Synti muissa uskonnoissa

Etsin tietoa otsikon asiaan, siis tunnetaanko synnin käsite kaikissa uskonnoissa, vai löytyykö se vain kristinuskosta, juutalaisuudesta ja Islamista?

Etsin googlesta tuolla haulla, mutta vastaan tuli vain yksi vanha ketju täältä, ja siinäkään ei puhuttu muista uskonnoista vaan vain kristillisyyden eri lahkoista.

5

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • öllli

      Kyllä jokaisessa uskonnossa on omat sääntönsä ja rajoituksensa. Synniksi on kristityt tottuneet niitä kutsumaan.
      Itse viis veisaan synnistä, elän suomen lain puitteissa, vahingoittamatta ketään, olemalla niin rehellinen kuin pystyn, se riittäköön.

    • alottaja

      Oikein, "..en ole varas enkä huora, mutta en oo kuitti kummastakaan." Salaman kirjasta.

    • enkeligabriel

      ajattelin kysyyy mitä vapaakirkko nyt sitten opettaa synnistä..

    • hämäräähommaa
    • Buddha on Helvetissä. Muiden uskontojen ''jumalat'' ovat demoneita. Vain usko Kristukseen pelastaa. Olette kävelevä Taivaan kaduilla jos uskotte. Jumala uhrasi oman Poikansa teidän vuoksenne. Olette näkevä Jumalan jos uskotte.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      146
      1970
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      303
      1177
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      83
      989
    4. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      888
    5. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      829
    6. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      53
      799
    7. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      18
      756
    8. 71
      754
    9. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      56
      709
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      44
      701
    Aihe