Siellä ainakin piti esittää rikasta tai, että on rahaa ja julkisuutta. Muuten ei ollut mitään onhan tuosta aikaa en tiedä miten asiat ovat nyt?
Minusta pitäisi panostaa diakoniaan ja vähävaraisten auttamiseen eikä heidän leimaamiseen.
Minusta pitäisi panostaa diakoniaan ja vähävaraisten auttamiseen eikä heidän leimaamiseen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Jeesus oli rahaton ja taloton tässä ajassa ja samoin Apostolinsa ja muut TODELLISET Jumalan ihmiset.
Jos ei tämä tieto ole vielä saavuttanut sitä kyseistä joukkoa, niin nyt ainakin tietävät tämänkin lukiessaan.
Ai, "Jos ei tämä tieto ole vielä saavuttanut sitä kyseistä joukkoa, niin nyt ainakin tietävät tämänkin lukiessaan".
Niinpä niin, se varmaankin on tämän kyseisen "joukon" ongelma, ei muiden.....
Toista ei voi vaatia antamaan varojaan, rakkaus ei vaadi. Mutta omistaan voi antaa tahtonsa mukaan.
(Jeesus ...sanoi heille ) Matt.26:11. "..Köyhät teillä on aina keskuudessanne, mutta minua teillä ei ole aina..."
Mark.14:7." Köyhät teillä on aina keskuudessanne, ja milloin tahdotte, voitte heille tehdä hyvää, mutta minua teillä ei ole aina..."
Jeesus ehkä siteerasi Kirjoituksista ("..11. Koska köyhiä ei koskaan puutu maasta.." ) 5. Moos.15: 7." Jos sinun keskuudessasi on joku köyhä, joku veljesi jossakin porttiesi sisäpuolella siinä maassa, jonka Herra, sinun Jumalasi, sinulle antaa, niin älä kovenna sydäntäsi äläkä sulje kättäsi köyhältä veljeltäsi, 8. vaan avaa auliisti kätesi hänelle ja lainaa mielelläsi, mitä hän puutteessansa tarvitsee. 9. Varo, ettei sydämessäsi synny tämä paha ajatus: 'Seitsemäs vuosi, vapautusvuosi, on lähellä', ja ettet sen tähden katso karsaasti köyhää veljeäsi etkä anna hänelle mitään. Jos hän silloin huutaa sinun tähtesi Herran puoleen, niin sinä joudut syyhyn. 10. Anna mielelläsi hänelle, älköönkä sydämesi olko vastahakoinen antaessasi, sillä lahjasi tähden on Herra, sinun Jumalasi, siunaava sinua kaikissa töissäsi, kaikessa, mihin ryhdyt. 11. Koska köyhiä ei koskaan puutu maasta, sen tähden käsken minä sinua näin: Avaa auliisti kätesi veljellesi, kurjalle ja köyhälle, joita sinun maassasi on..."
"..Jos veli tai sisar on alaston ja jokapäiväistä ravintoa vailla..."
Jaak.2:1."..Veljeni, älköön teidän uskonne meidän kirkastettuun Herraamme, Jeesukseen Kristukseen, olko sellainen, joka katsoo henkilöön. 2. Sillä jos kokoukseenne tulee mies, kultasormus sormessa ja loistavassa puvussa, ja tulee myös köyhä ryysyissä, 3. ja te katsotte loistavapukuisen puoleen ja sanotte: "Istu sinä tähän mukavasti", ja köyhälle sanotte: "Seiso sinä tuossa", tahi: "Istu tähän jalkajakkarani viereen", 4. niin ettekö ole joutuneet ristiriitaan itsenne kanssa, ja eikö teistä ole tullut väärämielisiä tuomareita? 5. Kuulkaa, rakkaat veljeni. Eikö Jumala ole valinnut niitä, jotka maailman silmissä ovat köyhiä, olemaan rikkaita uskossa ja sen valtakunnan perillisiä, jonka hän on luvannut niille, jotka häntä rakastavat? 6. Mutta te olette häväisseet köyhän. Eivätkö juuri rikkaat teitä sorra, ja eivätkö juuri he vedä teitä tuomioistuimien eteen? 7. Eivätkö juuri he pilkkaa sitä jaloa nimeä, joka on lausuttu teidän ylitsenne? 8. Vaan jos täytätte kuninkaallisen lain Raamatun mukaan: "Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi", niin te hyvin teette; 9. mutta jos te henkilöön katsotte, niin teette syntiä, ja laki näyttää teille, että olette lainrikkojia. 10. Sillä joka pitää koko lain, mutta rikkoo yhtä kohtaa vastaan, se on syypää kaikissa kohdin. 11. Sillä hän, joka on sanonut: "Älä tee huorin", on myös sanonut: "Älä tapa"; jos et teekään huorin, mutta tapat, olet lainrikkoja. 12. Puhukaa niin ja tehkää niin kuin ne, jotka vapauden laki on tuomitseva. 13. Sillä tuomio on laupeudeton sille, joka ei ole laupeutta tehnyt; laupeudelle tuomio koituu kerskaukseksi. 14. Mitä hyötyä, veljeni, siitä on, jos joku sanoo itsellään olevan uskon, mutta hänellä ei ole tekoja? Ei kaiketi usko voi häntä pelastaa? 15. Jos veli tai sisar on alaston ja jokapäiväistä ravintoa vailla 16. ja joku teistä sanoo heille: "Menkää rauhassa, lämmitelkää ja ravitkaa itsenne", mutta ette anna heille ruumiin tarpeita, niin mitä hyötyä siitä on? 17. Samoin uskokin, jos sillä ei ole tekoja, on itsessään kuollut. .."
