Kun joku kirjoitti ylös Jumalan sanomaa, kirjoittiko niin kuin sanottiin? Pistikö omiaan?
Miksi Jumala ITSE ei kirjoittanut. Olisi moni sotku jäänyt.
Miksi Jumala ITSE ei kirjoittanut. Olisi moni sotku jäänyt.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Raamattu vastaa;
Raamatussa on paljon viisaita ajatuksia.
Se sanoo omasta alkuperästään:
”Koko Raamattu on Jumalan henkeyttämä.” (2. Timoteukselle 3:16.)
Tämän väitteen tueksi on monia todisteita.
Seuraavassa muutamia:katso ==>
http://www.jw.org/fi/raamatun-opetukset/kysymyksiä/onko-raamattu-ihmisten-kirjoittama/
>>Seuraavassa muutamia:katso ==>
Katsotaanpa:
>>Raamatussa on paljon viisaita ajatuksia. Se sanoo omasta alkuperästään:
Pelkkää todistusvoimatonta kehäpäättelyä.
>>• Kukaan ei ole kyennyt osoittamaan, että Raamattu olisi historiallisesti epätarkka.
Danielinkirjassa Belsassar esitetään Babylonian kuninkaaksi Nebukadnessar hänen isäkseen. Tosiasiassa Nabonidus oli Babylonian viimeinen kuningas, hän oli vallananastaja, ei siis mitään sukua Nebukadnessarille ja hänen pojalleen Belsassarille.
Danielinkirjan mukaan Ahasveroksen (Xerkses) pojasta Daarejaves meedialaisesta tehtiin kaldealaisten kuningas, joka jakeessa järjestää valtakuntaansa 120 satraappia ja hallitsee koko Babylonian valtakuntaa. Todellisuudessa Dareios Hystaspes, joka järjesti Persian valtakuntaan satraapit, oli Xserkseen isä, ei poika.
Mooses ja Joosua esitetään Raamatussa aikalaisiksi, toisaalla taas kerrotaan Mooseksen olleen neljättä polvea Jaakobista ja Joosuan kahdettatoista polvea.
>>• Raamatun kirjoittivat rehelliset, vilpitönsydämiset ihmiset. Heidän avoimuutensa ansiosta heidän kirjoituksistaan voi tunnistaa totuuden soinnin.
Kirjoittajan vilpittömyys ei ole minkään tae siitä, että kirjoittaja on oikeassa. Raamatunselittelyjen kirjo kertoo ennemminkin sekavasta ja epäselvästä kirjoittelusta.
>>• Raamatussa on yksi keskeinen teema: Jumalan oikeus hallita ihmiskuntaa saatetaan kunniaan ja hänen tarkoituksensa toteutetaan hänen taivaallisen valtakuntansa välityksellä.
Raamattu on ihmisten kirjoittama kirja ihmisille ja kertoo paimentolaisten käyttämistä jumalista, jotka kaikki ovat ihmisten keksintöä.
>>• Vaikka Raamattu on kirjoitettu tuhansia vuosia sitten, se ei sisällä epätieteellisiä näkemyksiä, jotka muinoin hyväksyttiin laajalti.
Raamattu kuvailee kiekkomaisen maan, kiinteän taivaanvahvuuden, jossa aurinko vaelsi taivaankappaleiden keralla. Tuo aikansa harha-ajatus on lainaa Babylonialaisilta ja sumereilta.
>>• Historiallinen todistusaineisto osoittaa, että Raamatun profetiat eli ennustukset ovat toteutuneet.
Yhdenkään Raamatun ennustuksen ei ole osoitettu toteutuneen. Tunnetuimmat epäonnistumat ovat Hesekieliltä, Tyros ja Egyptin 40-vuotinen autioitus.
raamattutarinoi13.1.2015 19:22
Mooses ja Joosua esitetään Raamatussa aikalaisiksi, toisaalla taas kerrotaan Mooseksen olleen neljättä polvea Jaakobista
ja Joosuan kahdettatoista polvea. # #
laitatko ne Raamatun jakeet tänne
niin vomme tutustua asiaan tarkemmin
kiitos
raamattutarinoi13.1.2015 19:22
Raamattu on ihmisten kirjoittama kirja ihmisille ja
kertoo paimentolaisten käyttämistä jumalista,
jotka kaikki ovat ihmisten keksintöä.***
etenkin sen paimentolais-Salomon kirjoitukset ovat huvittavia
oppimaton paimentolainen Salomo
kera tuhannen vaimon ja Anopin
vaelteli telttoineen ja keksi juttuja LOL
niitä sit tultiin kauempaakin kuuntelemaan ... :D
Tehkäätten hyvin, tässä Raamatun virheettömäksi esitettyä tarinointia.
