Huutokauppakeisarin 3. kausi

http://www.ruutu.fi/ohjelmat/suomen-huutokauppakeisari/kausi-2-jakso-5

Sääli, että Suomen huutokauppakeisarin 3. kausi alkaa vasta 11.3.! Vielä on pari kuukautta odottelemista....
91064
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Missä menee yrittäjien rehellisyyden raja?

Jos joku myy arvoesinettä tietämättään, ja huutokaupanpitäjä hoksaa tuotteen olevan suunnattoman arvokas ja tarjoaa siitä vain muutaman kympin.

Eikö tässä jo tule huijaamisen maku, varsinkin jos ostaja tekee huutokauppaa työkseen.

Joku jakso sitten nuori nainen myi pronssipatsaan (sille harjoittelijalle), ja suurin osa maallikkoista tajus että patsaalla on satojen eurojen arvo. Siitä huudettiinkin jotain 800 euroa. Nuori nainen myi sen muiden roinien seassa alle 80 eurolla.

Äänestä
  • Tyhmyydestä sakotetaan. Siinhän on sen kaupan idea, osta halvemmalla, myy kalliimmalla.

    Äänestä

  • Mitäs hyväksy 80€:n hinnan. Mua taas häiritsi et se akka myi ex-miehensä anopin tavaroita ominaan;kaamee lehmä!

    Äänestä

Tässä huutokauppaohjelmassa havainnollistuvat kaupankäynnin perusteet. Ne tuntuvat olevan monelle vieraita.

Äänestä
  • Noin se menee todellisuudessakin. Harva tietää eri esineiden todellisen hinnan. Ei kaikki ammattilaisetkaan.

    Äänestä

Olen Aki fani.Hieno huumori!

Äänestä

Ekalla kaudella kun naisella ei ollut tiedossa tavaroidensa arvo ja pyysi niistä alhaisen hinnan, niin Aki kertoi naiselle, ettei saisi yöllä nukuttua jos maksaisi tuon hinnan ja tarjosikin sitten naiselle 300 euroa pyyntihintaa enemmän. Eli ajattelevainen ja rehellinen mies on Aki. Tai ainakin sellaisen kuvan olen hänestä saanut sarjaa katsomalla.

Äänestä

huutonetissä vois saada paremman hinnan noista romuista ja jos hinta ei miellytä niin voi ottaa pois myynnistä. eihän noi salissa istuvat satavuotiaat juntit tajua mitään noiden tavaroiden päälle. kolmesataa vuotta vanhoja hopeakelloja myydään muropaketin hinnalla.

Äänestä
  • Ne kellot eivät olleet toimivia. Lähinnä varaosatasoa. Satavuotiaat sen tiesivät, mutta tuttia imevä kakara ei näy tajuavan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


malttamatontäällä kirjoitti:

http://www.ruutu.fi/ohjelmat/suomen-huutokauppakeisari/kausi-2-jakso-5

Sääli, että Suomen huutokauppakeisarin 3. kausi alkaa vasta 11.3.! Vielä on pari kuukautta odottelemista....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu