Moi, miten saisin huijattua itseni hankkimaan henkilökortin? Henkilökortin hankkiminen vaatii ainakin kaksi asiointikertaa ja paniikkihäiriön vuoksi minä en ole käynyt missään moniin vuosiin. Olen aikuinen mies ja ahdistaa kun paniikkihäiriö on vienyt minulta koko elämän.
Henkilökortti olisi välttämätön hankkia. Voin minä sen jättää hankkimattakin, mutta jos aion tehdä jotain parannuksia elämässäni, niin tarvitsen henkilökortin. Pian sitä joutuu hakemaan naapurikunnasta ja se vasta mahdotonta olisikin.
Miten hommata henkilökortti?
8
559
Vastaukset
- ???
Onko sinulla ketään, jota voisit pyytää asiointiseuraksi? Jos ei ole ketään tuttua, niin kai sosiaalitoimistosta voisi kerran joku poiketa kanssasi pistämässä asian vireille. Tai sitten menet yksin harjoittelemaan asiaa, ekalla kerralla sen paikan ulko-ovelle, jossa hakemus tehdään, seuraavalla kerralla käyt sisällä pyörähtämässä mutta et juttele kenellekään ja sillä lailla teet siitä ympäristöstä tutun paikan, jossa uskallat toimia.
- Enitenahdistaakaikki
No sepä se kun minulla ei ole ihmisiä joista olisi tällaisissa asioissa apua. Kouluiässä minua vahingoitettiin niin koulussa kuin kotona, joten jouduin lopulta aivan kaikesta sivuun.
Sosiaalipuoli on täällä sen verran todellisuudesta vieraantunutta ja arvaamatonta, etten voi heihinkään luottaa.
Asun vanhempien luona toimeentulotuen varassa. En haluaisi elää näin loppuelämääni ja minun on ajateltava myös vanhentuvia vanhempiani.
Kävin jo katsomassa mihin saan pyörän kiinni, mutta liike on niin pieni että sisälle asti voin mennä vasta asioidessa. Täällä on kolme isompaa päivittäistavarakauppaa ja muita liikkeitä joissa voisi yrittää harjoitella, mutta kaikista pahinta olisi kaupassa jonottaminen.
Kai se on vain mentävä sinne passikuvaan, mutta mitäs jo se ei onnistu. Sitten putoan taas syvemmälle.
- verkossa1
Passin voi hankkia verkossa ja digikameralla otetut lähettää verkossa.
- korjaus
voisi kuvitella ettei aloittajalla ole passia tai henkilökorttia joten silloin passiakaan ei saa käymättä poliisissa. passikuvan pitää olla studiolaatua ja täyttää kaikki miljoona määräystä.
passi on hankalampi ja rajallisempi käyttää.
- häröilyä
JOS aiot tehdä parannuksia, tarvitset...
Eli et vielä tiedä aiotko tehdä vai et.
Et tarvitse korttia mihinkään, kun vasta jossittelet. - Anonyymi
No tuliko jos se henkilökortti hommattua.
- Anonyymi
Aloittajan kortti on jo vanhentunut, se on uusittava viiden vuoden välein. Paniikki tulee varmaan helpommin kun korttia kysellään ja sitä ei ole.
- Anonyymi
Valtio aiheuttaa omilla toimillaan paniikkia kansalaisissa viiden vuoden välein eikö tähän kuuluisi jonkun viranomaisen puuttua
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain747617Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1283037- 1531884
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha691709Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1261540Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1721482- 1321202
- 78879
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko48822- 53784