Mooses:
Jaakob 1. Moos. 25:26
Leevi 1. Moos. 29:34
Kehat 1. Moos. 46:11
Amram 2. Moos. 6:18
Mooses 2. Moos. 2:10
Joosua (1. Aikakirja 7:23-27):
Jaakob
Joosef
Efraim
Beria
Refah
Reesef
Telah
Tahan
Ladan
Ammihud
Elisama
Nun
Joosua
>>etenkin sen paimentolais-Salomon kirjoitukset ovat huvittavia
Tuhannesta vaimosta oli tosin se etu, että sen jälkeen kuka tahansa saattoi esittää olevansa Daavidin sukuhaaraa, se kun oli jossain määrin merkityksellistä tuossa tarustossa.
onkos nyt sit kyseessä _sama Jaakob_ ??
mun suvussa Jaakko on ollut monen Vaarin nimenä.
Jeesuksiakin on Raamatussa MONTA,
eikä ne ole kaikki Jumalan Poika, messias Kristus
mä oon aikalainen yhden mua 70 vee vanhemman sukulais-Jaskan kanssa
mikäs se Moshen ja Joosuan ikäero olikaan?
ja kaikki sukuluettelothan onkin tarkasti tallessa :D
se paimen_Salomon kyllä asui
melkoisissa palatseissa ton akkalauman kanssa,
ja tuskin paimentolaiselämää vietti
hyviä kirjoituksia väsäsi,
oppimaton paljasjalka-kamelikuski, heheh
Tätä tää on kun ei Raamattuaan tunneta, joku kyselee jakeiden perään ja toinen ei lue niitä asiyhteyksissään. Lue nyt oikein AJATUKSELLA noi jakeet, sekä niiden asiayhteydet ja kysy vaikka siltä 70 v Jaskalta jos vielä on vaikeaa käsittää.
ei niissä ole kyse samasta Jaakobista
>>ei niissä ole kyse samasta Jaakobista
Nää on suorastaan rakastettavia nää jt-tyylin perustelut. Nyt jos innostuksissasi ehtisit vaikka selailla Ekaa Aikakirjaa ihan ajatuksella. Katso mitä sen luvut sisältävät, kuten 4. luku Simeonin jälkeläiset, 5. luku Ruubenin ja Gaadin jälkeläiset, 6. luku Leevin jälkeläiset, 7. luku Isaskarin, Benjaminin, Naftalin, Manassen, Efraimin ja Asserin jälkeläiset ja 8. luku Benjaminin jälkeläiset.
Ketkä noista mahtavat olla sen sun toisen Jaakobin poikia?
...ei niissä ole kyse samasta Jaakobista
Raamatun kertoma on kyllä eri linjoilla kanssasi. Jaakobille syntyi Joosef 1. Moos. 30:24, Joosefille Efraim 1. Moos. 41:52, Efraimille Beria ja jakeiden 1. Aikakirja 7:23-27 mukaan Joosuaa kohti mentiin linjaa; Refah, Reesef, Telah, Tahan, Ladan, Ammihud, Elisama, Nun ja Nunin poika oli sitten Joosua 4. Moos. 11:28.
Jos sinulla on perusteita väitteellesi, niin olisitko ystävällinen ja laittaisit ne tarkasteltaviksi.
Joko aikana on löytynyt?
Nykyään hyvin harva
antaa Raamatun ohjata ajatteluaan ja tekojaan.
Kuinka usein esimerkiksi kuulet sanottavan,
että Raamatun moraalinormit ovat yksinkertaisesti vanhanaikaisia
ja epäkäytännöllisiä?
Monet eivät epäröi lainkaan vesittää Raamatun lakeja ja periaatteita – tai jättää niitä kokonaan huomiotta,
kun se tuntuu tarkoituksenmukaiselta.