Forssan helluntailainen kysyy,mistä ihmeen asiasta on kysymys?
Hellarit ja vapikset Forssassa ovat jyrkästi erilaisia.
Varmuus totuudesta on Sanassa. Tässä linkissä Raamatun opetusta ja neuvoja Forssaan, videoita Raamatun varmuudesta ja opetus, miten tulee siellä toimia:
http://Jeesus-on-Herra.com/?page_id=194
Ja eikö Jeesuksen sanat "Ei jokainen, joka sanoo minulle: 'Herra, Herra', pääse taivasten valtakuntaan." Kristitty joutuu elämässään kamppailemaan erottaakseen totuuden valheesta ja oikean väärästä. Jumalan tunteminen ja hänen tahtonsa kyseleminen ohjaavat häntä totuuteen.
1. Joh. 4: 1-6
Rakkaat ystävät, älkää uskoko kaikkia henkiä. Koetelkaa ne, tutkikaa, ovatko ne Jumalasta, sillä maailmassa on liikkeellä monia vääriä profeettoja. Tästä te tunnette Jumalan Hengen: jokainen henki, joka tunnustaa Jeesuksen Kristuksen ihmiseksi, lihaan tulleeksi, on Jumalasta. Yksikään henki, joka kieltää Jeesuksen, ei ole Jumalasta. Sellainen henki on Antikristuksen henki, jonka te olette kuulleet olevan tulossa ja joka jo on maailmassa.
Te, lapseni, olette Jumalasta, ja te olette voittaneet nuo väärät profeetat, sillä se, joka on teissä, on suurempi kuin se, joka on maailmassa. He ovat maailmasta. Maailmasta on se, mitä he puhuvat, ja maailma kuuntelee heitä. Me olemme Jumalasta. Joka tuntee Jumalan, kuuntelee meitä, mutta joka ei ole Jumalasta, se ei meitä kuuntele. Tästä me tunnemme totuuden hengen ja eksytyksen hengen.
Muut helluntaiseurakunnat tekevät: soppaa, saippuaa sielunhoitoa. Hieno homma.
"Siellä ainakin piti esittää rikasta tai, että on rahaa ja julkisuutta."
Miten niin piti, kehotetaanko Raamatussa näin? Se on jokaisen oma vika, jos lähtee mukaan kaikkeen Raamatun ulkopuoliseen saastaan. Uskovaisen nimenomaan ei pidä tehdä tämmöistä.
Jo on ajat muuttuneet Forssassa.Olisko täytynyt ottaa pesti kun sitä aikoinaan sieltä tarjottiin?
SUomi24:stä näkee tilanteen Forssassa ja muualla. Ei lainkaan tarvii mennä paikanpäälle.
Tosi kätevää.
Voi kommentoida maan/maailmanlaajuisesti asiantuntijana....
Helluntailaisuus ei ole kristinuskoa, se ei siis ole raamatullinen uskonto. Helluntailaisuus on uskonnollinen systeemi, jossa jokaisella seurakunnalla on oma oppinsa ja oma uskonkäsityksensä. Ne ovat syntyneet eri ihmisten keksimien unien, näkyjen, ilmestyksien ja päätelmien mukaan. Jokainen siis voi opettaa omaansa ja selittää sen olevan Jumalan puhetta. Helluntailaisuutta yhdistävä side on pelkästään ns. kielilläpuhe, vaikka se oikeasti onkin vain järjetöntä erilaisten tavujen ja äänteiden sekamelskaa. Sama siansaksa toimii myös evlutissa, katolisuudessa ja pakanauskonnoissa. Se siis ei ole raamatullista kielilläpuhetta, mitä Apostolien aikana esiintyi. Siitäkin pitäisi jo ymmärtää, että uskonnon takana on paholaisen henkivallat! Ns. kielet toimivat kaikissa uskonnoissa, joissa kielletään Raamatun sana.
Nämä kaikki uudet ns. ilmestykset sivuuttavat aina Raamatun ja ovat siis uudempaa ja parempaa kuin Raamattu. Oppeja ei saa arvostella lainkaan, muuten on Pyhän Hengen pilkkaaja.
Nämä kaikki helluntailaisuuden opetukset ovat todellakin raamatunvastaisia, Vain pieni osa on otettu Raamatusta hämäyksen vuoksi, jotta ihmiset luulisivat olevansa oikeassa seurakunnassa.
Raha ja kuuluisuus ovat tärkeitä tekijöitä helluntailaisessa järjestelmässä. Terveyden ja vaurauden "myyminen" on rahoituksen perusta.
Forssan seurakunta ei siis ole mitenkään perustaltaan erilainen kuin muut helluntaiseurakunnat. Myös homoille helluntailaisille on oma seurakuntansa, muistaakseni se on Seinäjoella. Raamatun sanan vastainen henkivalta antaa sielläkin ns. kielillä puhumisen armolahjan, eli nämä siansaksat.