Tällä palstalla neuvotaan, että tuliliskojen allasta ei tarvitsisi ollenkaan kypsyttää, (en puhu nyt bakteerivalmisteilla kypsyttämisestä) mikä vähän ihmetyttää. Kun kala akvaariota aletaa kypsyttämään ilman bakteerivalmisteita sehän tehdään niin, että vesi, hiekka, kasvit muut sisustukset akvaan ja suodatin pyörimään, ja sitten odotetaan noin kuukausi, mahdollisesti kaksi, että mahdollinen _myrkyllinen_ nitriitti piikki menee ohitse.
Nyt kysyisinkin, että millä perusteella tuo nitriittipiikki ei vaikuttaisi vedenarvoistaan aika tarkkoihin ja herkkiin tuliliskoihin? Eikö muutenkin olisi vähemmän sterssaavaa tuliliskoille siirtää ne ostamisen jälkeen valmiiseen toimivaan ns ekosysteemiin?
Tarkoitus ei ole kritisoida, haluaisin vain perusteltuja vastauksia tai muita mielipiteitä aiheesta.
Tulilisko altaan kypsyttämisestä..
2
379
Vastaukset
- Zuuls
Veikkaan, että johtuisi sanamuodosta, koska minulle ainakin kypsyttäminen on juuri sitä, että laitetaan bakteerikanta ja allas pyörimään.
Minusta ei ole ollenkaan huono idea laittaa allas kuntoon ennen eläintenottoa vaan se on toivottavaa, mutta kun joku sanoo, että laittoi akvan kypsymään niin on aina ns. varmistettava, että kukaan ei ole neuvonut laittamaan bakteerikantaa sinne.
Toisaalta tulari kyllä kestää aika hyvin siirron ihan "tuoreeseenkin" altaaseen, että ei siinä ihan kamalaa mokaa tee, jos näin toimisi. Uskoisin kyllä, että meillä monella allas oli valmiina ennen eläintä emme vaan käyttäneet sanaa kypsyttäminen eli siksi veikkaan sanamuotoa tässä, kun itse sanon tularin ollessa kyseessä "laittaa allas valmiiksi", ja jos kala-akva kyseessä "allas on kypsymässä". :)
Minulla ainakin se johtuu vain sanamuodosta ja siitä, että e.kaupoissakin on neuvottu laittamaan kapseli bakteerikantaa esim. n.40l vesiannokseen mikä on jo annostuksenakin aivan väärin.
Suht. koht. sekavahko vastaus. Toiv. sait tolkkua. :D- kilpik
tjuu elikkäs itse "jouduin" tekemään niin että tulareiden allasta en saanut aiemmin kuin elikoita, eli tuliliskot menivät suoraan altaaseen, jonka laitoin valmiiksi siis hetkeä ennen liskoja. eli se onnistuu ilman mitään ns"esivalmisteluja":.voihan olla (niinkuin itselläni oli) että asuu niin kaukana että eläinkaupasta että eläin ja akva ostettava samalla kertaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?1004492- 272385
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell1082184- 2002179
PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä
Toivottavasti on s i n i v u o k k o nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w4061903- 1691493
Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale1001269Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi
Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.321075Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen
Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha72976Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?79850