkkaaminen on perkeleestä. Ihmist tulee ennemminkin halata, paijata, otta kädestä ja vetää ylös suosta kun on sinne jäänyt kiinni ja on vajoamassa petokseen, eksytykseen, masennuksen eikä tuijottaa suon reunalla ihmettelemässä että sinne se vajoaa ja vielä pilkata että sinnepä vajoat kun et Jeesukseen uskonut.

Mailman pilkka ei uskovaa itseään satuta ellei sitten kun uskova on uskossaan nuori, mutta kokenut uskova ei ole millänsäkäänvaan katsoo Herraansa Jeesukseen Kristukseen ja seisoo lujana pilkan edessä. Jumalan sotilaaseen ei tehoa pilkkakirves. Jumalan sotilas haluaa auttaa jumalatonta potilasta pelastumaan, pääsemään osalliseksi ikuisesta elämästä. Maailma pilkkaa, koska se on sen luonteenkierouma, näitä pahoinvoivia masentuneita jumalattomia on mielisairaaloissa ja avohoidossa, mielisairaanhoitajina, homostelijoina, eduskunnassa, raitiovaunussa, televiossa, saunomassa, ulkomaanmatkoilla, erityisesti huorintekemistä tuumimassa kapakoissa, autoissa, kaussanjonossa jonottamassa hitaasti maksavan jumalattoman maksaessa hitaasti ostoksiaan ja hiihtämässä.

Äänestä
  • Miksi Jeesus täytyisi tunnistaa toiseksi jumaluudeksi, Heraksi?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lianheina1 kirjoitti:

Eikö vapaus ole vastuuta ,,niin jo on lapsesta saakka opetettu,,,

Siksi ihmetyttää ,että toisten vakaumusta voi pilkata ,ja härnätä
Siinä voi mennä henki ja vielä viattomien ihmisten ,,

Aivan järjen köyhyyttä ,,,ja vielä tuollaisten ihmisten jotka jo muutenkin käy kuumana ,,,,

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu