Mikä merkitys Jeesuksella on Jehova-lahkossa?Meille kristityille hän on syntiemme sovittaja, sijaiskärsijä, ovi Jumalan yhteyteen. Kaikki näkyvä on luotu hänen kauttaan ja pysyy voimassa hänessä. Jolla ei ole poikaa ei ole isääkään. Osaisko joku vastata?
Kymysys?
Utelo
4262
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
ekaks: Jehovan Todistajat eivät ole lahko. Lahko on osa jostain toisesta suuremmasta kokonaisuudesta ja sen jäsenet voivat olla samanaikaisesti molempien jäseniä.
tokaks: Jeesus oli suurin maanpäällä elänyt ihminen ja hän jätti ihmisille mallin, miten miten elämä tulee elää, jotta täyttää Isän tahdon.
Katso, kuule, alla olevasta kohtaa "Kuka Jeesus Kristus on?" ja "Mikä on Jumalan valtakunta?"
http://www.jehovantodistajat.fi/languages/finnish/library/rq/index.htm
Huomaatko, että JT:ille Jeesus Kristus on taivaallisen Jumalan valtakunnan mahtava kuningas ja ylimmäinen pappi, jonka tuhatvuotishallitus on pian alkamassa maan päällä? Hän nostaa 144 000:n ihmisistä valitun apuhallitsijan avulla ihmiskunnan täydellisyyteen, poistaa synnin ja kuoleman, herättää kuolleet, hävittää Saatanan paholaisineen ja näitä kannattavat ihmiset (Harmagedonissa).
Jeesus Kristus ei siis ole mikään seimenvauva, joka näin joulunaikaan - ´helttanen aika tentään, tui tui´ - ei voi tehdä mitään pahaa kenellekään.
ASO
Mitä siis Jeesus Kristus merkitsee sinulle jeh.tod:staja henkilökohtaisesti?
Olkoon teillä se mieli, joka myös Kristuksella Jeesuksella oli, joka ei, vaikka hänellä olikin Jumalan muoto, katsonut saaliiksensa olla Jumalan kaltainen, vaan tyhjensi itsensä ja otti orjan muodon, tuli ihmisten kaltaiseksi, ja hänet havaittiin olennaltaan sellaiseksi kuin ihminen; hän nöyryytti itsensä ja oli kuuliainen kuolemaan asti, hamaan ristin kuolemaan asti. (Fil.2:5-8)
- Jumalan Poika on Jumalan kaltainen, Hänen olemuksensa kuva ja kirkkautensa säteily. Hän luopui oikeudestaan ja tuli ihmiseksi antaakseen henkensä meidän syntiemme sovitukseksi. Viaton tuli synniksi ja kärsi sille kuuluvan rangaistuksen, mutta kuollessaan Hän myös murskasi saatanan pään. Hän nousi kuolleista voittajana:
Ja kun minä hänet näin, kaaduin minä kuin kuolleena hänen jalkojensa juureen. Ja hän pani oikean kätensä minun päälleni sanoen: "Älä pelkää! Minä olen ensimmäinen ja viimeinen, ja minä elän; ja minä olin kuollut, ja katso, minä elän aina ja iankaikkisesti, ja minulla on kuoleman ja tuonelan avaimet. (Ilm.1:17,18)
Ja kaikkien luotujen, jotka ovat taivaassa ja maan päällä ja maan alla ja meren päällä, ja kaikkien niissä olevain minä kuulin sanovan: "Hänelle, joka valtaistuimella istuu, ja Karitsalle ylistys ja kunnia ja kirkkaus ja valta aina ja iankaikkisesti!" Ja ne neljä olentoa sanoivat: "Amen", ja vanhimmat lankesivat kasvoilleen ja kumartaen rukoilivat. (Ilm.14:13)
Jeesus Kristus on sama eilen ja tänään ja iankaikkisesti. (Hepr.3:8)