Hieno homma
http://nyt.fi/a1305916909471
Pakanatemppeli Islantiin
11
403
Vastaukset
- Ja meillä näin
Heillä sentään on muinaisusko jota tiedetään miten palvoa toisin kuin meillä täällä suomessa jossa pyörii vaikka minkälaista tuohenpolttajaa tietämättä mitään miten uskontoa on sovellettu.
- 17+19
Uskonnot muuttuvat, mukautuvat aikaan. Uskon esi-isiemme olevan tyytyväisempiä jos jatkamme heidän jalanjäljissään niiltä osin kuin menneestä jotain tiedämme - ja täydennämme omalla niiltä osin kuin emme tiedä. Parempi se kuin ajatella että kaikki on mennyttä.
- luonnonuskoinen
Mielenkiintoista. Pääseekö jossain seuraamaan temppelin rakennustöiden etenemistä? Myös ihmettelen toisaalta temppelin rakentamista. Eikö heidänkin asatru-uskonnossa korostu luontosuhde ellen väärin ole ymmärtänyt? Joten eikö olisi luontevampaa pitää seremoniat luonnonmukaisemmassa ympäristössä?
- palavapensas
http://img2.tapuz.co.il/forums/1_129250654.jpg
יוחנן 3: 16-18
כך 16 אהבו האלוהים את העולם שהוא נתן לו הוליד רק בנו, כי כל מי מאמין בו לא יאבדו אבל יש חיי נצח.
17 לאלוהים לא שלחו את בנו אל העולם לגנות את העולם, אבל שהעולם דרכו תוכל להינצל.
18 מי שמאמין בו לא גינו; אבל הוא המאמין לא זוכה לגינוי כבר, כי הוא יהוה לא האמין בשם בנו היחיד של אלוהים. - sousittelen
Luonnon uskonnot on vanhin ja parhain uskonsuunta. Taidan mennä Islantiin kun temppeli on valmis.
- 316
Komppaan. Toivottavasti uskonnot suomessakin tasaveroistuvat, jotta paikallinen uskonto saataisiin kunnostettua.
hiton hieno juttu!
- Taara-avita
Suomessa ja Virossa palvontapaikat ovat olleet ulkoilmassa kuten kallohonka (mänty johon ripustettiin karhunkalloja) tai uhrikivi (kuppikivi jossa oli uhrikuppi jokaista kylän taloakohden). Pakana temppelin perustaminen onkin helppoa vaikka vaatii viherpeukaloa, nimittäin istuttamalla jaloista lehtipuista pyhän lehdon eli hiiden. Tärkeintä on muistaa vesielementti symboloimaan lähdettä ja istuttaa keskeiseen paikkaan pyhä tammi.
- luontoinen
Kiitos kommentistasi. Juuri tämän vuoksi kotoperäinen muinaisusko on mielestäni niin kaunis: se on maanläheinen, se ei pyri keinotekoisesti ja lyhytkatseisesti muuttamaan ympäristöä ihmisen halun mukaan vaan arvostaa luonnonpaikkoja itseisarvoisesti. Tämän vuoksi artikkelissa mainittu pakanatemppeli sai karvani nousemaan aavistuksen verran pystyyn. Kuinkakohan tuo islantilainen luonnonusko eroaa omastamme?
- VesaNasareth
Kukaan muu ei voi pitää sinua yhtä rakkaana kuin Raamatussa itsensä ilmoittanut Jumala.
Mutta synti erottaa, joten tarvitaan virheetön uhri Jumalan luo pääsemiseksi.
Jumala kuoli ja nousi kuolleista.
Jos uskot tämän, niin Jumala tulee asumaan sinussa ja haluat kertoa tästä kaikille.- tarkennuskiakaivataan
Miksi Jumala kuoli? Kuoliko koko Jumala, vai vain 1/3? Kenen vuoksi maailmassa on synti (Saatana)? Miten joku, joka on valmis lähettämään sinut ikuiseen kidutukseen, jos ei saa hyvitysuhria, voi rakastaa sinua pyyteettömästi?
Eli ennen kuin kritisoi toisen uskontoa, on voitava todistaa oman uskonnon hyvyys.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos4636586Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http1883916Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1092521Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit262050Moraaliköyhä S-ryhmä
S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko1391436Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?771325- 681176
- 631105
Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te791098- 461049