Minä lupasin muksuille että tänää syödään laskijaispullat mehun kera. Kaupassa kävin niin 2 laskijaispullaa makso yli 4 eruoo melkein 5. Jhäi kauppaan :(( Olis menny viikon ruokapudgetti jos oisin koko perheele ostanu 5 laskijaispullaa.
Laskijaispullat
Hirveet hinnat!
1091
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Jaapasejaa, ei niitä olekaan tarkoitettu tuilla eläville loiseläjille vaan ahkerille, tätä maata pystyssä pitäville, kovaa työtä puskeville kunniakkaille henkilöille.
Köyhät syökööt hernekeittoa.
Hernari onkin terveellistä, laskiaispullat ei.
pari kiloa vehnäjauhoja maksaa euron seutua, kuivahiivan hintaa en muista, mutta puolen tusinaa satsia yhdellä paketilla saa. Nesteeksi maitoa ( tai sitä ruokapankin jakamaa maitojauhetta) ripouas suolaa ja roiskaus sokeria, ja sitten vaan alustetaan kunnes taikina irtoaa kouras, ja odotetaan kunnes kohoaa tuplapaksuuteen.
Tarkempi ohje on sen jauhopussin kupeessa.
Jos on rahaa, niin voi voi siihen taikinaan lisätä myhös nokareen voita tai margariiniä ja kananmunan tai pairikin. Ja kermavaahdon kait osaat tehdä,
Ja kas kas, sillä neljällä eurolla sulla on parikymmentä muhkeaa pullaa laskiasta juhlistamaan
Just olin sanomassa samaa, että muutamalla ekellä tekee pullataikinan, josta voi paistaa parisenkymmentä pullaa, jotka puolestaan voi täyttää kermavaahdolla ja vadelmahillolla, ovatpa vielä kaupan pullia parempiakin ;D Ohjeita lötyy netistä, googlettamaan mars!
Ai niin ja kun kirjottaa sinne googleen "LASKIAISpullaohje" (ei siis laskijaispulla), niin löytyy huomattavasti paremmin ;)
Laskiainen on vasta helmikuussa. Laskiaissunnuntai on 15.pvä ja laskiaistiistai 17.pvä helmikuuta.
Kannattaa ostaa ullkolaista ruokaa ja laskijaispyullia, ne on halvempia kuin suomalaiset ja minä en osta koskaan suomalaista missään muodossa, aina ulkolaista ruokaa.
Tavallisesta pullataikinasta saa lähes 20 pikkupullaa tai vähän vähemmän isompia pullia. Kaupasta kun ostaa hedelmiä ja vihanneksia, niin ne muovipussit voi säästää, koska ne toimivat hyvin myös pakastepusseina. Uunista ottamisen jälkeen jäähdytä pullat nopeasti esim. puhtaan ohuen käsipyyhkeen alla ja laita muutama pulla aina yhteen hedelmäpussiin ja pakasta, niin sieltä saa pullat useampaan nautiskeluhetkeen.
Tavallisen pullan leipominen vaatii vähän harjoittelua, mutta se on tosi edullinen tapa tehdä herkullista kahvileipää pikkurahalla ja sitä kehtaa tarjota vieraillekin. Itse leivon noin kerran kuukaudessa pullaa. Osa syödään lasten kanssa heti ja osan pakastan vierasvaraksi. Pulla säilyy hyvänä pakastimessa noin 2 kk, jonka jälkeen maku alkaa vähitellen kärsiä.
Piti vielä lisätä, että leipominen sopii hyvin lasten kanssa tehtäväksi. Yksi voi ottaa ainekset esille, toinen sekoittaa alussa niitä aineksia, yksi voi vispata kuohukerman vaahdoksi, yksi voidella kananmunalla valmiit pullat jne. Teini-ikäisinä he osaavat sitten halutessaan tehdä pullaa ilman aikuisen apuakin.
Runebergintorttuja myydään jo :)