Minkä takia tämänkään Sonkajärven suuren lahjan maailmalle äänet pään sisällä eivät käskeneet mennä kirveen kanssa sähkölinjojen varsia valmiiksi raivaamaan eikä muiden päitä halkomaan!!
http://www.savonsanomat.fi/uutiset/kotimaa/sukevan-murhasyyte-hylattiin-12-vuoden-vankeus-taposta/1969266
Tosin monen muunkin sonkajärveläisen kohdalla pään sisällä kuuluvat äänet selittäisivät liki päättömän menon koskien alkoholin käyttöä, karjan hoitamatta jättämisiä, olemattomalle jäälle työntymistä jne...
Sonkajärveläistä käyttäytymistä!
10
1130
Vastaukset 10
- uuninpankolta
Vain kouluttamaton kansanosa ja peräkammarin pojat asuu Sonkajärvellä ja sen kyllä huomaa
- kakkiss
Samoin yksin(huoltaja?) naiset, joilla jo verenperintö on kouluttamaton Sonkajärvellä kuulu rötöstely
- katse ylös
kakkiss kirjoitti:
Samoin yksin(huoltaja?) naiset, joilla jo verenperintö on kouluttamaton Sonkajärvellä kuulu rötöstely
Minusta tuntuu, että Sonkajärvi on nyt niin haukuttu ja on niin alaspainunut paikkakunta, että nyt sieltä pääsee vain ylöspäin!
- välillä hirvittää
katse ylös kirjoitti:
Minusta tuntuu, että Sonkajärvi on nyt niin haukuttu ja on niin alaspainunut paikkakunta, että nyt sieltä pääsee vain ylöspäin!
Sukevasta puhumattakaan.Täällähän tapahtuu kaikki mistä puhutaan.
- surullista
välillä hirvittää kirjoitti:
Sukevasta puhumattakaan.Täällähän tapahtuu kaikki mistä puhutaan.
Sukevalla suomenmestari vainoaja jatkaa vain tekojaan, ja valtion virkakoneisto on voimaton.
- 5-tienkupeessa
surullista kirjoitti:
Sukevalla suomenmestari vainoaja jatkaa vain tekojaan, ja valtion virkakoneisto on voimaton.
Sukevalta saisi paljon juttuaineistoa Seiskaan.Vainoaja ja kirvessurmaaja samalla pikkukylällä. Vieläkö löytyisi lisää jutunjuurta?
- nöpsiss
assuu siellä muitakin kun uuninpankolta kirjottelevia mökelöitä
- motelli
5-tienkupeessa kirjoitti:
Sukevalta saisi paljon juttuaineistoa Seiskaan.Vainoaja ja kirvessurmaaja samalla pikkukylällä. Vieläkö löytyisi lisää jutunjuurta?
- tämä asia jäytää
Perusteluna että henkirikos oli tappo pidettiin ettei henkirikosta oltu valmisteltu ennakkoon....meidän kohdalla tilanne oli selkeä...murhaja oli valmistellut rikostaan mm. ottamalla päältä pois valvontakamerat, jotka olivat heillä AINA päällä....kukaan ei ollut edes halukas tutkimaan kameravalvontaa, uskottiin vain henkririkoksentekijän lepertelevää ääntä...."mitäpä sitä kameroita päällä pitämään kun on itse paikalla?" Ainahan heillä olivat kamerat päällä, joka askeleemme tiesivät aina! Lisäksi mies väitti olleensa niin humalssa, ettei muistanut mitään. Eihän hän ollut humalassa, näin tilanteen, käsi oli vakaa eikä heilunut kuin humalainen tähtäsi tarkkaan osui sydämeen...odotti hetken ja ampui vielä toisen kerran alemma kupeeseen...sitten läksi tulemaan minua kohti sisälle asuntoon....juoksi perässäni omien sanojensa mukaan 100 metriä ja sitä ennen jo ampui minua selkään.....miksi ei otettu usempia verikokeita joista saa selville koska humalatila nousi. Puolituntia kesti, kun poliisi tuli ja sillä aikaa se joi viinaa!!!Murhaja se on ja murhaajana pysyy! Kuulustelupöytäkirjat lukemalla asia on harvinaisen selä murha! Ihmettelen syyttäjän toimintaa!
Itä-Suomen käräjäoikeus tekee kummallisuuksia...uskoo henkirikoksentekijää eikä tutki! - laskutoimitus
Ei se S-järvi ole kuntana sen kummempi kun muutkaan. Vaikka joku joskus kuinka rötöstelee, piäosiltaan sielläkii asuu ihan kunnon immeisiä. Ei syyllistetä niitä. Kaekki ne jotka on suaneet matkarahat kassaan on häipyneet jo aikoja sitten. Mutta siitä voe kiittee kepujohtoista yksisilmäistä isältäpojallepolitiikkaa. Vanahat uuvistuskyvyttömät ukot piti nuijapiätä koorassaan ihan liian kaavan.
Pieniä ne on semmoset murheet jos joku lipsaattaa lihanhimossaan vappaaehtosesti huarukkoosa. Ottipa siitä maksun eli ee. Oottakeehan kun suatte Rutakolle sen pakolaiskeskuksen. Rupes älykkyysosamiärä nousemaan. Tulloo uusia insinöörejä, hallintovirkamiehiä, kirvesmiehiä... Ja tulloo kasalti uusia ongelmia ja puhheenaiheita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid135865En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene43629Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi21578Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.110543- 36532
Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50525- 49490
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et33461Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää119452Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni22417