Jotkut, jotka kyllä sanovat olevansa kristittyjä,
sivuuttavat siekailematta sen,
mitä Raamattu sanoo
-haureudesta,
-aviorikoksesta,
-epärehellisyydestä ja
-liiallisesta alkoholinkäytöstä
(1. Korinttilaisille 6:9, 10)
Sen 'sivuuttamisen' tulokset näkyvät negatiivisesti.
>>Nykyään hyvin harva
antaa Raamatun ohjata ajatteluaan ja tekojaan.
Totta turajat, monet eivät edes tunne Raamatun ohjeita orjan oikeaoppisesta pahoinpitelytavasta. Saatikka käsittävät, että Raamattu kannustaa orjien pitoa.
>>Kuinka usein esimerkiksi kuulet sanottavan,
että Raamatun moraalinormit ovat yksinkertaisesti vanhanaikaisia
ja epäkäytännöllisiä?
Joo, kuten orjuuden kieltävä kansainvälinen sopimuskin, miksi helvetissä sellaisen menivät tekemään, Saatanan johdolla tietysti.
jaa, uusi testamentti kehottaa ORJIEN PAHOINPITELYYN ??
Jeesusko neuvoo siellä niin?
kristitty luulen olevani,
kuis ne jakeet on *orjien pahoinpitelystä* jääneet minulta
lukematta?
moni Shaatanan orja on nykyisin
antanut merkitä itsensä
tatuoinnein ja lävistyksin
eipä jää epäselväksi edes kaukaa nähtynä
kuka niitten Omistaja-Isäntä on.
Eräänä päivänä sinäkin tulet ymmärtämään.että Hän on.
>>jaa, uusi testamentti kehottaa ORJIEN PAHOINPITELYYN ??
Jeesusko neuvoo siellä niin?
Vedätätkö, vai onko toi sulle aivan jokapäiväistä ajattelua? Mainitsin Raamatun ohjeet, en muuta. Mitä Raamatun Jeesukseen tulee, niin hän ei millään tavalla moittinut esimerkiksi VT:n orjanpieksäntäohjeita. Siinähän oli johtava ajatus suojella omaa selkänahkaa. Eli oikeaoppisesti orja piestiin niin, ettei heti siihen paikkaa kuollut, vaan myöhemmin.
Kristityt hakee käytösohjeensa Uudesta Testamentista.
Siinä Jeesus ei kehoita lainkaan
väkivaltaan orjia tai muitakaan kohtaan.
Päinvastoin.
Ikävää että
Raamattua täysin tuntemattomat ihmiset
saa ohjeita orjien hakkaamiseen
*raamattutarinoi13.1.2015 20:04* nikin kaltaisilta
Raamatun _vääristelijöiltä_
Luepas , minkälainen hässäkkä Siellä Daavidin suvussa oli hänen poikiensa perimäjärjestyksestä , ; Tyypilinen heimosota , sopii oikein hyvin vaikka nykypäivän Arabimaihin , . batseba oli tunkemassa vanhinta poikaansa valtaistuimelle , Ja mukana olivat kaikki nuo luettelemasi asiat , korruptoituneen kuningassuvun rupsahtaneiden pojanretaleiden tekemänä ,
luultavasti kertomus on alunperin koskenut Egyptin faraoiden perhetarinoita. Ainakin Ramses III salamurhattiin, sen on nyk , tiede osoittanut , Jo aiemmin Haaremi yritti murhata hänet myrkkykäärmeellä . Siinä kävi Haaremille köpelösti ,
Toisekseenniin kävi myös raamatun mainitsemalle Rooman Augustuksellekin , Oma vaimo Livia tiettävästi myrkytti hänet , saadakseen rappiopoikansa hallitsijaksi ,
>>Kristityt hakee käytösohjeensa Uudesta Testamentista.
Ahaa, no nyt ymmärrän miksi kristityt voivat vapaasti vääristellä toisten kirjoittamaa omiin tarpeisiinsa.
~~Siinä Jeesus ei kehoita lainkaan
väkivaltaan orjia tai muitakaan kohtaan.
Päinvastoin.
Antoiko Jeesus uudet kokonaisvaltaiset ohjeet, joilla siis korvattiin VT:n orjanpitoa koskeneet ohjeet? Ja jos antoi, niin laittaisitko jotain jaetta esille?